Ернест Сетон-Томпсон «Снап». Утвердження любові до всього живого.


Тема. Ернест Сетон-Томпсон «Снап». Утвердження любові до всього живого.
Мета: вчити учнів вдумливо, виразно читати й розуміти прочитане; розвивати навички читання вголос з елементами коментарю, спостереження за текстом, уміння робити висновки на основі прочитаного, будувати власне висловлювання з опорою на текст твору; виховувати емоційно-ціннісне ставлення до природи, здатність співпереживати, відчувати відповідальність за навколишній світ.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, малюнки автора, виставка книг Е.Сетона –Томпсона, презентація до уроку.
Тип уроку: урок комплексного використання знань, умінь та навичок.  
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, діалог) практичні(робота з картками) наочні(презентація до уроку, підручник « Світова література 5 клас» за ред. О.М.Ніколенко,Т.М.Конєва,О.В.Орлова, М.О.Зуєнко, О.І.Кобзар )
Епіграф до уроку:
Пізнаєш природу – пізнаєш себе. Г.Сковорода
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. Діти, я пропоную вам зараз згадати свого домашнього улюбленця – чотирилапого, крилатого, вухастого, пухнастого чи з колючками… Уявіть його. Які емоції викликають у вас ці спогади? А чи добре ви знаєте ваших друзів? Що вам дає спілкування з ними? А чи замислювалися ви коли-небудь над тим, що відчуває ваш друг? Коли він сумує, радіє? Ображається чи пробачає? І взагалі – який у нього характер?
А ось знаменитий письменник Ернест Сетон-Томпсон, портрет якого ви бачите на екрані, майже все своє життя (а прожив він 86 років) присвятив вивченню тварин. Талановитий художник, письменник, науковець не тільки спостерігав за тваринами, але й записував, замальовував усе побачене й почуте.
ІІІ. Оголошення теми уроку
Вчитель. Сьогодні ми познайомимося з творчістю Ернеста Сетона-Томпсона та його оповіданням про маленького, але відважного собаку.
Запис у зошити теми уроку
ІV. Первинна перевірка засвоєння знань.
Робота з епіграфом.
З'ясування сприйняття художнього творуØ Ви вже ознайомилися із змістом оповідання. Поділіться, будь ласка, враженнями. Що ви відчували, коли читали? Що вас здивувало, збентежило, схвилювало?
Вчитель. Як бачимо, оповідання не залишило нікого байдужим. Давайте разом згадаємо Снапа та його хвилюючу історію життя. Спробуємо зрозуміти: що так привабило автора в його героєві? У чому ж криється велика сила маленького собаки?
.
Вчитель. Перш ніж ми поринемо у художній світ оповідання, давайте з`ясуємо: що ж це за собака такий – бультер`єр? (На слайді – зображення бультер`єра).
Повідомлення учня (орієнтовне)
Прародичами бультер'єра були древні бойові бульдоги, яких здавна використовували в боях з биками та іншими великими тваринами.
Бультер'єр – це міцний, сильний собака, у якому поєдналися ознаки декількох порід собак. Від бульдога у бультер'єра важкий кістяк і потужна щелепа. Довгий хвіст, прямі кінцівки, невеликі темні очі й біле забарвлення – ознаки білого англійського тер'єра, а довгоногість і рухливість він одержав у спадщину від далматина.
В 1917 році в Англії був отриманий Eng Ch. Jaksford Гладіатор, який був описаний як "перший бультер'єр з помітно опущеною мордою". З тих пір опущена, або, як говорять, яйцеподібна, морда стала емблемою породи.
Собака мускулистий, рухливий,розумний та рішучий. Абсолютно безстрашний, урівноважений. Має дещо загрозливий вигляд, проте насправді лагідний, і до дітей також. Вірний друг і захисник. Причому в бій кинеться не роздумуючи.Симпатичний, хоча й не красень. Відданий назавжди.

