Закріплення звукового значення вивчених букв. Опрацювання оповідання «Винахідливі гноми»


Урок навчання грамоти
1 клас
Тема: Закріплення звукового значення вивчених букв. Опрацювання оповідання «Винахідливі гноми» (за І. Роздобудько)
Мета: закріпити вивчений матеріал про літери та їхнє звукове значення; продовжити вправляння учнів у звуковому та звуко-буквенному аналізі слів; збагачувати словниковий запас учнів. Продовжити відпрацювання техніки читання; розвивати цікавість до ігрових вправ зі словами, сприяти розвитку уваги, мислення; виховувати екологічну культуру, цікавість до явищ природи, бажання пізнавати нове.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу
Обладнання: каса букв, фішки на позначення звуків, буквар, предметні малюнки, картки зі схемами слів, речень, комп’ютер.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
- Доброго ранку, любі діти, гості. Посміхніться один одному, гостям, візьміться за руки.
- Будемо з вами працювати як? (дружно, завзято).
- Дізнаємося багато чого? (нового, цікавого)
- Чого побажаємо один одному? (успіхів).
- Сьогодні який день? (четвер). Колір цього дня … Це колір …
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Діти! У нашому класі живе маленький гномик Гнатик. Протягом багатьох уроків він крадькома, але дуже пильно стежив за всім, що ми з вами робили. Спостережливий гномик усе запам’ятав: і нові букви, які ми вивчили, і про звуки, які позначають ці букви. А тепер Гнатик хоче впевнитися, що ви так само уважні, як і він. Доведемо це?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Мандрівка по країні Абетки (повторення вивчених букв абетки).
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
Робота з касами букв.
Гра «Що стоїть у кінці слова?» (вчитель називає дітям слова. Завдання учнів – вимовляти кінцевий звук у словах, показати букву з каси і назвати звук, який вона позначає).
Слова для гри: мороз, сніг, санчата, лід, бурулька, ковзани.
Звуковий аналіз слів сніг, бурулька (чого більша звуків чи букв)
Що об’єднує ці слова? (зима)
Чи любите ви зиму? (складіть про зиму речення за малюнком).
Чому це речення ? (повторення прро речення).
Загадки.
На минулому уроці ми читали текст про гарбузи.
А в яку пору року ростуть гарбузи? (влітку)
А чи хочете ви, щоб було літо?
Давайте повернемося в літо і відгадаємо загадки.
Жовтопузий карапуз
Йшов городом та й загруз
Бо насіння стільки має,
Що аж боки розпирає (гарбуз)
Як ви здогадалися, що це гарбуз?
Хвостиком прив’язаний,
Довгий і зелений,
Гарбузовий він синок,
Дуже добрий … (огірок).
Викладемо в касах з букв слова – відгадки: гарбуз, огірок.
ФізкультхвилинкаІнсценізація вірша «Ходить гарбуз по городу».
Гномик хоче подивитися, як ви активно відпочиваєте.
Де ростуть наші овочі? (на городі)
Гра «Що де росте?» (читаємо слова і відправляємо в кошик: «На городі», «В лісі», «У саду».
Слова для гри: пролісок, слива, огірок, горох, груша, дуб, квасоля, вишня, береза.
Похвала гномика Гнатка.
Читання стовпчиків слів (на дошці)
гриб грім
Галина буква
буквар Борис
пригостили ведмідь
білка тварини
гніздо трактор
Читаємо разом із вчителем
Читаємо як черепахи (повільно)
Читаємо як сороки (швидко)
Читання – вправа «Кулька» (видихаємо повітря, затримуємо, видихаємо – читаємо слова)
Прочитайте слова – назви імен
Прочитайте односкладові слова
Яке слово найдовше?
Прочитайте слово, в якому вживається м’який знак. Для чого він вживається?
Похвала гномика Гнатка.
Скласти речення із слів (робота в парах)
Данько та Санько були у бабусі в селі.
Там друзі ловили рибу у ставку.
Санько полов бабусин город.
Данько збирав у саду сливи.
Зі слив зварили добре повидло.
Запитання до учнів:
Чи є кожне речення продовженням іншого? Це текст.
Хто може повторити цей текст?
Виховний момент.
А ви влітку працюєте на городі, в саду? Як ви допомагаєте батькам взимку?
Похвала гномика Гнатка..
Фізкультхвилинка (муз. хвилинка)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота над текстом «Винахідливі гноми»
Діти, а ви любите фантазувати?
А коли це відбувається найчастіше? (коли ми починаємо засипати)
А чи вам уявляються казкові герої?
Я вам прочитаю текст, а ви мені скажете: про яку дівчинку розповідає ця історія і хто завітав в гості до неї?
Читання тексту вчителем.
Запитання до учнів:
Що було за плечима у гномика?
Які зірки були у нього в мішку?
Хто засвітив зірки?
Як ви думаєте, що наснилося фантазерці Олі цієї ночсі?
Хто написав цей текст?
Розповідь учня про письменницю І.Роздобудько (сильний учень розповідає про письменницю).
Читання тексту, різновиди читання
Напівголосне (самостійно)
Вголос ланцюжком (правильне інтонування речень)
Робота з текстом:
Знайдіть речення, які складаються з трьох слів.
Знайдіть речення, в кінці якого стоїть знак запитання, знак оклику.
Завдання від гномика.
Слово винахідливі (із букв цього слова скласти нові слова)
Диван, лив, вилив, вів, дні, вила, лід, нива.
VІ. Підсумок уроку
Що ми робили сьогодні на уроці? (читали, складали слова, речення, відповідали на запитання).
Зберіть слово із розсипаних букв – і ви отримаєте винагороду за хорошу роботу на уроці (молодці)
Так, ви дійсно сьогодні молодці і гномик Гнатко хоче від себе подарувати кожному зірочку. Загадайте про себе бажання і воно обов’язково збудеться.