Та?ырыбы: Те?деу ж?не оны шешу т?сілдері (2 са?аты) (4)


Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Амангелді орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Дүйсеғалиева Самал Кабаевна
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Математика 4-сынып
Сабақтың тақырыбы Теңдеу және оны шешу тәсілдері (2 сағаты)
Мақсаты Есепті теңдеу құру арқылы шығаруды қалыптастыру. Өрнек құруға және есептерді талдай отырып шығаруға төселдіру.
Оқыту нәтижесі Есепті теңдеу құру арқылы шығаруды үйренеді.Есептер шығарады.
Түйінді идеясы Ойлы бала-озар.
Әдіс-тәсілдер Тренинг: «Ауызша воллейбол», «Ортадағы қаламсап» әдісі, «Біреуі үйде, үшеуі қонақта»
Ойлаудың жіктелуі Уақыты Ресурстар Сабақтың мазмұны:
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу 10мин Кеспе сандар, кесте. І. Психологиялық тренинг: «Ауызша воллейбол»
ІІ. Топқа бөлу. «Ұсақ ерекшеліктер» тортастыруы «Жаз», «Көктем», «Күз» топтарына бөліну
№6 есептің мәнін алдындағы кеспе сандар арқылы көрсету.
Ассоцациялау. Кесте беру. Теңдеу туралы ойларын кестеге түсірту. -Оқушылар дөңгелене тұрады және өздерінің қалаған сыныптасына допты лақтыру арқылы сыйлық сыйлайды.
-Оқушылар туған күніне қарай жыл мезгілдеріне топтасады.
Мұғалімнің оқыған өрнегінін мәнін алдарындағы сандарды көтеру арқылы тексереді.
Берілген кестеге теңдеу туралы ойларын жазады.
Түсіну 5мин Тақта №4 «Ортадағы қаламсап» әдісі.
І топ: х+149= 938
432+х= 900
х*10=1600+200
ІІ топ: х-546= 464
1268-х= 219
100*х=12000-7000
ІІІ топ: х*5= 630
4*х=592
х+3600=46*100 Оқушылар теңдеулерді өздері шығарады. Болған оқушы қаламсабын ортаға қояды. Мұғалімнің қаламсапты таңдауы арқылы сол қаламсап иесі есепті тақтаға орындап көрсетеді.
Қолдану 10мин Ортаққа жазылған парақшалар «Біреуі үйде, үшеуі қонақта» әдісі.
1 топ: №5
2 топ: №7 а
3 топ: №7 ә - Оқушылар ортақ парақшаларға орындайды
- Бір оқушы топта қалады, қалған оқушылар басқа топтардың есебін тыңдап, бағалайды.
Талдау
10мин Тақта №8
Есепті ортақ талдатып, орындату.
Ғ.к-?5/1 10500кітап
К.ә-?1670 артық
О-? Есептегі белгілі және белгісізді ажыратады.
Шешеді және жауап береді.
Жинақтау
5мин Оқулық Логикалық жаттығу Оқушылар шапшаң есептеп шешімін айтады.
Бағалау
(Кері байланыс) 3мин
Бағалау парағы, доп. Кері байланыс: «Шеңбердегі доп»
Оқушылар «Маршрут картасы» арқылы бағаланады.
Үйге тапсырма: №9 108 бет Сабақтан алған білімдеріне кері байланыс береді.