презентация к уроку Абай аудармалары


Абай Құнанбаев Абайды Абай еткен Мұхтар ғана,Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана,Қазақтың қос арысы, қос данасы.Қалайша бас имессің оған, сірә.
Білімділігі: Оқушыларға ойшыл ақынның аудармаларын таныстыру арқылы идеясын ашу, кейіпкерлеріне мінездеме жасау. Дамытушылығы: Оқу, талдау, кесте құру, мінездеме беру арқылы оқушылардың ойын дамыту ұлы ақынға дегенсүйіспеншіліктерін арттыру.Сабақтың мақсаты:Тәрбиелік: Оқушының ой еркіндігін, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, өздігінен ізденту қабілетін шыңдап, шығармашылыққа баулуға, таным белсенділігін арттыруға тәрбиелеу. ІІ. Үй тапсырмасыСабақтың барысы:І. ҰйымдастырукезеңіІІІ.Жаңа материалды түсіндіруІҮ. Жаңа сабақты бекіту Ү. Қорытынды ҮІ. Үйге тапсырма беру Шын хакім, сөздің асыл – баға жетпес,Бір сөзің мың жыл жүрсе дәмі кетпес.Қарадан хакім болған сендей жанның, Әлемнің құлағынан әні кетпес. М.Жұмабаев “Сандар сөйлейді” стратегиясы 184518581878185418951904 {284E427A-3D55-4303-BF80-6455036E1DE7}№СұрақтарДұрыс Дұрыс емес1Абай Семей облысы,Шыңғыстау жерінде туған2Абайдың ата-бабалары атақты адамдар болған3Ұлжан - қатыгез, зұлым, қара ниет адам4Абайды Ибрағим деп атасы қойды5Абайды екі қос ана тәрбиелеген 6Қазақ тілінен басқа тілдерді білмеген7Алғашқы өленің 15 жаста жазғанПроблемалық полемика №СұрақтарДұрыс Дұрыс емес1Абай Семей облысы, Шыңғыстау жерінде туған2Абайдың ата-бабалары атақты адамдар болған3Ұлжан - қатыгез, зұлым, қара ниет адам4Абайды Ибрағим деп атасы қойды5Абайды екі қос ана тәрбиелеген6Қазақ тілінен басқа тілдерді білмеген7Алғашқы өленің 15 жаста жазғанПроблемалық полемика



Сурет стратегиясы Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы тиіс. Н.Ә.Назарбаев Абайаудармалары Орыс классиктері Абай мен Пушкин Батыс классиктеріБайронГетеМицкевичШиллер Татьянаның қырдағы әніАмал жоқ – қайттім білдірмей,Япырмау, қайтіп айтамын?Қоймады дертің күйдірмей,Не салсаң да тармамын.Я к вам пишу — чего же боле?Что я могу еще сказать?Теперь, я знаю, в вашей волеМеня презреньем наказать. Абай мен Крылов АудармаларыТүлкі мен қарғаЕсек пен бұлбұлПіл мен қанден Түлкі мен қарғаВороне где-то бог послалкусочек сыру;На ель Ворона взгромоздясь,Позавтракать было совсем уж собралась, Да позадумалась, а сыр во рту держала.На ту беду, Лиса близехонько бежала;Вдруг сырный дух Лису остановил: Лисица видит сыр, - Лисицу сыр пленил,Ірімшікті ҚұдайымКез қылды бір күн қарғаға.Алып ұшып барды да,Қонды бір биік ағашқа.Үлкен олжа емес пеІрімшік деген қарны ашқа?Бір жеп алып, шүкірлікҚылайын деп аллаға,Тұмсығында ірімшік,Ойланып қарап тұр еді,Бір қу түлкі сорынаЖақын жерде жүр еді, Піл мен қанден По улицам Слона водили, Как видно, напоказ.Известно, что Слоны в диковинку у нас,Так за Слоном толпы зевакходили. Отколе ни возьмись, навстречу Моська им.Увидевши Слона, ну на него метаться, И лаять, и визжать, и рваться; Ну так и лезет в драку с ним.Көшеде піл жетелеп біреу жүрді, Кім көріпті хайуанды мұндай түрлі.Көрсеткелі ап жүрген жануардыТамашалап, артынан жұрт боп ерді.Көшеде кез боп бір қанденҰмтылды пілге шаптығып.Шаңқылдап үрді ерленіп,Тартынбай ұрысар жан шығып.Қанденге бір ит кездей боп Есек пен бұлбұл Тойған есек шөпті оттап маңайдағы Сонырқап шатқа кетті қай-қайдағы.Тентіреп өлкені өрлеп келе жатып,Жолықты бір бұлбұлға тоғайдағы.Осел увидел СоловьяИ говорит ему: "Послушай-ка, дружище!Ты, сказывают, петь великий мастерище.Хотел бы очень яСам посудить, твое услышав пенье,Велико ль подлинно твое уменье?« Абай мен Лермонтов Теректің сыйы Терек воет, дик и злобен,Меж утесистых громад,Буре плач его подобен,Слезы брызгами летят.Но, по степи разбегаясь,Он лукавый принял видИ, приветливо ласкаясь,Морю Каспию журчит: Асау Терек долданып, буырқанып,Тауды бұзып жол салған, тасты жарып.Арыстанның жалындай бұйра толқынАйдаһардай бүктеліп, жүз толғанып.Кавказдан шықты жайнап, қылып у-шу,Түзу жерден жол кернеп ұлғайды су.Қалың қайрат бойында, беті күліп,Момынсынған пішінмен ағады қу. Қараңғы түнде тау қалғыпГорные вершиныСпят во тьме ночной;Тихие долиныПолные свежей мглой;Не пылит дорога,Не дрожат листы...Подожди немного,Отдохнешь и ты.Қараңғы түнде тау қалғып,Ұйқыға кетер балбырап.Даланы жым-жырт, дел-сал қып,Түн басады салбырап.Шаң шығармас жол дағы,Сілкіне алмас жапырақ.Тыншығарсың сен дағы,Сабыр қылсаң азырақ. Авторы: Жанры: Тақырыбы: Идеясы: Кейіпкерлері:Тәрбиелік түйіні:Ой толғау стратегиясы Инсерт әдісі{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}Кімді оқыдым Танысқан шығармамБерген тәрбиесіМенің көзқарасым Салыстыру стратегиясы .АбайПушкин .АбайКрылов .АбайЛермонтов ТОПТАСТЫРУ стратегиясы ТОПТАСТЫРУ стратегиясы 1.Зат есім. 2.Сын есім. 3.Етістік. 4.Сөйлем. 5. Синоним.Синквейн әдісі: Ғұмырдария стратегиясы Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаев әр шығарманы болсын өз көңіл күйіне үйлестіре, қысылмай, қымтырылмай еркін тәржімалайды. Сонда да кейбір аударма өлеңдері түпнұсқамен өте жақын келіп, мейлінше үндес шығып жатса, ол – оның ақындық шеберлігінің бір қырынан көрінуі, қызықтап, қазақшалап отырған түпнұсқаның сарыны мен ой-сезімінің арасындағы үйлестіктің нәтижесі.     Абайдың ең бір ұмытылмас еңбегі орыстың ұлы жазушыларынан өзі үлгі-өнеге алумен бірге, оларды қазақ халқына таныстырып, олардың еңбегін аударып өз еліне үлгі етуінде.  . Үйге тапсырма: Абайдың бір аудармасын жатқа айту, кесте бойынша әңгімелеу.Бағалау: