Ашы? саба? Жапсырма ?алтаны ??деу


Таран негізгі жалпы білім беретін мектебі
Ашық сабақ
(6 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Жапсырма қалтаның өңдеу жұмыстары.
Технология пәнінің мұғалімі: Р.А.Сатыбалдиев
2016 – 2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Жапсырма қалтаның өңдеу жұмыстары»
Сабақтың мақсаты:а)Білімділік: Жапсырма қалтаны өңдеу технологиясын білу.
Жапсырма қалтаны өңдеп үйрену. ә)Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке,
бастаған ісін аяғына дейін жеткізе білуге
тәрбиелеуб)Дамытушылық: Теориялық білімдерін іс жүзінде көрсетуге
ықпал ету, практикалық іс — әрекеттерін
қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Ашық сабақСабақтың көрнекілігі: Компьютер, мультимедиялық проектор, алдын ала даярланған презентация, экран, оқулық.Таратпалы материал: нұсқаулық карта; қалталар; Бұйым үлгісі ( алжапқыш ); Тігін машиналар , үтік, тегістеуші тақтай, тігін бұйымдар, қайшылар, бөлшек пішпе – қалта;
Сабақ барысыҰйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесу;-Сәлеметсіздер ме, балалар !Бүгін бізде ерекше сабақ.Біздің сабаққа қонақтар келіп отыр «Қош келдіңіздер !» дей отырып, мен бәрімізге жақсы көңіл-күй тілеймін.-Мен саған сәттілік тілеймін!-Мен саған шыдамдылық тілеймін!-Мен саған шығармашылық тілеймін!-Мен саған жақсы баға тілеймін!-Мен саған зеректік тілеймін!-Мен төзімділік тілеймін!ІІ.Өткен сабақты қайталау.Оларға тапсырма беру
Жаңа сабақ Жапсырма қалтаны өңдеу үшін• Таңдаған қалта үлгісін матадан қиып аламыз• Кесілген пішім ішке қарай ауыз жағынан 2 см аралықта бүгіледі, ал үш жағынан 0,5 см бүгіледі• Тегістеп үтіктейді•Қалтаны алжапқышқа орнату үшін:• Көйлекке қалта орнын белгілеу.• Қиып алынған қалтаны алжапқышқа белгіленген жеріне көктеп қою керек немесе ағылшын түйреуішпен екі жерден тігіп аламыз.• Қол машинасымен бастырып тігіп аламыз.• Тегістеп үтіктеледі.
• Жапсырма қалтаның өңдеу жүйесің талдау, өңдеу ретілігін көрсету.
• Қалтаны астыңғы бөлігімен қосу.• Қалтаны өңдеу жолдары.•Жұмысты орындау жүйелілігі:
Практикалық жұмыс:Оқушыларға нұсқау карта таратылы ағымды нұсқау беру.1. Нұсқау картаны оқу2. Қалтаны қол тігіспен өңдеу Физкультминутка.3. Қалтаны төменгі бөлікке көктеп тігу.
Қорытынды бөлім1. Өткен тақырыпты бекіту, алған білімдерінді еске салу керекОқушыларға сұрақтар :1. Қапталған қалтаны қандай қызмет атқарады?2. Қалталардын қандай пішімдерін білесіздер?3. Қалталар қайда орналасуға мүмкін?
4. Қалта дегеніміз не?5. Қалта қандай киімдерге көбірек қажет деп ойлайсыздар – салтанатты киімдер, үй киімдері, жұмыс киімдері?Оқушыларды бағалау:
Білемін Үйрендім Білгім келеді
Көңіл күйлерін тексеру.
Үй тапсырмасы: Алжапқышты әкелу.
Жұмыс орынды жинауКүншуақ құHYPERLINK "http://cityadspix.com/tsclick-EQB3V9MA-MKIGQJBF?&sa=&bt=20&pt=9&lt=1&tl=1&sa=&im=MzY1NS0wLTE0MTMzOTcyNDgtMTg3ODgzODQ%3D&kw=%D1%80%D1%83." \t "_blank" \o "ulmart.ru"ру. Қонақтарға тілек тілеу.Денсаулық, шығармашылық табыс, достық, жақсылық, бақыт, махаббат, мейірімділік.Сау болыңыздар.

Сабақтың тақырыбы: Жапсырма қалтаны өңдеу.ББҮ кестесіБілемін Білгім келеді ҮйрендімТолтырған:_________________________ Бағалау парағы№ Оқушының аты- жөні Талқылау Семантикалық карта ТҚЕ қайталау Шығармашылық тапсырма Қорытынды баға5 балл 1 балл 5 балл 5 балл І топ 1 2 3 4 Барлығы: Бағалау критерилері:«3» - 10- 13 «4» -14 -17 «5» -18 - 20 
Сабақтың тақырыбы: Алжапқышы пішу, өңдеу.Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқышты тігу реттерін үйретуМіндеттері: 1)мата қасиетін, түсі мен суреттерін еске түсіре отырып, алжапқыш бөліктерін пішуді, тігіс түрлерін қолданып өңдеуді үйрету;2) ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, еңбексүйгіштікке, шеберлікке тәрбиелеу;3) тігін бұйымдарын өңдеу тәсілдерін меңгерте отырып, эстетикалық талғамын арттыру, іскерліктерін жетілдіру, шығармашылығын дамытуСабақ түрі: араласӘдістер: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап,ойынКөрнекіліктер:слайд, нұсқау картаҚұрал-жабдықтар: алжапқыш бөліктері-лекало, мата, қайшы,ине,жіп,түйрегіштер, тігінші борыСабақ барысыІ. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу. Құрал-жабдықтарын, сабаққа дайындықтарын тексеру.ІІ. Өткен материалды қайталау. Алжапқыш тарихы: Ежелгі Египет, Греция, Рококо ғасыры. Алжапқыш түрлері (жұмыс, ұлттық, сәндік). Алжапқышқы қажетті өлшемдер. Сызбасын сызу. Модельдеу.Оқушыларға түрлі алжапқыш үлгілері беріледі. Ұқсастығы, айырмашылығын анықтау. ІІІ. Жаңа сабақ.Алжапқыш тігу реттеріретіАлжапқыш тігу ретіЖұмыс барысының орындалуы1ПішуМатаны пішуге даярлау.Пішім бөліктерін матаға орналастыру.Бөліктерді айналдыра түзу сызықпен сызу.Тігіс әдіптерін ескеріп сызуБөліктерді қию.2Алжапқыш бөліктерін өңдеуПішіліп алынған бөліктерді өңдеуге даярлау. Алжапқыштың төменгі бөлігін, кедесін, аспабауды, белбеуді, қалтаны өңдеу.3Алжапқыш бөліктерін қосуАлжапқыштың төменгі бөлігіне қалтаны орналастыру. Белбеуді кеудесімен, алжапқыш етегімен қосу.4Алжапқышты соңғы өңдеуКөктеу тігістерін алып тастау, өтектеу, сапасын анықтау.Алжапқыш тігу үшін жеңіл, түксіз мата таңдалады. Алжапқышты мақтадан жасалған матадан тіккен дұрыс. Мата түрлері, қасиеттері туралы еске түсіру. Матаны пішуге даярлау, пішу1. Матаның сапасын анықтау. Түйіншектер, тесіктер, дақтар, өрнектің шатысқан жерлері-ақаулардың бар-жоғы тексеріледі. Ондай жерлерді бормен белгілейді.2. Пішім бөліктерін үнемдеп, дұрыс орналастыру үшін матаның ұзыны мен енін өлшеу.3. Матаның оңы мен терісін, арқауы мен негіз бойын, сурет бағытын анықтау.4. Пішу алдында матаны өтектейді немесе декатирлейді. 5. Пішім бөліктерін матаның бүктелінген жерінен бастап негіз жібі бойымен, мата суретін ескеріп орналастырады.6. Алдымен үлкен бөліктері, сонан соң кішкене бөліктері қойылады, түйрегіштермен түйреледі.7. Пішім бөліктерін тігінші борымен, сабын қалдығымен, карындашпен сызу, сызу қалыңдығы 1мм-ден артық болмауы керек.8. Бөліктерді тігіс қосымшаларына орын қалдырып, сызық бойымен қиып шығады.Декатирлеу -пішу алдында матаны отырмау үшін буға не ыстық суға ұстап ширату, ылғалды-жылумен өңдеу.Пішім бөліктерін матаға орналастыру.Ені әртүрлі маталарда пішім бөліктері де әртүрлі болып орналасады. ІҮ. Практикалық жұмыс.Қол жұмыстарын орындағанда қолданылатын қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.Нұсқау карта таратылып, оқушылар матаға пішім бөліктерін орналастырады.«Эстафета» ойыны. Екі топқа бірдей мата беріледі. 1. Матаны дұрыс бүктеу.2. Матаға пішім бөлігін дұрыс орналастыру, түйрегіштермен бекіту.3. Пішім бөлікті айналдыра сызу.4. Тігіс қосымшасын ескеріп сызу.Екі топтың жұмысын өздеріне тексерту, қателерін түзеу.Қалтаның орнын анықтау, көшіргі тігісті орындау. Ү. Сабақты бекіту. «Адасқан сөз тіркестері». (Матаны өтектейді, тігіс қосымшасы, тігінші боры, үлкен бөліктер, бүктелінген мата) Оқушылар дұрыс жауабын таңдайды.1. Бөліктерді қиғанда ........ ескеріледі. тігіс қосымшасы2. Матаға алдымен .........орналасады. үлкен бөліктер3. Пішім бөліктері ......... бастап орналасады. матаның бүктелінген жері4. Пішім бөліктерін .........сызу. тігінші боры, карандаш5. Пішу алдында ............ матаны өтектейдіҮІ. Қорытынды. Оқушылардың жауаптары бағаланады. Жұмыс орнын жинастыру.