Адамны? шы?у тегі ж?не даму кезе?дері


Биология 8-сынып
Тақырыбы: Адамның шығу тегі және тарихи даму кезеңдері. Адамның әлеуметтік тұлға ретіндегі ерекшеліктері
Мақсаты: Білімділігі – оқушыларға адамның шығу тегі және тарихи даму кезеңдері туралы білім беру. Тәрбиелілігі –адамның денсаулығы басты кепілі екендігіне тәрбиелеу. Дамытушылығы – адамның әлеуметтік тұлға ретіндегі ерекшеліктерін оқушыларда қалыптастыру.
Көрнекілігі: кесте
Сабақ беру әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру
Сабақ түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: экололгия, тарих
Сабақ барысы. 1. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
2. Үй жұмысын тексеру
1.Адамды неліктен хордалылар типіне жатқызады?
2. Адам ұрығының дамуында қандай белгілер болады?
3. Адамның сүтқоректілерге тән белгілерді атаңдар?
4. Адамның тірі ағзалар жүйесінен алатын орны қандай?
3. Жаңа сабақ.
Адамның пайда болуын, тарихи даму кезеңдерін антропология ғылымы зерттейді. Антропология – түрлі жүйелік топтардағы жануарлардың ұрықтарының дамуын салыстырып зерттейді. Салыстырмалы зерттеулердің нәтижесінде адамның шығу тегі мен тарихи дамуы 4 кезеңге бөлінеді.
Кесте толтыру.
Кезеңі Ерекшеліктері
1-кезең 2-кезең 3-кезең 4-кезең
Оқулықтың соңында қосымша ретінде берілген «Кемел адам және оның мүшелерінің орташа салмағы» деген кестені пайдалана отырып, мына сұрақтардың жауабын жазыңдар:
а) Бойының ұзындығы -------------------------------------------
ә) Дене салмағы -------------------------------------------------------
б) Өмір сүру жасының ұзақтығы ----------------------
в) Терісінің ауданы -------------------------------------------------
4. Қорытындылау.
1. Антропология деген не?
2. Адамның шығу тегі мен тарихи даму кезеңдерін атаңдар?

5. Үйге тапсырма: § 2 оқу
6. Бағалау.