Знаки письма. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. 5 клас.

Тема: Знаки письма. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. 5 клас.
Мета: поглибити знання учнів про звуки і букви, алфавіт; навчити правильно вимовляти голосні й приголосні звуки, а також грамотно передавати їх на письмі; розвивати культуру мовлення; виховувати повагу до традицій рідного народу.


Хід уроку

Ніжна мова –ти ніжний цвіт,
Ти п’яниш нас, як рута –м’ята.
Тож на цілий на білий світ
Ти духмяністю розіллята.

Д.Білоус

I Оголошення теми й мети уроку
II Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»


Що таке фонетика?
Яка різниця між буквами(бачимо і пишемо) і звуками (чуємо і вимовляємо)
Чого більше букв(33) чи звуків (38)
У яких позиціях я, ю, є,ї дають два звуки
Що можемо сказати про щ
Назвіть слова зі звуком шч

III Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Розгадування ребусу. Саме ребус допоможе нам перейти до нової теми.
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
(Буква, літера)


Це слова –синоніми, таким чином ми поговоримо про букви, які розташовані в певній послідовності і записані де? ( алфавіт, азбука, абетка).
А скільки букв в українському алфавіті? ( 33). Кожна з них позначає якийсь звук ( крім ь), має свою назву і своє місце.
2.Робота з підручником. Читання вірша про алфавіт
( ланцюжком по 1 рядку).
3.Розповідь про Гг і Ґ ґ (вимова і правопис).
Фізхвилинка

4.Гра «Розшифруй слово»
За допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра –це номер букви в алфавіті).Розгадані слова записати фонетичною транскрипцією.
8, 18, 19, 23 – єнот
15, 21, 11, 18, 11, 27, 33 – криниця
33, 2, 16, 24, 18, 33 – яблуня
33, 22, 15, 21, 1, 3, 11, 14 – яскравий

А тепер розшифрувати ціле речення –прислів’я і пояснити зміст прислів’я .
18, 7;
3, 21, 19, 6, 11, 3, 22, 33;
18, 12, 26, 23, 19;
1;
17, 24, 6, 21, 11, 17;
18, 1, 3, 28, 11, 3, 22, 33
(Не вродився ніхто а мудрим навчився).
Слова переплутані, утворіть речення – мудрим ніхто не вродився, а навчився.
5.Робота з підручником.
Виконання вправи 252 (записати слова в алфавітному порядку). Виконання вправи біля дошки.

IV Закріплення вивченого матеріалу
Скільки букв в українському алфавіті?
Де використовують алфавіт? ( бібліотека, енциклопедії, словники, складання різних списків).
Які слова на букву ґ розглянули?

V Оцінювання
VI Домашнє завдання