План урока по математике на тему Модуль та?басы бар квадрат те?деулерді шешу


Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А Квадрат теңдеулер Мектеп: Атырау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбыМодуль таңбасы бар квадрат теңдеулерді шешуОсы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.2.5
ax2+bx+c=0, ax2+bx+c=0 түріндегі теңдеулерді шешеді;
Сабақ мақсаттарыМодуль таңбасы бар квадрат теңдеуді шешу білктіліктерін қалыптастыру және оны қолдан білу.
Жетістік критерийлері
Дағдылар Критерии
Білу және түсіну Модульдің қасиетін біледі
Модуль таңбасымен берілген квадрат теңдеулерді біледі
Қолдану Модуль таңбасымен берілген квадрат теңдеуді шешу жолдарын пайдаланып есеп шығарады
Тілдік мақсаттарОқушылар:
- квадрат немесе бөлшек-рационал теңдеудің шешімін түсіндіреді;
- квадрат теңдеудің түбірлерінің саны туралы дәлелді талқылайды;
-квадрат үшмүшеден толық квадратты бөліп алу және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу алгоритмін сипаттайды;
- Виет теоремасына (оған кері теоремаға) сүйеніп, квадрат теңдеудің түбірлері туралы талқылау жүргізеді;
берілген бөлімнің пәндік лексикасымен және терминологиясымен жұмыс істейді.
- теңдеудің сол жақ бөлігін екімүшенің квадраты түріне келтірейік;
-... квадрат теңдеудің дискриминанты деп аталады;
- берілген квадрат теңдеудің... (түбірлер саны) түбірі бар, өйткені ... ;
- кез келген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін ... арқылы өрнектеуге болады;
- берілген квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбасы бірдей, өйткені ... ;
- берілген квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбасы әр түрлі, өйткені ...
- берілген түбір бөгде түбір, өйткені ... .
« Мәңгілік ел» ұлттық идеясында қоғамның басты құндылықтары Осы сабақта балалардың бойына сіңіруге арналған кіріктірілген оқу бағдарламасындағы құндылықтар мен ұлттық, жалпы адамзаттық құндылықтарды көрсету
Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру
Пәнаралық байланыстарТарих, өлкетану,
АКТ қолдану дағдылары интернет ресурстарынан алынған материалдарды пайдалану, слайдтар
Бастапқы білім
Модуль анықтамасы, модульдің қасиеттері – 7 сынып.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекетРесурстарСабақтың басы
3 минут І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды қоңыраудан кейін зейіндерін сабаққа аудару.
1 Оқушыларға мотивация беру.
«ия» және «жоқ» стратегиясын пайдаланып жауап беру.
Толық квадрат теңдеу Толымсыз квадрат теңдеу Келтірілген квадрат теңдеу
2x2+3x-4=02x2-5x=0x2-3x+1=0-3x2-3x+2=0-4x2+1=0-x2+x-1=05x2+2x-3=03x2=0x2-2x+4=02. Қайталау сұрағы:
Квадраттық теңдеулердің қандай түрлері бар
a) толық квадрат теңдеу
b) толымсыз квадрат теңдеу
c) келтірілген квадрат теңдеу
d) биквадрат теңдеу
e) модульмен берілген квадрат теңдеу 10 минут
10 минут
10 минут
ІІ Сынып оқушыларымен топтық, жұптық, жеке жұмыстар жасау
Жұптық жұмыс (сынып оқушыларын квадраттық теңдеулердің түрлері арқылы жұпқа бөлу )
Бағалау: «Карусель» әдісі

3x2-2x+1=0-x4+2x2-1=0x2-5x-4=03x2-2x=05x2+3x-2=02x2+1=0x2+7x+3=04x2-3x+1=03x4-2x2+3=02x2-4x=31 – жұп
x2-10x+9=0
x=tt2-10t+9=0Виет теоремасы бойынша
t1+t2=9t1∙ t2=10 t1=1t2=9x=1 x=9 x=±1 x=±9Жауабы: x=±1; x=±92 – жұп
x2-7x=6
x2-7x=-6 x2-7x=6 x2-7x+6=0 x2-7x-6=0 Виет теоремасы бойынша D=(-7)2-4*-6=73x1+x2=7x1∙ x2=6 x1=1x2=6 x3=7-732; x4=7+732Жауабы: x1=1, x2=6, x3=7-732; x4=7+732
Екі жұптың тапсырмасының түбірлерінен натурал сандарды теріп жазады, сонда «Ұлт азаттық көтерілісіне 100 жыл» суреті шығады. 1916 саны шығу керек.
