Конспект урока Звукове значення букв я, ю, є,ї.


Тема. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї . 
Мета: навчити учнів визначати звукове значення букв я, ю, є, ї залежно від їхньої позиції у слові, формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення.
Очікувані результати:
- співвідносять назви букв і вимову звуків, які вони позначають;
- визначають звукове значення букв у слові;
- відтворюють звучання слова фонетичною транскрипцією.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, орфоепія, синтаксис.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця, ілюстрації, інтерактивна дошка, презентація до теми, музична композиція, таблиця оцінювання знань учнів.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
II. Перевірка д/з. Робота у групах.
1.Гра «Хто швидше?»
Із поданих букв скласти слова.
1. К, Е, О, Ш, В, Ч, Е, Н;
2.О, К, Ф, Н, А, Р;
3. Й, Б, Ю, О, К, И, Н, Ь, С, Ц, К, И;
4.С, Я, Е, Л, Р, А, У, К, Ї, Н, К, А;
5. И, Ч, Т, И, А, Н.
2. «Що це за слова?». (Ці слова відрізняються тільки першою буквою).
1.Те, що пришивають до одягу.
2.Сільськогосподарська машина, яку використовують у жнива.
3.Те, в чому живуть люди.
4.Те, що є у рої бджіл.
Відповідь : латка, жатка, хатка, матка.
3. «Розшифруйте слово».
Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра - це номер букви алфавіті).
1. 33, 21 (яма).
2. 3, 32, 18 (в'юн).
3. 8, 18, 19, 23 (єнот).
4. 13, 9, 1, 15 (їжак).
1А а 2Б б 3В в 4Гг 5Ґг 6Д д 7Е е
8Є є 9Ж ж 10З з 11И и 12І і 13Ї ї 14Й й
15К к 16Л л17М м18Н н19О о 20П п 21Р р22С с23Т т 24У у25Ф ф26Х х 27Ц ц 28Ч ч29Ш ш30Щ щ31Ь ь32Ю ю33Я яIII.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Пояснення матеріалу.
Буква ї завжди позначає два звуки [йі].
Звуковий запис оформляється в квадратних дужках. Й завжди м’який, тому м’якість не позначається.
Букви я, ю, є позначають 2 звуки і один. Розглянемо, коли букви я, ю, є позначають два звуки.
я [йа]
ю [йу]
є [йе]
1.На початку слова: яр, юрта, єхидна.
2.Після букви, що позначає голосний звук: армія, знаю, моє.
3.Після апострофа: м’ята, в’юн, б’є.
4. Після м’якого знака: мільярд, Ньютон, ательє.
В інших випадках я, ю, є позначають 1 звук і м’якість попереднього.
я [а] диня [дин’а]
ю [у] люди [л’уди]
є [е] синє [син’е]
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1.У нас сьогодні на уроці чудо-дерево.
Що за гостя нас така –
І зелена , і струнка,
Сяє зірочка вгорі,
А на гілочках – плоди.


2.Відгадайте загадку. (Ялинка).
3. Пошукова робота.
Виписати слова, у яких є буки я, ю, є, ї. Визначте в поданих словах кількість букв і звуків.
Гостя – 5б., 5 зв. ; сяє – 3б.,4 зв.; ялинка – 6б., 7 зв.
4.Фонетична робота.
На гілочках ялинки різні плоди. лютий
Правильно назвати плід, записати слово на дошці та зробити його звуковий запис.
Яблуко - [йаблуко], змія - [зм'ійа], лютий - [л'утий].
5. Творча робота.
З поданими словами скласти 2 речення.
У садочку росла ялинка. Закінчується рік Змії.
На уроках української літератури Ви вивчили оповідання , в якому розповідається про ялинку. Назвіть твір і письменника.
6. Зробіть синтаксичний розбір цих речень.
7. ФізкультхвилинкаВстаньте, діти, усміхніться,Землі нашій поклонітьсяЗа щасливий день вчорашній!Ви до сонця потягніться,Веретеном покрутіться,Раз присядьте, два присядьтеІ за парту тихо сядьте.
8.Перекласти українською мовою. Усно.
Столовая, еда, ежик, еду.
9.Вибіркова робота.
Збір квітів, овочів, фруктів.
