Внеклассное мероприятие по английскому языку « Discovery of English»


Тема « Discovery of English»
Цель: формирование языковой компетенции.
Задачи:
Совершенствовать навыки чтения, устной речи, аудирования, письма.
Активизировать употребление в речи глаголов в настоящем времени.
Развивать творческое мышление, самостоятельность учащихся, совершенствовать произносительные навыки; развивать интерес к изучению английского языка.
Оборудование: часы из картона, медали, иллюстрации, карточки с рисунками.
Ход урока
Организационный момент
-Good morning, children! I am glad to see you.
Сообщение темы и целей урока
- Today we shall learn how to tell the time, you will tell what you and your friends doing now and of course we shall play.
Речевая разминка
-Let’s start with phonetic exercises.be my echo. Repeat after me.
[s] [w] [ts] [g] [b] [ d] [ r] [ t] [ z]
Window, she, they, that, child, is, what, stop, clock
Основная часть урока
Обучение диалогической речи
Учитель раздает учащимся часы, называет время, а дети устанавливают стрелки на нужное время и показывают часы учителю.
T. It’s 2(3,4,12) o’clock
T. Now I see that you can tell the time.
Тренировка в Present Simple
T. What do you do at 7 o’clock in the morning? (I wash hands and face).
T. What so you do in the afternoon? (I watch TV).
Физкультминутка
Работа с текстом
Here comes Monday
Chapter I

This is Mrs. Peck, a mouse. This is Mr. Peck, a mouse.
They have goy 12 children. Here they are!

This is their Grandfather. They live in a wardrobe. It is their house.
righttopIt is morning. Mr. Peck sees a strange balloon.
I see a strange balloon. Please, look at it. What do you think it is?
Mrs. Peck looks at the strange red balloon and says:
- Yes, it is a very strange balloon. But I don’t know what it is. Let’s ask Grandfather.
Agree or disagree
Mr. Peck is a cat. -------- ---------
Mice have got 10 children. -------- ---------
They live in a wardrobe. _____ ______
Mr. Peck knows what it is. _____ ______
Обобщающее повторение
T. Do you like the tale? Why? Can you retell the first chapter?
Итог урока
T. What new words do you know? What story have we read? Do you like it? What is all for today, good bye.