Разработка урока по украинской литературе на тему Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. «Друкар книжок небачених». Повість про початок книгодрукування, сподвижників друкарської справ. Історична основа твору (6 класс)

ХОРОЛЬСЬКА О.В.,
учитель української мови та літератури,
спеціаліст вищої категорії Макіївської
загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів № 64

Урок української літератури, 6 клас

Тема. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. «Друкар книжок небачених». Повість про початок книгодрукування, сподвижників друкарської справ. Історична основа твору
Мета:
ознайомити з життєписом письменниці;
охарактеризувати історичну добу, описану у творі;
розкрити зміст твору;
розвивати уміння обговорювати прочитане; виділяти головні думки та їх відтворювати;
довести до свідомості учнів важливість історичної спадщини, причетності кожної людини до історії та культури;
виховувати шанобливе ставлення до книг, інтерес до нашої історії.
Обладнання: портрет письменниці, підручник, мультимедійна презентація, індивідуальні картки, картка із закодованим висловом.
Методи і прийоми: бесіда, перевтілення, «Мікрофон», мозковий штурм, робота в парах, групах, гронування, картки – сигнали, гра.
Тип уроку: екскурс в історію.
Епіграф уроку:
Книга - казкова лампа,
що дарує людині світло на далеких і
темних дорогах історії...
Г. Лейбніц
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Рада вас бачити на уроці. Починаємо вивчати новий розділ «Я і світ». Будемо продовжувати пізнавати літературний світ, його творців, глибше проникнемо в мистецтво слова й душі. Щоб наша мандрівка була цікавою, прошу вас висловити свої побажання – очікування від уроку.
Вправа «Побажання»
Учні символізують картками свій психологічний настрій, висловлюють бажання на урок.
3. Проблемне питання
- Викресліть однакові маленькі букви в кожному рядку і ви, прочитавши вислів, дізнаєтеся про що ми будемо говорити на уроці.
Закодований запис (завдання кожному учню).
Ї
д
о
ж
д
ж
Ї
о
к
к
В
о

т
Е
т
н
Л
і
н
И
і
я
я
Ч

Н
и
к
І
и
к
С
щ
Т
щ
Ь
и

у
п
К
у
Н
п
И
у
б
Г
б
А

- Саме книга стане предметом нашої розмови. Про це говорить і епіграф уроку. Зміст його розкриєте наприкінці нашої роботи.
Слайд 1. Епіграф уроку
4. Емоційне введення в тему ( прийом перевтілення).
Культурологи (учні-дослідники) презентують свою самоосвітню роботу.
1 уч. Я- в широкий світ дорога,
В щасті - радість, у біді - підмога
У мені скарби народів і віків,
Я - найдивніше диво з див
2 уч. На урок прийшла до вас я,
Наш урок незвичним буде
Навіть трішки історичний
Це мандрівка у минуле,
Українське славне незабутнє.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Слайд 2. Тема уроку. Оксана Іваненко. Коротко про письменницю. Повість про початок книгодрукування в Україні, сподвижників друкарської справи «Друкар книжок небачених»
Слайд 3. Завдання уроку.
Наше завдання - ознайомитися з життєписом письменниці (коротко), охарактеризувати історичну добу, описану у творі, розкрити зміст твору.
ІV. Сприйняття і відтворення навчального матеріалу
Прийом перевтілення в образ письменниці
( дівчинка-українка презентує своє самостійне дослідження
«Мій шлях в письменство»)
Слайд 4. Народження.