1 ряд збирає букет для своєї матусі. Випишіть назви квітів, у яких є букви я, ю, є.
2 ряд збирає урожай на городі. Випишіть назви овочів, у яких є букви я, ю, є.
3 ряд збирає урожай у саду. Випишіть назви фруктів, у яких є букви я, ю, є.
Троянди, вишня, цибуля, картопля, тюльпан, яблуко, буряк, черешня, лілія, квасоля, конвалія.
Виконувати це завдання я пропоную Вам під музику.
Прозвучала мелодія «Вальс квітів». Перевіримо, який букет та урожай Ви зібрали. (Розгляд ілюстрацій під час перевірки завдання).
10. Гра «Найуважніший».
На партах лежать сигнальні карточки з цифрою 1, 2. Як ці цифри стосуються нашої теми? Увага! Завдання: я називатиму слова, в яких букви я, ю, є, позначають 1 і 2 звуки, а Ви, врахуючи вивчені правила, зробіть правильний вибір, піднявши вгору карточку з цифрою 1 або 2.
Люк, м’яч, єдність, ряд, гаї, твоя, ательє, в'є, людина.
11. Вибірково-розподільна робота з підручником. Вправа 227 (с/р).
Виписати слова у дві колонки: а) ті, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки,
б) ті, в яких ці букви позначають один звук та м’якість попереднього приголосного.
Зброя, картопляр, олія, лінія, людина, ілюстрований, об’єднати, третє, криниця, травою, адресують, аквареллю.
а) б)
зброя картопляр
олія людина
лінія ілюстрований
об’єднати третє
травою криниця
адресують аквареллю
Якщо Ви правильно виконали завдання, з перших букв слів складеться початок прислів’я:
«Золота клітка солов’я не тішить».
Один учень працює біля дошки. Дошка-книжка, в учнів немає можливості списати. Перевірка вчителем. Оцінювання учня.
Проведення взаємоперевірки. Обмін зошитами. Учні перевіряють роботу своїх однокласників простим олівцем, звіряючи з дошкою (або інтерактивною) .Одне правильно записане слово оцінюється в один бал. Дванадцять правильно записаних слів - 12 балів.
При оцінювання учні користуються таблицею. Оцінки виставляють простим олівцем.
Таблиця оцінювання знань учнів. Всі ми прямуємо в країну знань, але кожен на своєму транспорті.
Транспорт Оцінка Бали
Ракета
5 10-11-12
Легковий автомобіль
4 7-8-9
Кінь
3 4-5-6
Черепаха
2 1-2-3
Учитель перевіряє декілька робіт. Оцінює їх. Повідомлення оцінок. Учні виставляють оцінки в щоденники.
12. Тестове завдання (інтерактивна дошка).
 У якому рядку в усіх словах букви я, ю, є позначають один звук?
1. Завдання, сміятися, дрімає, життя.
2. По-твоєму, юрба, сім'я, обличчя.
3.  Буря, копієчка, днювати, моє.
4. Лялька, ляк, їм, гратися, малюк.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Підсумок уроку проведено у вигляді гри «Найслабкіша ланка».
Гра між рядами. Виявимо, який ряд краще зрозумів тему уроку.
1.Яку тему ми вивчали на уроці?
2.Яка буква завжди позначає два звуки?
3.Скільки звуків можуть позначати букви я, ю, є?
4. Коли букви я, ю, є позначає два звуки?
5. Коли букви я, ю, є позначають один звук?
6. Як позначається м’якість попереднього приголосного?
7. Укажіть, у яких словах буква я позначає один звук: ряд, бур’ян, сузір’я, ряст.
8. Укажіть, у яких словах буква ю позначає один звук: матір’ю, рюмсати, юшка, б’ють.
9.Назвіть міста Кримського півострова, в яких вживаються букви я, ю, є, ї.
(Ялта, Феодосія, Євпаторія).
10. Сьогодні 19 грудня. Назвіть релігійне свято, яке відзначають 19 грудня.
( День Святого Миколая Чудотворця).
Рефлексія
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
- Виконайте вправу 228. (Пояснення).
- Складіть тести за темою «Третє зайве».
- Складіть діалог, використовуючи вивчений матеріал.
- Складіть лінгвістичну казку про букви я, ю, є. (Усно)