План-конспект интегрированного урока (английский язык +экология) специальность «Документационное обеспечение управления и архивоведение»


План-конспект
интегрированного урока (английский язык +экология)
в группах ДОУ - 11 (1 курс)(13.10.2015)
специальность «Документационное обеспечение управления и архивоведение»
Раздел 1 Основной модуль.
Тема 1.4. Описание жилища и учебного заведения (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)
Тема 1.4.5. Мой дом (My house)
Тип урока: интегрированный урок; урок применения метапредметных и предметных знаний.
Цели урока:
образовательная – актуализировать знания студентов о понятии "интерьер", о его истории, о требовании к оформлению помещений;
воспитательная- воспитывать у студентов чувство ответственности, аккуратности, инициативности, трудолюбия;
развивающая – продолжить развитие эстетического вкуса, умения анализировать, обобщать, образно мыслить, воображать;
Методы проведения занятия: беседа с закреплением материала в ходе урока, использование презентаций при закреплении материала, тестирование, практическая творческая работа, блиц-опрос (работа в группах).
Объекты труда: тетради, цветные карандаши, чертежные принадлежности, учебники.
Межпредметные связи: экология.
Материально-техническое оснащение:
Эскизы интерьеров и вариантов оформления жилых помещений.
Тестовое задание.
Презентация.
Экран, компьютеры, проектор.
ХОД УРОКА
Деятельность преподавателя Деятельность студентов
1.  Организационный момент Hello children! How are you? I am glad to see you. Sit down please.
What is the date today? Who is absent today? What day of the week? Hello teacher! We are fine!
Thank you!
Today is the 8th of November.
2.  Объявление темы урока (на доске появляется слайд №1 с изображениями различных домов и квартир в Англии)
Look at the blackboard. Here are some pictures - can you guess the topic of our lesson?
What can you see at the pictures?
Right. A house. But are these Russian houses?
Good! So the topic of our lesson is “A typical English house”
(появляется тема урока рядом с картинками на слайде №1) A flat. A garden. A house in the street.
No. These are English houses.
3.Фонетическая зарядка Firstly, to get ready for our lesson let’s read a Tongue Twister.
(слайд №2)
First I read it-listen.
“How many houses had a horse if a horse could have a house?”. Now, let’s read it together.
(Повторяют за преподавателем для отработки звука [h]) Читают хором
How many houses had a horse if a horse could have a house?
Читает
Читает
Некоторые студенты читают настолько быстро, насколько это возможно.
Произносят 2 раза в быстром темпе
4.Упражнения на повторения лексического материала с предыдущих уроков Good! Now you are ready to speak English. To speak about а typical English house we have to revise the material from the previous lessons.
a)  Do you remember the names of the rooms?
(появляется слайды с изображением людей в разных комнатах)
(слайд №3) Where is Pete?
(слайд №4) Where is Peggy?
(слайд №5) Where is the book?
(слайд №6) Where is Tom?
(слайд №7) Where is Nick?
(слайд №8) Where is Dan?
(слайд №9) Where are they?
(слайд №10) Where are Jim and Pam?
b)  Do you remember the furniture in the rooms? What is in the rooms?
(слайд №11)
Here are four rooms: a bathroom, a living room, a kitchen, a bathroom. And a lot of words connecting with furniture and things in the rooms. Drag the names of the things to the rooms they are in.
Make a sentence: There is a coffee table in….
(слайд №12-13)
Make the sentences. Put the words in the correct order.
1.flat / two / beds / in my friend’s / There are
2.is / no / TV / room / There / in my
3.There / two / lamp / between / is / a / desks
4. any / flowers / in / Are there / your room?
5. There / desk / computer / is / a / on Jim’s He is in the bedroom.
She is in the living room.
It’s on the bed in the bedroom.
He is in the bathroom.
He is in the bedroom.
He is in the bath (in the bathroom)
They are in the kitchen
They are in the dining room
There is a coffee table in the living room.
There is a towel in the bathroom.
There is a bed in the bedroom.
There is a wardrobe in the bedroom.
There is a sofa in the living room.
Выполняют упражнение
There are two beds in my friend’s flat
There is no TV in my room
There is a lamp between two desks
Are there any flowers in your room?
There is a computer on Jim’s desk
5.Физкультминутка I see you are tired. Stand up, please! Выполняют вместе с учителем движения для физминутки, параллельно произнося стихотворение
6. Направленное аудирование с извлечением необходимой информации You know the words very well! Now you are ready to discuss the typical English house.
Watch the film “Typical British house” and find out the necessary information.
(раздаются карточки с заданием)
I.  Name the types of houses.
II.  Answer the questions:
1.  What is there in the living room?
2.  What is there in the kitchen?
3.  What is the dining room for?
4.  How many rooms are there downstairs?
5.  How many rooms are there upstairs?
6.  What is Tom interested in?
7.  What is Mrs. Robinson’s profession?
8.  What is there near the house?
9.  Who is the fifth member of the family?
10. What is the most famous British home? Смотрят фильм
Выполняют задания
7. Выполнение упражнений для подготовки к дальнейшему монологическому высказывания Работа в группах
Discuss the tasks in your groups. В группах обсуждают задания.
Затем 1 представитель от группы отвечает.
8. Подведение итогов урока 1.  You worked very well! What was the topic of our lesson? Do you like the film “Typical British house”? Do you like the lesson?
2.  your home task is to start preparing for the project “The house of my dream”
3.  marksWe spoke about a typical English house, about rooms, about furniture. We like the lesson.
Учащиеся оценивают свою работу на уроке сами.