?аза? ?дебиеті Ыбырай Алтынсарин


Қазақ әдебиетінен қысқа мерзімді жоспар
Әшірова Ү.Б.
Сынып 10 «А»
Өткізілген күні 06.12.2014
Сабақтың тақырыбы Ыбырай Алтынсарин
Сабақтың мақсаты Ыбырай Алтынсарин және «Қазақ хрестоматиясы» туралы мәліметтерін тыңдай отырып, шығарманы талдауда ойын еркін жеткізуге, жұппен, топпен жұмыс жасауға ықпал ету
Күтілетін нәтиже -Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады;
-Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады;
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды.
Әдіс-тәсілдер ББҮ стратегиясы, топпен жұмыс, жұппен жұмыс, кластер, эссе, жеке жұмыс
Жұмыстың белсенді түрлері Топтық, жұптық жұмыс. Өзара бағалау, өзін-өзі реттеу. Ынтымақтастық, бірін-бірі оқыту.
Сабақ кезеңдері бойынша тапсырмалар орындау
Бағалау Бағалау парағын толтыру, өзін-өзі бағалау
№ Сабақ кезеңдері
Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау Ресурстар
1 1-тапсырма (топпен жұмыс) Кластер және Венн диаграммасын құруды тапсыру
1-топ: Ыбырай Алтынсарин
2-топ: «Қазақ хрестоматиясы»
3-топ: Ыбырай мен Шоқанның ағартушылық көзқарастарын, әдебиетке қосқан үлестерін салыстырады (Венн диаграммасы) Сөзбен мадақтау
Бағалау парағын толтыру
Ватман, маркер, тақта
2 2-тапсырма (топпен жұмыс)
Мәтін бойынша сұрақтар береді
1-топ: Алтынсарин шығармашылығындағы табиғат лирикасының ерекшелігі
2-топ: «Азған елдің хандарын» қазіргі заманмен салыстыру
3-топ: Ыбырай әңгімелерінің тақырыбы, идеясы, маңызы туралы әңгімелеу
Бағалау парағын толтыру
Сөзбен мадақтау Интерактивті тақта Сұрақ тапсырмалар.
3 3-тапсырма ЭССЕ (жеке жұмыс)
5 минут Эссе жазуды ұсынады «Ыбырай армандаған мектеп» тақырыбында эссе жазады Бағалау парағын толтыру Интерактивті тақта, ватман, маркер
4 Бекіту «ББҮ» кестесінің Үйрендім бағанын толтыруды ұсынады «ББҮ» кестесінің Үйрендім бағанын толтырады Бағалау парағын толтырады Интерактивті тақта
6 Бағалау Бағалау парағын толтырады
.
Өз ойларын параққа жазады Бағалау парағын толтырады парақшалар
7 Рефлексия Үйге тапсырма беремін.
Топтардың жұмысын бағалауды сұраймын.
Оқушыларға әртүрлі түстес қағаздар беремін.Оқушылар осы түстермен сабақтан алған әсерлерін жазуын сұраймын.
Үй тапсырмасын жазып алады. Өздерін бағалайды.
Бүгінгі сабақ туралы пікірлерін білдіреді. Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің жиынтық бағалауы. Әр түрлі қағаздар,
стикерлер,
маркер,
смайликтер


10 “А» сыныбына өткізілген қазақ әдебиеті сабағының рефлексивті есебі
Пән: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 10 «А»
Мерзімі: 06.12.2014
Мақсаты: Ыбырай Алтынсарин және оның «Қазақ хрестоматиясы» еңбегі туралы мәліметтерін тыңдай отырып, шығарманы талдауда ойын еркін жеткізуге, жұппен, топпен жұмыс жасауға ықпал ету
Күтілетін нәтиже: -Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады;
-Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасады;
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды.
Модуль Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқу және оқытуда жаңа тәсіл.Диалог Сұрақтар қою
Түрткі сұрақтар беру Топ сұрақтарға жауап беру
Постерді дайындап, оны қорғау
Сыни тұрғыдан ойлау Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған сұрақтар беріледі Сыни тұрғыдан ойлауға бағытталған сұрақтарға жауап береді, өз ойлрын білдіреді, қарсы пікір айтады
Бағалау Формативті бағалау:өте тамаша,жақсы , жарайсың,сенің қолыңнан келді,
Қорытынды бағалау Өз-өзін бағалайды
АКТ Экраннан тапсырмалар беріледі Өз ойларын әңгімелей алды
Талантты және дарынды оқушыны оқыту Жеке тапсырма беру
Күрделі тапсырма беру Проблемалы сұрақтар беруі
Тапсырмаларды жылдам орындауы
Пайымдылық көрсетулері
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту Әрбір оқушының білім дәрежесіне сәйкес сұрақтар беру
Сынып деңгейіне сәйкес тапсырмалар беру Өз білімдерін еркін жеткізу
Өз ойларын еркін айта білу
Көшбасшылық Сабақтың негізгі мағынасын ашуда бағыт -бағдар беру Топ басшыларының ,білімділердің жауаптары
Рефлесивті есеп Бағалау критерийлерінде тақырыптың негізгі мағынасын ашуда нақтылай сұрақтардың көрсетулері оқушының анық жауап табуларына мүмкіндік беруде. Стикерлерге өз ойларын жазып. Келесі сабаққа анық бағыт беруге көмектесуде.
Бұл сабақта оқушылар тақырыпты толық меңгерді.Топқа бөліп тапсырма беру арқылы бір –біріне үйретіп . бір –бірін жақсы түсінді. Блум таксономиясы кезеңдері бойынша тапсырмалар толық орындалды. Бүгінгі сабақ өте қызықты болды. Тақырыпты толық түсініп алдық. Сабақ жоғары деңгейдң өтті.Бір-бірімізбен жақын араластық .Ынтымақтастығымыз артты. Сөйлеу мәдениетіміз өсті.