V. Первинне закріплення знань.
Ідейно-художній аналіз творуØ Коли друг автора прислав йому цуценя бультер`єра на свято Хеллоуїна – що б це мало означати?
Частина І. Виразне читання учнями уривку «Був Хеллоуїн…Гарчання цього тер`єра належало до останнього виду».
Ø З яким настроєм автор розповідає про цуценя? Як і з чим (ким) він порівнює його? Прокоментуйте «ланцюжок» висловів про собаку: «чудове цуценя» – «пекельна машина» – «лютий скунс» – «маленький білий бультер`єр».
Вчитель. Певно, після того, як ми побачили поведінку собаки, слово «чудовий» потрібно взяти в лапки? Це означатиме, що насправді автор має на увазі протилежне…
Ø Доведіть цитатами з тексту, що цуценя виявилося не таким вже й «чудовим».
Виразне читання учнями уривку «Він був маленьким, лютим і грізно гарчав…… і спробував знайти спільну мову з ним».
Ø Попри те, що цуценя виявилося, м`яко кажучи, недоброзичливим, як ставиться до нього автор? (Автор доброзичливий у ставленні до собаки, тому й описує все, що відбувається, з гумором).
Ø Про що свідчить наступний епізод?
Учитель виразно читає уривок «Я завжди вірив у те, що з тварин можна»…
Висновок. Між автором і цуценям виникає суперечка,проте це не ворожнеча, автор з симпатією ставиться до собаки, і той невдовзі відчуває це.

Завдання. Продовжіть «ланцюжок» імен цуценяти («песик» – «маленький тиран» – «чудове цуценя» – «мій подарунок на Хеллоуїн»)
VI. Контроль та самоперевірка знань.
Словникова робота. Тиран.
Ø Як змінюється поведінка цуценяти?
Учні близько до тексту переказують епізод «Через годину він більше не стрибав…… що його міг дратувати й мій храп»
Ø Які вирази, слова використані автором для змалювання нової поведінки цуценяти? Яка вона? (Подибав, слідкував одним оком, позіхнув, потягнувся, тихе шкряботіння, «туп»-«туп» по ліжку, скрутився біля моїх ніг»).
Примітка. Варто звернути увагу на слова «..а я обома очима стежив не за ним, а за його маленьким хвостиком. Якби цей хвостик хоча б раз поворухнувся…»Можна процитувати учням вислів Макса Істмана: «Собаки теж сміються, тільки вони сміються хвостом».
Ø Як же звати нашого героя?
Словникова робота. Джинджер. Читання статті в підручникуØ То про що свідчить ім`я героя? Продовжіть «ланцюжок» імен цуценяти. (Снап-Джинджерснап)
Ø Які методи виховання собаки обрав автор? Чи вплинуло це на поведінку собаки?
Учні зачитують уривок «Виходячи з кімнати, щоб приготувати сніданок…. Цілком виправдано був названий чудовим цуценям»
Ø Яку ще особливість собаки помітив автор? («.. у нього відібрали почуття страху»)
Вчитель виразно зачитує уривок «Здавлося, тільки я та кур`єр … мого маленького собаки Снапа». Ключове слово – «дружба»).(На екрані – фото бультер`єра, схожого на Снапа).
Ø Чи змінилося ваше ставлення до собаки від початку оповідання? Яким чином? Хто вплинув на це? Собака? Автор?
Робота з текстом
Ø Чому з давніх-давен між людьми й вовками триває війна? Напевно, щоб це зрозуміти, нам потрібно більше дізнатися про вовків.
(На екрані – зображення вовків - малюнки Е.Сетона-Томпсона; можна також використати ілюстрації в підручнику)

Вчитель. Як бачимо, вовки завжди становили загрозу для скотарів. Як рятувалися фермери?
(Учні переказують уривок «Фермери Мендози проти вовків»)
Ø А де в цей час був Снап?
Стисла розповідь учнів про перебування Снапа у хазяйки квартири; діти зачитують уривок про листа від неї автору.
Робота з текстом
ØЯкою була зустріч автора зі Снапом? Що вказувало на велику радість обох? (Учні зачитують уривок «Моя наступна зустріч….а його хвостик постійно погойдувався»)
ØЧому собакам вдалося здолати койота і, навпаки, не вдалося – вовка?
ØЯкий приклад подав собакам Снап?
Словник. Тріумфувати.
У зошити в ході бесіди додається запис у «ланцюжок»: гримуча змія.
Ø Які стосунки у автора і Снапа під час полювання?
(Читання уривка «Ось, Снапе, тримай…»
VII. Підсумок уроку
Ланцюжком учням висловитися про значущі для них цінності уроку. Я дізнався……. Я навчився……. Я зрозумів , що можу…. Мені сподобалося……. Для мене стало новим…. Мене здивувало…… У мене вийшло….. Я придбав…… Мені захотілося… Мене надихнуло…..
VIII. Оцінювання , цінування.
ІX. Інформація про домашнє завдання.