Слайд 5. Захоплення.
Учні слухають розповідь учня і складають портрет.
- Я народилася 13 квітня 1906 року в Полтаві місті, багатому на літературно-мистецькі традиції. Батько працював редактором газети, викладав літературу в школі,а мама була вчителькою в притулку для дітей-сиріт. Вона прищепила мені любов до рідного слова, до української поезії, до пісні.
У сім’ї було двоє дітей - я і старший на два роки брат Дмитро. Він став ученим-фізиком.
Писати я почала дуже рано, як тільки вивчилася читати, а читала я з чотирьох років... Крім ігор «в ляльки», дуже любила писати повісті. Псувала на своє писання безліч паперу,... і в шість років вирішила видавати свій журнал. Він називався «Гриб». У домі в нас була хороша бібліотека. Улюбленими моїми письменниками були Т. Шевченко, М. Гоголь, Г. Андерсен. Я дуже любила казки. Пишучи казку, я перевтілювалась абсолютно, жила мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізки, верби; не могла думати про щось інше. Більшість моїх казок результат копіткої праці письменника і вченого. Я стала засновником сучасної української літературної природознавчої казки. Моє життя завжди було пов’язане з дітьми.
У школі старанно вчилася. У 15 років вступила до Полтавського інституту народної освіти, потім продовжувала навчатись у Харківському інституту народної освіти на факультет соціального виховання.
Понад п'ятдесят років прожила я в дорогому серцю Києві. У глибині саду був «садовий кабінет»: блакитний столик і дві лавки – моє улюблене місце. Там легко писалося, можна було лишитися наодинці з собою і розмовляти з квіткою, деревом, птахом, друзями, Всесвітом. Мене називали великою трудівницею. Крім казок я цікавилась дуже історичною темою, шевченкіаною, сучасністю.
Розповідь учителя «Оксана Іваненко – відома українська письменниця».
Учні продовжують роботу над літературним портретом.
- Письменниця Оксана Дмитрівна Іваненко автор багатьох книжок: літературних казок, реалістичних оповідань і повістей, творець біографічних романів про життя і творчість класиків літератури. ЇЇ книги - це ріки, що наповнюють світ Усе життя вона дружила з наукою, відкривала минуле століття і завершила його, проживши 91 рік. Народилася в краї, де жив і творив батько української сатири І.П. Котляревський, писав свої твори В.Г. Короленко, Панас Мирний, Микола Гоголь, Олесь Гончар, Павло Загребельний, Борис Олійник - усіх і не перелічиш. Вона мала різноманітний талант: і казкар, і белетрист, і поет, і історик. Нею написана велика кількість творів. Детальніше пізнати О.Іваненко можна за адресою в мережі Інтернет: chl.kiev.ua/95/writer_1/ivanenko/ivanenko-1.htm
Слайд 6. Творчість
1933 р. - перша казка «Сандалики, повна скорість!»
1934 р.- нові казки: «Чудесна квітка», « Казка про веселу Аль», «Три бажання», « Великі очі». Невдовзі були написані перші « Лісові казки». Усі казки її позначені певною «науковою фантастичністю». Близько 70 років працювала на літературній ниві. Її твори несуть знання, вчать людяності, патріотизму, доброті. У кожному з них відчувається глибоке розуміння дитячої душі.
1947 року була написана художньо-документальна розповідь « Друкар книжок небачених» про першодрукаря Івана Федорова. Поряд з І. Федоровим змальовано образи інших прогресивних діячів XVI століття: Максима Грека, Костянтина Острозького, Петра Мстиславця. Цей твір, допоможе вам краще пізнати минуле України.
Слайд 7. Першодрукар Федоров
3.Вправа «Коло думок» (контроль сприйняття учнями матеріалу)
- Якою ж була Оксана Іваненко? Намалюйте її словесний портрет.
Слайд 8. О.Іваненко. Повість «Друкар книжок небачених»
V.Сприйняття й осмислення повісті «Друкар книжок небачених».
- Прослухавши літописця, ви зможете краще зрозуміти історичні події у творі, збагатите себе новими знаннями, зможете успішно працювати наступному уроці, дасте відповідь на питання «Що вас вразило у розповіді?»
Розповідь Літописця
Слайд 9,10. Історія рукописної книги
Учень-літописець розповідає історію книги (на дощечках, зроблених з береста чи дуба; про «берестяні грамоти»; про прийняття християнства в 988 р. й появу й значення християнських книжок: Біблії, Євангелія, Апостола, псалтир, про мову цих книг (церковнослов’янська); про найдавнішу книжку Остромирове Євангеліє; про засоби й матеріали для книг:
гусяче перо, пергамент; про оклад (оправа), прикрашання книг, їх вартість, тривалість виготовлення; про нелегку роботу монахів- літописців, про роль
