Українська література 6 клас С.Черкасенко. «Маленький горбань»


Українська література 6 клас
Тема:С.Черкасенко. «Маленький горбань»
Мета:ознайомити учнів із життям і творчістю письменника ,зі змістом його оповідання;розвити навички виразного читання,переказу епічних творів,їх коментування ,висловлення своєї думки щодо прочитаного;виховувати почуття гуманізму,толерантності у ставленні до інших людей.
Обладнання:портрет письменника,збірка його творів,ілюстрації до них.
Теорія літератури:епічний твір,оповідання,герой художнього твору.
Хід Уроку
I.Повідомлення теми й мети уроку
II.Мотивація навчальної діяльност школярів
III.Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання
1)Заслуховування підібраних учнями прислів’я, народних прикмет про листопад,віршів Я.Щоголіва про природу.
2)Читання та обговорення власних учнівських етюдів про листопад,пізню осінь.
IV.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1)Знайомство з життям і творчістю Спиридона Черкасова
2)Робота з текстом I-III розділів оповідання «Маленький горбань»
3)Обмін враженнями щодо прочитаного,словникова робота
Слобідка-селище
Водити короля-назва гри пісні
Крем’яхи - гра з камінцями
На дві лави – на дві групи
Халупка – поганенька,бідна хатка
На призьбі – на приступці до хати,що служить фундаментом хати
Вишпарити – побити,покарати
Ряденце – ковдра із саморобної тканини
Чигає – підстрігає
Цуралися – уникали,не товаришували
Чулий – чутливий
Зомлівав – утрачав свідомість
Полемантувати – покричати
Катран – степова рослина
Кортіло – хотілося
На поденщині – на поденній роботі
Цілина – незорана земля, дикий степ
4.Евристична бесіда
1)Що сказано про зовнішність Павлика і що про характер,душу?
2)Чому дівчата,на відміну від хлопців,інакше,по-доброму ставилися до Павлика?
3)Що вплинуло на формування характеру маленького горбаня?
4)Висловіть своє припущення про подальший розвиток подій у творі.
5.Робота у зошитах
Твір,який ми вивчаємо,за жанром – оповідання.Оповідання належить до епічних творів.
Епічний твір-це твір,у якому життєвий зміст розкриваеться у формі авторської розповіді про людей і події.
В епічному творі часто автор ніби відсутній або виступає у ролі глядача, що прагне об’єктивно розповісти про якісь процеси зовнішнього життя, про поведінку і переживання персонажів за певних обставин, про ставлення цих персонажів до різних життєвих явищ,до інших людей.
Основні епічні жанри:літературна казка,легенда,оповідання, новела , нарис,роман,епопея.
Оповідання-невеликий за розміром розповідний художній твір про одну або кілька подій у житі людини,персонажа
(іноді кількох людей).
(Учні роблять запис до літературознавчого словничка .)
О с о б л и в о с т і о п о в і д а н н я:
зображення переважно однієї події із життя головного героя
розповідний спосіб викладу
нетривалий час дії
три-чотири основні дійові осіби
стислість описів і розповіді про події та персонажів
прозова форма
невеликий обсяг
V. Закріплення знань , умінь та навичок
Вікторина
1)Де проходить дія оповідання?(У шахтарській слобідці. )
2)Який був день?(Святковий.)
3)Чим займалися дівчата?(Співали,танцювали,говорили,лущили насіння.)
4)А в що гралися дівчата?(У крем’яхи.)
5)За чим спостерігали дід Антип і Павлик?(За грою хлопців у м’яча.)
6)З ким здебільшого грався Павлик?(Із дівчатами.)
7)Яку казку розповідала мати Павликові?(Про Козу-Дерезу.)
8)Якою була пам’ять у Павлика?(Дуже гарною.)
9)Якими були думки й серце Павлика?Чому хлопчик був саме таким?(Думки у Павлика були лагідні,а серце чулим . Добра душа хлопчика сформувалася під впливом нениних казок.)
10)За кого заступився головний герой,коли хлопці припинили гру,потім посварилися?(За хлопчика,якого ображав Захарко,потім за дівчаток.)
VI.Домашнє завдання
Навчатися виразно читати й переказувати за самостійно складеним планом I-III частини оповідання «Маленький горбань»; вивчити матеріал про ознаки оповідання.
VII. Підсумок