Конспект урока для 5 класса «Основні випадки чергування у-в, і-й»

ТЕМА: Основні випадки чергування у-в, і-й

5 КЛАС


МЕТА: ознайомити учнів з правилами чергування у-в, і-й,
Формувати вміння правильного вживання в усному мовленні та на письмі , виховувати переконання в тому, що наша мова милозвучна, ритмічна.

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.
ОБЛАДНАННЯ: картки, таблиці, підручники.

ХІД УРОКУ:
І. Мотивація навчальної діяльності
Організація класу до роботи.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
Словниковий диктант.

ЗАВДАННЯ: перевірити знання учнями орфограми “спрощення в групах приголосних”
Кістлявий, якість, совість, проїзд, тиждень, месник, шістнадцять, контрастний,
хруснути, щасливий, корисний, пестливий
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Бесіда з учнями.
1. Чому наша мова милозвучна і ритмічна? ( Їй властиве уникнення збігу приголосних).
Назвіть винятки , коли не відбувається спрощення у власне українських словах?
( В словах : шістнадцять, хвастнути, кістлявий , пестливий )

ЗАВДАННЯ: списати й виразно прочитати загадки. Підкреслити прийменники У , В та сполучники І ,Ї.
Чому в одних випадках пишемо У, а в інших В, І-Ї?
У зеленій оболонці,
А всередині- як сонце. (КАВУН).

Він скрізь : у полі та в саду,
А в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. ( ДОЩ).
У чергується з В, а І з Й, щоб запобігти немилозвучному збігові кількох голосних (або приголосних).
Опрацювання теоретичного матеріалу та таблиці. Після ознайомлення з правилами, заповнюємо таблицю «правило-приклад».

У
У садочку та калинонька стояла,

З неї квіточки Маринонька ламала.
Ой гарний калини кущ У садочку ,
А ще краща дівчина У віночку.


В
В озеречку та карасик плавав,
Мариноньку та Тарасик сватав,
Оченята в Мариноньки карі,


І
І таки ж Тарас їй до пари,
Ой Тарасик І Марина вродливі


Й
Будьте ж , діточки, багаті Й щасливі.



Підсумовуючи, ще раз наголошуємо, що голосні (У, І) вживаються на початку речення та після приголосного, а приголосні ( В, Й ) – після голосного, щоб не порушувався закон відкритого складу. Отже, нашій мові властиве уникнення збігу голосних і приголосних,яке відбувається в прийменниках У, В, І, Й та на початку повнозначних слів. Це чергування набула наша мова ще з доісторичної доби.


СПИСАТИ ПРИСЛІВ”Я, вибираючи з дужок потрібне.На місці крапок вставити пропущені букви. Позначити і пояснити орфограми.

( У , В ) крницю воду лить -людей смішить .
Потпаючий (І, Й ) за сломинку хапається.
( У, В ) очі лсицею, за очі вовчицею.
Добрі люди (У, В )мирають , а діла їх жвуть.
Яка пшниця, така (І, Й ) палдяниця.
(У, В ) понеділок рботи не починай, (І, Й) , (У, В) дрогу не вирушай.
Як прийшла середа то (У,В )чпилась біда.
Через день - та (І, Й) неділя , через хату- (І, Й) всілля.

ПРОЧИТАТИ ВГОЛОС. ЯКІ СПОЛУЧЕННЯ ЗВУКІВ ВАЖКО ВИМОВЛЯТИ? ВИПРАВИТИ ВСІ ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ЧЕРГУВАННЯ У-В , І-Й.

Січень не так січе , як вуха пече.
В лютому зима з весною уперше зустрічається.
Холодний май- буде добрий урожай.
В червні на полі густо, а в коморі пусто.
Хто у листопаді не мерзне, тому і коло йордану нічого біда не зробить.
Прийшов грудень й приніс студінь.


ЗАПИСАТИ СЛОВА, У ЯКИХ ЧЕРГУВАННЯ У-В, І-Й НЕ БУВАЄ.
З 3-4 З НИХ СКЛАСТИ РЕЧЕННЯ.

Університет, указ, уява, угода, установа, влада, вплив, вдача,внутрішній,ультиматум, ідилія, Уругвай, Італія, Врубель.


ПОЯСНИТИ, ЧОМУ В ПОДАНИХ ПРИКЛАДАХ ВЖИВАЄМО СПОЛУЧНИК І. ВІД ЧОГО ЦЕ ЗАЛЕЖИТЬ?

Добро і зло; батьки і діти; правда і брехня; чорне і біле.
Минеться- і не залишиться.
Колос до колосу- і сніп збереться.


ЗАВДАННЯ: пригадати і записати кілька назв казок, книг, які містять зіставлення чи протиставлення понять, з”єднаних сполучником І.

ВИКОНАТИ ДИКТАНТ-ПІСНЮ. Кожне речення диктується двічі ,з варіантами У-В, І-Й. Вибрати один правильний варіант, додержуючись законів чергування. Зробити висновок про милозвучність мови.
Ой сосонка літо і/й зиму зелена,
У/В п”ятницю була Галочка весела,
А у/в суботу русу косу чесала,
А у/в неділеньку і/й шла до шлюбу, плакала.
Ти не плач, Галочко, по косі,
Ти заплач, Галочко, по красі:
Коса і/й під хусткою буде,
Краси дівочої більш не буде.


ІV. Закріплення матеріалу
Запитання до учнів:
Чому наша мова милозвучна?
Які чергування відбуваються у прийменниках У-В, в сполучниках І-Й та на початку повнозначних слів?
В яких випадках пишемо тільки у або в?
Який сполучник вживається після паузи і при зіставленні?
Навести приклади.

v. Домашнє завдання і коментар до його виконання
Написати твір –мініатюру «Шануй людей -і тебе шануватимуть”,
Використовуючи вивчені орфограми.

VI. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Отже, сьогодні на уроці ми розглянули таку тему:» Основні випадки чергування У-В , І- Й .