князя Ярослава Мудрого в появі книг, про скрипторій – майстерню книг при Софіївському соборі, про першу книгозбірню на Русі, про появу першого літописа - «Повість минулих літ» (автор Нестор), як він дійшов до нас, про що розповідає ( «звідки почалася Руська земля, хто в Києві перший став княжити і звідки Руська земля стала буть»; про користь людині від учення книжного: « учать і наставляють нас на путь покаяння, і мудрість , бо, і стриманість здобуваємо ми із словес книжних, бо се ріки, що наповнюють всесвіт увесь. Ними в печалі ми втішаємося, вони є уздою стриманості; пошукаєш ти в книгах мудрості пильно, то знайдеш ти велику користь душі своїй; хто читає книги, то бесідує він з Богом або зі святими мужами»).
Розповідь учня-друкаря про друкарство.
По смерті Нестора з’являються й друковані книжки ( були набагато дешевші за рукописні: папір коштував дешевше за пергамент, та й часу для виготовлення книг витрачалося значно менше).
Першими українськими друкованими книжками стали релігійні книги, надруковані у Кракові та Празі та інших містах слов’янами – друкарями
( Фіоль). Найвідомішим першодрукарем в Україні був Іван Федоров (15101583), був і засновником книгодрукування в Росії. За окремими даними, навчався у Краківському університеті. Друкування книг розпочав разом з
П. Мстиславцем у 1563 p. у Москві (Апостол мав 48 заставок та кінцівок, що були на високому художньому рівні, написана півуставом; «Часовник»).
У 1566 p. І. Федоров разом з П. Мстиславцем зазнав гоніння церкви й залишив Москву, переїхавши до України.
Свою діяльність в Україні він почав в Заблудові у маєтку гетьмана князівства Литовського Г. Ходкевича, де друкував «Учительнеє Євангеліє». Після від’їзду Петра Мстиславця до Вільно І. Федоров один випустив Псалтир з Часословом.
У 1573 році він переїхав до Львова, де заснував першу в Україні друкарню, а вже в 1574 p. Вийшов Апостол. В книзі є післямова «Повесть откуда начася и како свершися друкарня сия», це перший зразок української мемуарної літератури.
У 1574 році вийшла «Азбука» перша українська граматика (повний примірник у Гарвардському університеті США). Видання цього підручника демонструє І. Федорова як просвітителя українського народу.
Слайд 11- 13. Друковані книги
Четверта його друкарня почала діяти в 1578 p. в Острозі, у маєтку князя К. Острозького, де було перевидано абетку для навчання дітей у школі. Там. Федоров випустив і першу повну слов’янську Біблію кириличного шрифту, так звану Острозьку Біблію ( відомо близько 250 її примірників. Це одна з найвизначніших пам’яток історії та культури слов’янського народу).
І. Федоров був різнобічно освічений, мав зв’язки з освіченими людьми Європи. Певний час працював у Кракові, Відні. Окрім всього відливав гармати Свій життєвий шлях І. Федоров закінчив у Львові в 1583 p..
Його ім’ям довгий час називався Український поліграфічний інститут у Львові (тепер Українська академія друкарства). У Львові та Москві є пам'ятники Івану Федорову. Від 1949 року іменем Федорова названо вулицю у Львові, де діє Ставропігійський професійний ліцей (до 1990 - ПТУ), що готує кваліфікованих робітників-поліграфістів.
Обмін думками.
- Що вас вразило в розповіді Літописця й Друкаря?
- Які слова були незрозумілі? ( Учитель пояснює).
Слово бібліотекаря.
Юні читайлики, приходьте до бібліотеки. Книги чекають на вас.
Книги, книги на полицях,
Завжди тихо поміж них,
Та яку ти не розгорнеш,
Щось цікаве в кожній з них.
Бібліотекар рекомендує учням для самоосвіти книги про минувшину.
Робота в групах над текстом твору. Конкурс на кращого читача.
Ознайомимося з повістю О.Іваненко «Друкар книжок небачених».
Пориньмо у світ нашої минувшини. Підготуєтеся до аналізу тексту.
3 групи учнів отримують завдання, по черзі читають розділ «Максим Грек».
Учитель називає кращого читця, враховуючи зауваження учнів.
Вправа «Мікрофон»( аналіз тексту)
Запитання 1 групі:
- Хто такий диякон? Про що він думає?
- Яке минуле було у Максима Грека?
Запитання 2 групі:
- Поясніть значення виразу: « Книги - це ріки, що напувають всесвіт»? Чому він вживається декілька раз у розділі?
- Перекажіть притчу про таланти? Яка її роль у розділі?
Запитання 3 групі:
- Про що думав Іван, повертаючись від Максима Грека?
- Відшукайте і прочитайте рядки, в яких говориться про любов Івана до книг.
Кожна з груп доповнює іншу. Учитель визначає самого уважного читача, самого кращого оповідача.
Вправа «Мозковий штурм»
- Чим пов’язані між собою образи Івана Грозного і Івана Федорова?
Робота в парах. Самостійне читання та складання монологу.
Скласти монолог Івана Грозного на основі самостійно прочитаних розділів «Ганза», «Гість із Данії».
9. Вправа «Гронування».
- Скласти гроно до теми «Іван Федоров і доленосні люди в його житті», вписавши персонажів, які оточували друкаря.
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415

