Онды?тарды салыстыру (1 сынып)


Математика 1 - сынып Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаттары: 1. Білімділік: ондықтарды салыстыруды меңгерту. Толық ондықтарды қосып, азайтуға төселдіру.2. Дамытушылық: оқу әрекеті кезінде оқушылардың өз бетімен тапсырманы орындау дағдысын қалыптастыру. Логикалық ойлау қабілеттерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Танымдық белсенділіктерін арттыру.3. Тәрбиелік: пәнге деген қызығушылығын арттыру. өзін - өзін басқаруға, ұйымшылдыққа және дәлдікке тәрбелеу. Сабақ түрі: ізденіс сабағыСабақ типі: аралас сабақСабақ көрнекілігі: интерактивтік тақта, кесте, қима қағаздар, суреттер.
ppt_yppt_yppt_y Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. Бүгінгі сабағымызды іздену түрінде өткіземіз. Жұптық жұмыстар орындай отырып, өзіндік жұмыстар арқылы ондықтарды атауды, жазуды, салыстыруды, есеп шығаруды меңгереміз. Психологиялық даярлықБір-біріне сәттілік тілеу:Қайырлы таң, досым,Қайырлы күн болсын.Бүгінгі бейсенбі күні,Сәттілікке толсын.Біздің алар бағамыз,Кілең бестіктер болсын! Шешілуі тиіс мәселе қою:1. Қандай сандарды натурал сандар деп атайды ?2. Натурал емес бір таңбалы сан бар ма?3. Ондық натурал сандарды ата ? 4. Заттарды бір-біріне біріктіргенде қандай амал қолданамыз? 5. Заттарды бөліп алуда қандай амал қолданамыз? 6. 5 ондықта неше бірлік бар? 7. 1дм-де қанша см бар? 8. Теңдеу дегеніміз не? Ойна да ойла!Кеспе карточкалардан ондықтарды сандарды құрастыру.Мысалы: 4 ондық – бұл 40 5 ондық – бұл 50
Бағдарлау - мотивациялық кезең.Бүгінгі сабағымызда «Толық ондықтарды салыстырамыз» Ол үшін алдымен төмендегі кестені толтырайық. Сан Ондық Бірлік 10 20 30 40 50 60 70 80 90 Жаңа сабақ Бағдарлау - мотивациялық кезең.Бүгінгі сабағымызда «Толық ондықтарды салыстырамыз» Ол үшін алдымен төмендегі кестені толтырайық. Сан Ондық Бірлік 10 1 0 20 2 0 30 3 0 40 4 0 50 5 0 60 6 0 70 7 0 80 8 0 90 9 0 Оқулықпен жұмыс:№1. Оқы: 10 20 30 40 50 60 70 80 90 1 2 3 4 5 6 7 8 9Екі қатардағы сандарды салыстыр.Операциялық - орындаушылық кезең.
№2 Салыстыр:2 * 3 8 * 5 6 * 620 * 30 80 * 50 60 * 602 см * 3см 8см* 5см 60см * 6дм2дм * 3дм 80см * 50см 0см * 1дм8дм * 6дм 20 см * 2дм 5см * 9см
Теңсіздіктерге қарай отырып, ереже қорыту.Толық ондықтарды салыстыру үшін алдымен бірліктерін салыстырамыз.
Сергіту сәті.Бойды сергек тік ұста,Емін – еркін тыныста.Оң қолынды соз алға,Қол ұшына қара даҮшбұрыш сыз ауада.Сол қол қарап тұрмасын,Шеңбер сызып зырласын.
№3Есепті шығар:30 - 10 = 20 өрнегі бойынша шығару үшін мына есептерде нені өзгерту керек?а) 1-ші-30 ? 2-ші-10  ә) 1-ші-30 2-ші-? 10 көшет артық - ? көшет отырғызылды   б) 1-ші-10 көшет ? көшет артық 2-ші-30 көшет 3010 30 – 10 = 20 өрнегі бойынша шығару үшін мына есептерде нені өзгерту керек?а) 1-ші жүйекте - 30 көшет ? кем 2-ші жүйекте - 10 көшет  Шешуі: 30 – 10 = 20 (к) Жауабы: 20 к
Біздер бүгін баламыз,Өсіп алға барамыз.2050 жылдары Біз де азамат боламыз.Сергіту сәті
Өзіндік жұмыс: 8 + 1 9 – 1 6 + 18онд. + 1онд. 9онд. – 1онд. 6онд. + 1онд80 + 10 90 – 10 60 + 108см + 1см 9см – 1см 6см + 1см8дм + 1дм 9дм – 1дм 6дм + 1дм«Кім тапқыр?» ойыны «Кім білгір?» бөлімі1 - жұп тапсырмасы:Өрнектердің мәнін тап.10+20= 80 – 20=30+40= 70 – 50= 2 - жұп тапсырмасы: Аяқтап жаз. 40 -... ондық 80 -... ондық 20 -... ондық 90 -... ондық3 - жұп тапсырмасы: 5 онд. + 2онд. = онд.. 50 + 20 = 7онд. – 3онд.= онд 70 - 30= 6онд. + 1онд.= онд. 60 + 10=5 - жұп тапсырмасы:9онд.- 2онд. = онд.8онд - 5онд.= онд.6онд - 3онд. = онд.3онд.+4онд.= онд.
rrrrr Математикалық тізбек Шығармашылық тапсырма Сабақты қорытындылау.Рефлекция.Маған қызықты болғаны...Маған қиындық туғызғаны...Мен түсіндім,сонда... Үйге тапсырма: №2 (3) 176 бетБағалау. Аспанымыз ашық болсын,Түніміз тыныш болсын.Ауамыз таза болсын ,Суымыз мөлдір болсын.Аман сау болайық!