Конспект урока по английскому языку на тему The pleasure of reading

План-конспект урока английского языка

Тема:
The pleasure of reading

Место урока в теме:
«The pleasure of reading»

Тип урока:
комбинированный

Цели урока:
коммуникативные

развитие умений навыков монологической речи
совершенствование грамматических навыков
развитие и совершенствование навыков поискового чтения
отработка изученной лексики

развивающая
Совершенствование грамматических навыков и навыков монологической речи

общеобразовательная
Ознакомление с художественным текстом и способами работы с ним

Сопутств. задачи:
автоматизация лексических навыков
активизация грамматических навыков

Учебно-методический комплекс:
1. Английский язык: Учебник для VII кл. шк. с углубл. изучением англ. яз., лицеев, гимназий, колледжей/Щ.В.Афанасьева, И.В. Михеева.
2. Раздаточный материал.
3. Доска.

Языковой материал:
для повторения:
Discussing the topic p.170 – 171; p. 159 – 160
лексические единицы: pop, pop-eyed, to spoil, manage, cosy, a cosy, devour, a search, to search, pick, to pick up, fascination, fascinating
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Структура урока:
I.
Организационный момент
1
мин.

II.
Речевая зарядка
1
мин.

III.
Фонетическая зарядка
3
мин.

IV.
Отработка грамматических навыков
5
мин.

V.
Проверка домашнего задания
18
мин.

VI.
Работа с художественным текстом
10
мин.

VII.
Проверка новой лексики
5
мин.

VIII.
Объяснение домашнего задания
1
мин.

IX.
Итоги урока
1
мин.



Ход урока:
I. II.


Учитель:
Hello, children!

Ученики:
Good morning, teacher!

Учитель:
I am glad to see you.

Ученики:
We are glad to see you too.

Учитель:
Thank you, sit down please. Who is absent today?

Ученики:
Today absent are

Учитель:
What was happen with them?

Ученик:
They are ill

Учитель:
As our unit calls “The pleasure of reading” answer please the questions – what your favorite book and why?

Ученик:
My favorite book is "Robinson Crusoe" by Daniel Defoe. I like this book because I like travelling and adventure. The novel is praise to human labour and the triumph of man over nature. The author shows the development of his hero.

Учитель:
Do you think that people should read? And why?

Ученики:
I think to read a book it is important for people, because they get new information and they become cleverer.

Учитель:
Yes, of coarse you are all right. And the last questions, can you call me some poets from Russia and abroad? And call their books.

Ученики:
Ученики называют различных авторов и их книги

Учитель:
OK. Let's start to read our proverb.

III.


Учитель:
And now we start to read our proverb. (приложение 1).

Ученики:
Ученики читают поговорки по очереди. Обычно от 4 до 7 учеников прочитывают их вслух

Учитель:
Great. And now, after our work through sounds we continue our lesson.

IV.


Учитель:
And now open your books page 164-165 ex.46. Look at the picture and say what these people would like to do instead of doing what they have to. While we will do this exercise 3 people come to the blackboard write 3 last pictures on the desk.

Ученики:
Ученики выполняют задание устно вместе с учителем и пояснением, не забывая переводить каждое предложение.
·

Учитель:
And now we check 3 people on the blackboard.

Ученики:
Ученики прочитывают и переводят свои предложения и комментируют их.

V.


Учитель:
And now we will check your homework. You should mare a summery by the text “the reader of the book”

Ученики:
Ученики по очереди выходят и рассказывают свой рассказ по книге.

Учитель:
While somebody will retell their summery other students open your books page 169 ex.50 B and C.

VI.


Учитель:
And now we check your exercise. Read one by one

Ученики:
Ученики читают по очереди свои ответы и комментируют их.

Учитель:
Ok, and now ex 49 p 168. Match the phrases in English with their Russian equivalents. Find the sentences with them in the text and read them out.

Ученики:
Ученики распределяют эквиваленты находя предложения с ними в тексте и переводят все предложение

Учитель:
Next ex.50 A – “who said it”

Ученики:
Ученики находят соответствующие предложения в тексте переводят, а затем говорят кем была сказана эта фраза.

VII.


Учитель:
And now I give you 1 minutes to repeat your words and we will write a small test. (приложение 2). Open you copy-books and close your books. Write the date and the word test. I will say Russian variant you will write an English variant. (After test)

VIII.


Учитель:
Your homework will be ex.51 p. 169-170. Answer the questions on the text “The reader of the books” by write

IX.


Учитель:
And finally we will sum up at our lesson. What did we do today?

Ученик:
Today we made exercises by the text which helped us to study the text more detail

Ученик:
We made a grammar exercise to use “would like”

Ученик:
We fined the equivalents in the text.

Учитель:
The lesson is over, goodbye.




























Приложение 1.

While we were walking, we were watching window washers wash Washington's windows with warm washing water.

Shy Shelly says she shall sew sheets.

How many sheets could a sheet slitter slit if a sheet slitter could slit sheets?

Two tiny tigers take two taxis to town.

Nothing is worth thousands of deaths.

Mommy made me eat my M&Ms.

If you understand, say ""understand"". If you don't understand, say ""don't understand"". But if you understand and say ""don't understand"". how do I understand that you understand. Understand!?

Dr. Johnson and Mr. Johnson, after great consideration, came to the conclusion that the Indian nation beyond the Indian Ocean is back in education because the chief occupation is cultivation.

Whether the weather be fine or whether the weather be not. Whether the weather be cold or whether the weather be hot. We'll weather the weather whether we like it or not

Приложение 2

pop – совать
pop-eyed – пучеглазый
devour есть жадно
to pick up – поднимать
fascination – очарование
adventure – приключение
To contain – содержать
chatterbox – болтун,
to make an impression on smb – производить на кого-то впечатление
tiny – очень маленький











13PAGE 15


13PAGE 14115




Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 7 Заголовок 815