Урок розвитку мовлення на тему Переклад розповідного тексту з елементами опису приміщення з російської мови на українську.


Тема: Урок розвитку мовлення №3. «Переклад розповідного тексту з елементами опису приміщення з російської мови на українську» Предмет: українська мова.
Мета уроку:
- навчальна: удосконалювати вміння, знання та навички учнів з перекладу текстів з російської на українську;
- розвивальна: розвивати вміння працювати зі словниками, з художніми перекладами, розвивати творчі здібності дітей;
- виховна: виховувати інтерес та повагу учнів до української мови, до світової літератури
Тип уроку – урок-гра «квест».
Методи і прийоми : квест-технологія, індивідуальна робота, групова,
Обладнання: комп’ютер, мультимедійні проектор та дошка, електронна презентація, примірники книг про Гаррі Поттера, атрибутика Хогвардса, облаштування лабораторії алхіміків, тексти для перекладів, словники, знаряддя для фізкультхвилинка, кольорові кружечки.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
1. Привітання з учнями.
- Доброго дня, друзі! Рада вас бачити, дуже хочу почати роботу з вами. Бажаю вам успіхів та доброго настрою на цьому уроці та протягом усього дня!
2. Вправа на зосередження уваги дітей.
3. З’ясувати прізвища відсутніх учнів.
ІІ. Підготовка учнів до роботи на основному етапі уроку.
Оголошення теми уроку.
Сьогодні за планом у нас урок розвитку мовлення на тему «Переклад розповідного тексту з елементами опису приміщення з російської мови на українську».
Формулювання мети та задач уроку з учнями.
Навчальна проблема
У випадку, коли мовці не розрізнюють мовні засоби української та російської мов, відбувається змішування мовних систем. Це призводить до численних помилок на різних мовних рівнях.
- Будь ласка, позначте в своєму зошиті:
Вісімнадцяте грудня
Класна робота
Урок розвитку мовлення №3 . Переклад
розповідного тексту з елементами опису
приміщення з російської мови на українську
Актуалізація досвіду школярів.
Вправа «Перекладач»
- Пропонується випробувати свої перекладацькі здібності. Перекласти назви відомих дитячих книжок з російської мови на українську.
* «Хроники Нарнии»;
* «Алиса в Стране Чудес»;
* «Алые паруса»;
* «Властилин колец»;
* «Гарри Поттер и тайная комната».
6. З’являється Гаррі Поттер, на екрані розповідається історія про його пригоди (відеофайл).
Гаррі: - Доброго дня! Вітаю вас, майбутні «Магістри чарівного слова». Мені потрібна ваша допомога! Школа Хогвардс в біді: хтось відчинив таємну кімнату та випустив «Чудовиська Слізерина» на волю. Я повинен здолати його, але без вас мені не вдасться цього.
7.Настановча інструкція щодо проходження навчального квесту.
Сьогодні не звичайний урок, а чарівний. Напередодні новорічних та різдвяних свят дива можна зустріти всюди. От і наш урок не стане виключенням!
Ми потрапимо у світ чаклунства та магії Гаррі Поттера.
ІІІ. Самостійне застосування знань та способів діяльності.
Заздалегідь ви поділилися на 4 групи. Настав час дізнатися, який факультет буде представляти кожна група. Зробити це чесно і справедливо допоможе чарівний капелюх.
Поділ учнів на групи («факультети») за допомогою чарівного капелюха.
Один учень від групи витягує логотип свого факультету.
Гриффіндор – (Вас обрано до факультету хоробрих та шляхетних…)
Когтевран – (З цього часу ви належите до розумних та сміливих учнів…)
Пуффендуй - (Тепер ви учні факультету порядних та чесних…)
Слізерин – (Капелюх обрав вас до складу факультету кмітливих та хитрих ...)
Гаррі: - Тепер ви – майбутні «Магістри чарівного слова»! Бажаю вам щирої вдачі та успіху! Отож-бо, вперед! Ласкаво просимо до школи магії та чаклунства Хогвардс!
Спершу, розглянемо карту нашої подорожі
(На екрані «Карта подорожі Хогвардсом»)
Перший пункт
Гаррі: – Я гадаю, що спочатку ми повинні дістатися школи магії. Напевно, цього разу у нагоді нам буде зачарована машина тата Рона. Сідаємо, і – вперед!
(На екрані відео, де у Рона ламається паличка).О ні! Лихо! У мого друга зламалася чарівна паличка. Її ніде не можна дістати, аніж у крамничці чарівних паличок на Алеї Діагон. Це буде перший пункт, куди ми потрапимо.
І ось ви на славетній Алеї Діагон. Крамниця Олівандера. Тепер ви повинні обрати паличку, та перевірити, чи справно вона працює.
Завдання 1: З її допомогою з-поміж поданих пар слів оберіть ті, в яких допущені помилки в перекладі. Запишіть їх у зошит, бо вона знадобляться під час подорожі.
(Учень працює біля дошки)
Простор – простір;
колонна – колонна;
мрак – мрак (пітьма);
сумрак – суморок (морок);
тени – тіні;
потолок – стеля;
неистово – несамовито;
тускло – тускло (тьмяно).