V. Рефлексія.
1. Дидактична гра «Так-Ні»
Учитель дістає з торбинки, згорнутий у сувій аркуш, на якому написані запитання.
Умови гри:
Синя картка – так, чорна –ні. Хто дає неправильну відповідь - вибуває з гри; хто залишився – переможець.
Оксана Іваненко писала тільки книги для дітей.(Ні)
Преподобний Нестор був літописцем.(Так)
Іван Федоров друкував книги в Москві, Львові, Острозі.(Так)
Максим Грек був дияконом. (Ні)
Іван Грозний згодився, щоб книги друкували іноземці з Данії.(Ні)
Друкуванням книг можна уникнути великої кількості помилок.(Так)
Книги - це ріки, що напувають світ довкола нас.(Ні)
Іван Грозний дозволив друкувати книги Івану Федорову.(Так)
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Учитель мотивує оцінки, вказує на помилки і недоліки дітям.
Слайд 13. Звернення книги до учнів.
Я вам дарую цікаві знання,
                    Книгу читати треба щодня,
Зустріч із мною – свято,
                   Ви з сторінок моїх дізнаєтесь багато.
3.Вправа « Незакінчені речення». Слайд 14
На уроці я дізнався про ( Про талановиту письменницю. Про те, як з’явилися друковані книги. Про першодрукаря Івана Федорова).
Варто читати книгу, щоб ( Щоб бути освіченим).
Слова епіграфа говорять мені...(Безмежна сила книги. Без неї людина безсила. Книга відчиняє перед людьми великий свiт).
VІ. Домашнє завдання. Слайд15
Завдання для всіх учнів:
Прочитати решту розділів повісті.
Скласти власні заголовки до розділів.
Завдання за вибором:
Підібрати 4 прислів’я про книгу і пояснити їх зміст.
Записати коло думок «Про що розповіла мені повість»
Скласти карту географічних назв, що зустрічаються у творі і побудувати розповідь.
Завдання ускладнене:
Написати листа Івану Федорову.
Складіть таблицю, вказавши, які риси характеру Федорова вас вразили, змусили замислитись. Випишіть із тексту цитати на підтвердження цих рис.
Персонаж
Риси характеру
Цитата

Іван Федоров












13PAGE 15


13PAGE 14215



Казкарка,оповідачка, повістярка, романіст

Полтавщина

Оксана Іваненко 1906 - 1997


Освічені батьки

Журнал «Гриб»

Шевченко, Гоголь, Андерсен

Дуже здібна

Любов до літератури

Захоплення літературою

Гімназія, інститут нар. освіти

Петро Мстиславець

Максим Грек

Князь Острозький

Гнат Ходкевич

Іван Грозний

Іван Федоров



15