Текшелерден ??растырыл?ан кейбір геометриялы? фигураларды? к?лемдерін салыстыру


Тақырыбы: Текшелерден құрастырылған кейбір геометриялық фигуралардың көлемдерін салыстыру
Мақсаты: Текшелерден құрастырылған кейбір геометриялық фигуралардың көлемдерін салыстыру, есеп шығару; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7. ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.
Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ауызша. Бос орынға тиісті санды қой:
∙ :

:

:




8


64
8
72
93
8
8
64
8
9
8
8

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.
Өлшемдері бірдей текшелерден мынадай геометриялық фигуралар құрастырылды.

Толықтыр: оқулықпен жұмыс (салыстыру)
Ауызша. № 2, Кестені толтыр.
Жұптық жұмыс. № 3. Мәндері бірдей көбейтінділер мен бөлінділерді тап.
3 ∙ 2 = 600 : 100 8 ∙ 5 = 400 : 100 150 : 5 = 5 ∙ 6
Өздік жұмыс. № 4. Есепте.
63 : 7 ∙ 4 = 36 6 ∙ 6 : 4 = 9 20 ∙ 20 : 400 = 1 72 : 8 : 3 = 3
54 : 9 ∙ 7 = 42 3 ∙ 6 : 2 = 9 900 : 900 ∙50 = 1 40 : 5 : 4 = 2
Қатар бойынша. № 5. Теңдеуді шеш.
Сергіту сәті. Ү. Өткен материалды пысықтау:
1. Есеп шығару. № 7.
Шай – 500г Шешуі: 500 + 3 ∙ 100 = 800
? Жауабы: барлығы 800 г шай.
3 қорап – 100г
№ 8
1 қ. ү. саны – бірдей. Шешуі: 40 : (80 : 8) = 40 : 10 = 4
80 шеге. – 8 үйшік Жауабы: 4 қараторғайдың үйшігін жасады.
40 шеге - ?
№ 9.
90 : 9 : 2 = 10 : 2 = 5 Жауабы: 5 л су жұмсалды.
№ 10, ауызша. Аудандарын салыстыр.
2. Ұжымдық жұмыс. № 11. Қалдықпен бөлу дұрыс орындалған ба, тексер:
425 : 40 = 10(қалд.25) 511 : 10 = 51(қалд.1)
452 : 40 = 11 (қалд. 12) 511 : 100 = 5(қалд. 11)
ҮІ. Сабақты қорыту: 1) № 12, ауызша.
Шығармашылық жұмыс. № 13.
( жауабы: F1, F4, F3, F2, F5 . )
№ 14. Ауызша.
ҮІІ.Үйге тапсырма: № 6, 163 бет. Бағалау