Вітаю, ви вірно виконали завдання, тому ми продовжуємо подорож Хогвардсом.
Другий пункт
Ми зустріли нашого друга та наставника - Хангрі. Він знайшов речовину, що здібна перетворювати будь-які метали на золото та срібло, зцілювати хвороби та повертати молодість. Хто знає її назву? (Філософський камінь).
Завдання 2: Хангрі знайшов його, але перевірити його силу просить саме вас. Щоб перетворити подані металеві речі на золоті, необхідно правильно перекладати словосполучення.
(Працює 1 учень біля дошки).
С головы до пят – з голови до ніг;
обвитые каменными змеями – обвиті кам’яними зміями;
теряющийся во мраке потолок – стеля, що губиться в пітьмі;
странный зеленоватый сумрак – дивний зеленкуватий морок;
отзываться эхом – відлунювати;
готовый сомкнуть веки – готовий заплющити очі.
Гаррі: - Ви – молодці! Без вас я би не впорався з такими завданнями!
«Фізкультхвилинка».
Щоб пройти далі, нам знадобиться багато сил і наснаги. Треба підбадьоритись і порухатися. Пропоную зіграти в улюблену гру Гаррі Поттера та всіх учнів Хогвардса – квідіч.(Діти піднімаються та отримують маленького жовтого м’ячика, який повинні передавати по колу, доки не завершать промовляти віршик про Хогвардс. Останній учень повинен покласти шарик до Келеху. Всі сідають).
Я поїду у Хогвартс. На Експрес сяду я.
Усі речі готові і валіза моя.
Буду я сумувати, але Хогвартс - мій дім.
Всі мої сподівання, все життя моє в нім.
Це - Келих вогню – чарівний артефакт, що має магічну силу.
Гаррі: – Він допоміг обрати серед вас кращих представників школи для участі в Турнірі Чотирьох Чарівників.
Третій пункт – лабораторія алхіміків.
Щоб швидше дістатися підвалин школи, де знаходиться секретна кімната, ми повинні випити чарівне зілля. Ми запросили сюди чотирьох найкращих магів. Ви будете змагатись у вміннях зіллєваріння. Вам треба допомогти Герміоні приготувати відвар.
З поданих речовин оберіть необхідні вам інгредієнти. На них ви знайдете слова закляття із чарівної книги Гаррі. Допоможіть своєму факультету першими дістатися до таємної кімнати. Якщо ви у вірному порядку розташуєте інгредієнти, то на зворотному боці ви прочитаєте речення. Але записати його в зошит потрібно українською мовою.
(Діти працюють над перекладами. Зачитують, що у них вийшло.)
Четвертий пункт.
І ось двері таємної кімнати перед нами. Ви чуєте? Це голос «Чудовиська Слізерина»- Василіска.
Завдання: Двері обвиті кам’яними зміями. Як її відчинити? В словах зачаровані літери переплутались, допоможіть знайти їхні місця.
еыннемаК иемз, ьсолазак, тяделс аз мин имынмёт имацинзалг.
ІV. Контроль знань та умінь
Таємна кімната відчинена, розглянемо її. Спробуйте описати, що оточує нас тут.
І раптово ми знаходимо страшну істоту. Щоб здолати її, необхідна Книга заклять. У світі Гаррі Поттера – це чарівний артефакт, що несе світло пізнання, чарівну силу. Але в ній не вистачає 1 сторінки. Допоможіть Гаррі оновити її. Підготуйте письмовий переклад тексту розповідного характеру з елементами опису приміщення. На це у вас є 10 хвилин. Текст подано на окремих аркушах на ваших робочих місцях.
Робота над перекладом тексту.
Зачитування робіт деяких учнів.
Корекційна робота над учнівськими перекладами.
Відеоролік (про те, як Гаррі здолав Чудовисько)
Гаррі: - Дякую вам за допомогу! Ви показали себе як справжні учні школи Хогвардс. Міністри школи Хогвардса надіслали листа про те, що всім учням 7-Б класу присвоюється звання «Магістрів чарівного слова».
(Гаррі передає їм диплом). Та залишає дітям домашнє завдання.
V. Інструктаж з домашнього завдання.
1) Завдання достатнього рівня – скласти 5 речень з описом навчальної кімнати школи Хогвартс.
2) Для справжніх «Магістрів чарівного слова» - знайти уривок з тексту книги із серії «Гаррі Поттер» з описом приміщення та підготувати його переклад.
VІ. Підсумки уроку.
Оцінювання роботи класу та окремих учнів.
Самооцінка учнів.
Візьміть щоденник та поставте собі об’єктивну оцінку- кількість балів, що ви заробили на користь своєму факультету, під час роботи на уроці.
VІІ. Рефлексія.
Діти, хочу дізнатись, яке враження справив на вас сьогоднішній урок. Підніміть листочок того кольору, що ви обирете на дошці. (На екрані пояснюються символи вражень від уроку).
Жовтий – не визначився.
Червоний – урок сподобався.
Блакитний – нічого не вразило на уроці.
Дякую! Сподіваюсь, що наша спільна робота на уроці надасть натхнення і мені, і вам! Напередодні Дня Святого Миколая прийміть від мене щирі вітання!