?аза? тілінен ?ыс?а мерзімді жоспар К?сіби с?здер (5-сынып)


Пәні :қазақ тілі
Сыныбы: 5
Сабақтың
Тақырыбы Кәсіби сөздер
Мақсаты
а) білімділік: кәсіби сөздер туралы түсініктерін, тоериялық, практикалық білімдерін кеңейту.
ә)  дамытушылық:түрлі әдістермен оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту,өзіндік шығармашылыққа баулуб) тәрбиелік:ұжымшылдыққа,тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін
нәтижелер
Оқушылар кәсіби сөздер жайлы толық мәліметтер алады , алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыланады.Топта ынтымақтастықпен жұмыс жасайды. Топтық жұмыс негізінде ынтымақтаста жұмыс жасап, өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеті дамиды.
Сабақтың типі Жаңа  ұғымды меңгерту
Сабақтың түрі Дәстүрлі емес сабақ
Пәнаралық байланыс Әдебиет,биология, технология
Қолданылатын әдістер Блум  жүйесі. «Сұрақты ұстап ал», формативті бағалау, «Миға шабуыл», «Тақырыптың түйінді сөздері» , сатылай кешенді талдау, «Конверттегі сұрақ» әдісі, «БББ»,«Бұл мәлімет шын ба ,өтірік пе?» т.б.
Керекті жабдықтар
Видеопроектор, ноутбук
Негізгі дереккөздер (Ресурстар)
5- сыныпқа арналған электронды оқулық, қазақ тілі оқулығы,плакаттар маркерлер, постерлер ,смайликтер,
Сабақтың барысы:
Сабақ
Кезең-деріУа-қыт Мұғалім әрекеті Ресурстар  Оқушы әрекеті
Кіріспе 1 мин
146051070610

5 мин
Сабақтың барысы.I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сыныпты1 түгендеу. Сабақтың тақырыбы ,оның мақсат –міндеттерін таныстыру.
«Шаттық шеңберін» ұйымдастыру
Кәмпиттер арқылы топқа бөлу
Бағалау парақшасын таратып, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Топ басшысын сайлату
Топ ережесін айтқызу
Үй тапсырмасын сұрау
«Сұрақты ұстап ал» әдісі
1.Диалект дегеніміз не?                
2.Кірме сөздер дегеніміз не ?3.Жалпылама лексика дегеніміз не ?          
4.Табу дегеніміз не?5.Эвфмизм дегеніміз не ?            
6.Дисфемизм дегеніміз не ?7.Лексика нені зерттейді ?                        
8.Антонимдер дегеніміз не?9.Синонимдер дегеніміз не ?            
10.Омонимдер дегеніміз не ? Кәмпиттер . Бағалау парақшалары
Топ ережелері жазылған плакат


Бір-бірінің қолын ұстап тұрып, ыстық тілегін білдіреді. Алған кәмпиттері бойынша тобына жайғасады.
Топ басшысын сайлайды, топ ережесін айтады. Бағалау критерий-лерімен танысады.
Сұрақтарға жауап береді
Тұсаукесер 2 мин
Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
«Миға шабуыл» әдісі
Кәсіби сөздер туралы не білеміз?
Кәсіби сөздер


Кәсіби сөздер туралы білетінде-рін айтады.
Негізгі бөлім
5 мин
            Кәсіби сөздер дегеніміз – жұрттың бәріне бірдей түсінікті бола бермейтін белгілі бір тәсілмен я шаруашылық саласымен шұғылданатын адмдардың арасында ғана айтылытын сөздер.Кәсіби сөздерді екі үлкен салаға бөлуге болады.   1. Қолөнершілікке   (ағашшылық, ұсталық,өрімшілік, тоқымашылық т.б. )  қатысты сөздер : пышқы ( араның бір түрі ), шербек ( үлкен ара ),ыңғыру (ағаш оятын құрал ) тышуыр (бұрап тесетін құрал ).   2. Ауыл шаруашылығына (мал, астық, балық,аңшылық,бау – бақша, темекі,мақта,күріш, қызылша ) байланысты сөздер : 1) мақтаға байланысты қоза (мақта өсімдігі),шиіт)мақта тұқымы),терімші (мақта теруші) балдаң (мақтаныңсабағы )  2) жүгері түрлері : дүмбі,пәшік,сота.  3) қауын аттары : әңгелек,жәмше,қауын,торлама.    Слайд
Слайдағы мағлұмат-ты көреді, түсінеді.
4 мин

Оқулықтағы тақырып мәтінін оқуға тапсыру.
«Бұл мәлімет шын ба ,өтірік пе?» әдісі. Үлгі
Зат есім –заттың іс-әрекетін білдіредіЗат есімнің сұрақтары кім?,не?, кімдер?, нелер?Зат есім -заттың атын білдереді Оқиды , 2 шын , өз түсініктерін айтады,1 өтірік мәлімет жазады.


7 мин
Оқулықпен жұмыс.
193 – жаттығу. Мәтіннен ұсталық кәсіпке қатысты сөздерді теріп жазыңдар
1-топ.Ауыл шаруашылығы кәсібімен байланысты алты сөз жазады.  
2-топ.Мал кәсібімен байланысты алты сөз.
3-топ.Аңшылық кәсібімен байланысты алты сөз
Қазақ тілі оқулықтары
Слайд

Жаттығу-ларды үлгі бойынша орындайды.
Сергіту сәті
1 мин «Макарена» ән-биі Бейнеро-ликке қарап, қимыл жасайды
6 мин
18415120650
Дыбыстық талдау.
Шербек -1-топ
Балдаң -2-топ
Ыңғыру -3-топ
«Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі Оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырамын
Үлгі :
Сөздер банкісі Біздің тақырып

Заттың іс-әрекетін, санын сапасын, қимылын, атын білдіріп, Қандай?, неше? ,қайтті? Кімдер?,Не істеді? деген сұрақтарға жауап береді.Мысалы, жазды, кітап, зерттеді, қызыл, оқыды.Заттың іс-әрекетін, қимылын білдіріп, не істеді?, қайтті? деген сұрақтарға жауап береді .Мысалы,Жазды,оқыды,зерттеді Сатылай дыбыстық кешенді талдау парақшасы
Слайд
Талдайды, жазады
Әр топ «Сөздер банкісінде-гі сөздерден» өтілген тақырыпқа тиісті сөздерді «Біздің тақырып» шеңберіне теріп жазады
6 мин
Эссе
«Менің сүйікті кәсібім» тақырыбына эссе жазу Қазақ тілі дәптерлері
Эссе жазады, оқиды
Қорытынды
3 мин
Жаңа  сабақты сұрақтар  арқылы  бекіту.
«Конверттегі сұрақ» әдісі
1.Кәсіби сөз дегеніміз не?
2.Кәсіби сөз  қандай лексикаға кіреді?
3. Ауыл шаруашылығына байланысты кәсіби сөздерді ата
4.Қолөнершілікке байланысты кәсіби сөздерді ата Конвертте-гі сұрақтарға ауызша жауап береді
Рефлексия 2 мин
Білемін Білгім келеді Білдім
Білемін Білгім келеді Білдім
«БББ» парақшасы
Сабақ бойынша не үйренген-дерін жазады
Үйге тапсырма 1мин
А)195 –жаттығу
Ә) Газет –журналдардан кәсіби сөздер қатысқан сөйлемдерді жазу Қазақ тілі оқулығы Түсініп алады, дәптерле-ріне жазады
Бағалау 2 мин
Критерийлер арқылы бағалау Бағалау парақшасы, күлегештер Топ басшысы күлегеш-терді жабысты-рып отырады