?ыс?а мерзімді жоспар XVIII ?асырда?ы ?аза?стан м?дениеті мен ?аза? ?дебиеті 8 класс


8- сынып пәні: Қазақстан тарихы пән мұғалімі: Солтанова А
А.Ш.Сабақтың тақырыбы:XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті мен қазақ әдебиеті
Сабақтың мақсаты:
а)Білімділік
XVIII ғ. орыс ғалымдарының Қазақстан жерін зерттеуінің тиімділігі және сол мезгілдегі қазақ әдебиетінің ерекшелігі туралы түсіну
Дамытушылық
Қазақ елінің мәдени мұрағатының құндылығын дәріптеу.
б)Тәрбиелік
Ұлттық рухты дамыту және құрметтеуге тәрбие алады
Күтілетін нәтиже: орыс ғалымдарының зерттеулері арқылы қазақ елінің рухани байлығымен танысады.
XVIII ғ. қазақ жырауларының шығармаларымен танысады.
Қазақ әдебиеті мен мәдениетнің ұлттық құндылығын бойына сіңіреді.
Сабақтың ресурстары: А-4 парағы, түрлі-түсті қағаздар, «Жигсо» әдісі, «Аквариум » әдісі, « Жауабын тап» әдісі.
Сабақтың кезеңі уақыты Мұғалімінің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ой қозғау
15 минут 1.1.Оқушылармен амандасу, сабаққа сәттілік тілеу.
1.2. Жұмыс істеуге жағымды ахуал тудыру.
1. 3. « Сәлемдесу » әдісі.
2.1.Оқушыларды түрлі түсті қағаздарды таңдау арқылы 5 топқа бөлінеді.
2.2. Әр оқушыға арнайы бақылау парағы үлестіріледі.
3. « Қарлы кесек» әдісі. Үй тапсырмасын орындау үшін әр топқа бір-бір тақырып беріледі.
4. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын, күтілетін нәтижесін айтып өту. 1.1.Сабаққа ынталанады.
1.2.Жағымды ахуал туады.
1.3. оқушылар бір тал гүлді сыйлай отырып, бір-біріне комплемент айтады.
2.1. оқушылар 5 түрлі қағазды таңдау арқылы өз топтарымен орналасады. Өз тобындағы көшбасшысын тағайындайды.
3. Әр оқушы бір сұрақтан ойластырып , өз парағына жазады.Келесі топ оған жауап жазып, өз сұрағын енгізеді. Осылай 5 топ тапсырманы орындап, парақ өз тобына қайтып келеді.таймер уақытты бақылап отырады.
Мағынаны тану 25 минут
20 минут «Жигсо»әдісі
1.Мәтіндібөліп беремін.
2.Әр топ өзіне бөлініп берілген мәтін бөлігін талдауға уақыт беремін.
3.Әр топтың бір өкілі басқа топқа барып түсіндіреді.
1.Мәтіннің бөлігін толық оқиды.
2.Әр топ өзіне бөлініп берілген мәтін бөлігін талдайды.
3.Әр топтың бір өкілі басқа топқа барып түсіндіреді
« Аквариум » әдісі.
1.Мұғалім «аквариум» шартын түсіндіреді.
Әр топтан бір оқушы (көшбасшы) шығып «аквариумға » еніп, тақырыпты талқылайды. Басқалар бұл талқылауға қатыспайды, сырттай бақылап, керек жерін жазып алады.
5 минуттан соң топ калпына келеді. 1.1.Әр топтан бір оқушы шығады.
1.2.Жиналған топ тақырыпты талқылайды. Олар бейне «аквариум» ішінде тәріздес.
1.3. басқа топ бұл диалогқа қатыса алмайды. Олар «аквариум» ішндегі топтың тақырыпты талдағанын бақылап тұрады.
1.4. топ бастапқы қалпына келеді.
«Жауабын» тап әдісі.
Сабақтан бұрын әр оқушының тұсында партаның астына сұрақ жасырынған.
Оқушылар алдарындағы ақ парақтарына жауабын жазып, ауызша талдауға, тапсырма беремін. 1.1.Әр оқушы өз сұрағын іздеп табады.
Оқушы өз парағына жауабын жазып, ауызша талдайды.
Ой толғаныс 10 минут Мұғалім оқушылардың бақылау парақтарына жақсы жауап берген балаға формативті баға бергізеді.
2 жұлдыз, бір тілек айтқызады
Үйге тапсырма беру 1.1Оқушылар формативті баға береді,бірін-бірі қолдап үйренеді.
1.2 Екі жұлдыз бір тілек айтып, фармативті баға беруге тырысады.