3 – жұп
2x2-5x-3=02x2-5x-3=0 немесе -2x2+5x-3=0D=25+24=49 D=25-24=1
x1=5-74=-12 x3=-5-1-4=1.5x2=5+74=3 x4=-5+1-4=1Жауабы: x1=-12, x2=3, x3=1.5, x4=14 – жұп
x2-2x-48=0x2-2x-48=0 немесе x2+2x-48=0
x1+x2=2x1x2=-48 x1=-6x2=8 x1+x2=-2x1x2=-48 x1=-8x2=6
Жауабы: {-8; -6; 6; 8}3 және 4 топтардан 1836 шығады – бұл Исатай – Махамбет көтерілісінің болған уақыты.
5 – жұп
x2-55x+250=0x2-55x+250=0 x2+55x+250=0x1+x2=55x1x2=250 x1=5x2=50 x1+x2=-55x1x2=250 x1=-50x2=-5
Жауабы: {-50; -5; 5; 50}Қазақ хандығының 550 жылдығы.
Жеке жұмыс (оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі)
Шығармашылық тапсырма
Бағалау: Өзін – өзі бағалу
x2-6x+x-3-3=0
x2-6x=x2-6x+9-9=x-32-9=x-32-9
x-32-9+x-3-3=0
x-32+x-3-12=0
x-3=t
t2+t-12=0
t1+t2=-1t1t2=-12
t1=-4 t2=3
x-3=t1 2) x-3=t2 x-3=-4 x-3=3 ∅ x-3=-3x-3=3⇒x=-3+3x=3+3⇒ x=0x=6 Жауабы: {0;6}
Топтық жұмыс ( топқа бөлінеді)
Бағалау: Смайлик арқылы бағалау
І топ
x2-8x+12=0
x=tt2-8t+12=0Виет теоремасы бойынша
t1+t2=8t1∙ t2=12 t1=2t2=6x=2 x=6 x=±2 x=±6Жауабы: x=±2; x=±6x2-4x=5x=aa2-4a-5=0Виет теоремасы бойынша
a1+a2=4a1∙ a2=-5 a1=5a2=-1x=5 x=-1 x=±5 ∅Жауабы: x=±55x2-3=25x2-3=2 -5x2+3=2 5x2=5 -5x2=-1 x2=1 x2=15 x=±1 x=±55Жауабы: x=±1; x=±55 Егемендігіміздің 25 жылдығы
ІІ топ
x2-12x+35=0
x=tt2-12t+35=0Виет теоремасы бойынша
t1+t2=12t1∙ t2=35 t1=5t2=7x=5 x=7 x=±5 x=±7Жауабы: x=±5; x=±7x2-4x=12x=aa2-4a-12=0Виет теоремасы бойынша
a1+a2=4a1∙ a2=-12 a1=6a2=-2x=6 x=-2 x=±6 ∅Жауабы: x=±612x2-7=512x2-7=5 -12x2+7=5 12x2=12 -12x2=-2 x2=1 x2=16 x=±1 x=±66Жауабы: x=±1; x=±66 Семей полигонының жабылғанына 25 жыл
III топ.
x2-11x+24=0
x=tt2-11t+24=0Виет теоремасы бойынша
t1+t2=11t1∙ t2=24 t1=3t2=8x=3 x=8 x=±3 x=±8Жауабы: x=±3; x=±8x2+3x=28x=aa2+3a-28=0Виет теоремасы бойынша
a1+a2=-7a1∙ a2=4 a1=-7a2=4x=4 x=-7 x=±4 ∅Жауабы: x=±44-3x2=14-3x2=1 -4+3x2=1 3x2=3 3x2=5 x2=1 x2=53 x=±1 x=±153Жауабы: x=±1; x=±153 Қазақтан шыққан халық қаһарманы Тоқтар Әубәкіровтың ғарышқа ұшқанына 25 жыл. Аяқталуы
3 минут
2 минут Үйге тапсырма: Шығармашалық тапсырма
x2-x+3=5
2x2-3x-1=x-1
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Оқушылар сабаққа түсінгендігін, алдағы тақырыпта мәтінді квадрат теңдеу құрып шығаруды қарастыру керек. Сабақта әр түрлі ойын элементтерін пайдаланып өткізу керектігін айтқан.
Бағалау: оқушылар сабақтың әрбір этаптарында бағаланып отырады.
Жұптық жұмыста «Карусель» әдісі бойынша бағалау,
жеке жұмыста өзін – өзі бағалау
Топтық жұмыста смайликтер арқылы мұғалімнің бағалауы.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылардың материалды меңгергенін тапсырмаларды орындау барысында критерии бойынша жетістігі бағаланады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталды.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді, себебі сабақ барысында оқу мақсаттарына берілген тапсырманы орындап үлгерді.
Сабақта уақыт кезеңдері сақталмады, берілген тапсырмаға байланысты уақыттан есеп шығаруда уақыт артық жұмсалды.
Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ. Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
65341567437000