Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». ». Образ Павлика – душевно красивого і щедрого хлопчика.


Спиридон Черкасенко«Маленький горбань». Образ Павлика – душевно красивого
І щедрого хлопчика
Спиридон Черкасенко«Маленький горбань». Образ Павлика – душевно красивого
І щедрого хлопчика

РОЗРОБКА УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ, 6 КЛАС

Підготувала
Екштейн Ольга Володимирівна,
учитель української мови та літератури
МОУ «Оленівська школа №1 Волноваського району»
Тема. Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». ». Образ Павлика – душевно красивого і щедрого хлопчика.
Мета: * розпочати роботу щодо аналізу програмового твору «Маленький горбань;
* з’ясувати ідейно-тематичне спрямування, особливості композиції тощо;
* розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, логічне мислення;
* вміння висловлювати власні міркування про красу зовнішню і красу людської душі (внутрішню);
* розвивати вміння раціонально використовувати навчальний час;
* прищеплювати риси доброти, чуйності, поваги до дорослих.
Обладнання: портрет С.Черкасенка, твори письменника, малюнки до твору учнів, тести, підручник, мікрофон, роздатковий матеріал, аудіозапис, презентація.
Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу з інтерактивними технологіями.
Методи і прийоми: презентація вчителя, методи «Асоціативний кущ», «Мікрофон», «Незавершене речення».

Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Пролунав і стих дзвінок,
Починається урок,
Повернемось, посміхнемось до гостей
І радісно промовимо:
«Добрий день!»
Всі за парти посідайте,
Працювати починайте!
То ж налаштуємося на урок і промовимо вислови автотренінгу :
Я учень.
Я ходжу до школи.
Мене навчать учитися.
Я все розумію.
Я хочу все знати.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Учитель. – Діти, відкрийте зошити і запишіть:
Число
Класна робота
Тема. Спиридон Черкасенко «Маленький горбань». Образ Павлика – душевно красивого і щедрого хлопчика.
(Оголошення мети уроку) На уроці ми з вами будемо знати зміст оповідання;
аналізувати поведінку, вчинки головного героя, ставлення до нього інших персонажів, автора твору;
визначимо риси характеру Павлика, які вирізняють його з кола інших хлопців, прокоментуємо їх. Висловимо своє ставлення до нього. Порівняємо Павлика і Захарка, зробимо відповідні висновки. А ще, я сподіваюсь, наша сьогоднішня розмова залишить добрий слід у душі в кожного із вас.
Презентація вчителя про життєвий та творчий шлях письменника. «Біографи».

Спиридон Феодосійович Черкасенко народився 24 грудня 1876 року в містечку Новий Буг, що на Миколаївщині, в селянській родині. Тут закінчив двокласну школу, Знання української мови виніс з батьківської хати, читаючи "Кобзар" Шевченка та антологію української поезії "Вік".
В 1895 році закінчив Новобузьку учительську семінарію.
По закінченні семінарії Черкасенко учителював у сусідній Катеринославщині, на Донбасі. Тут він поступово формується , як письменник, знавець людської душі. Особливої уваги заслуговують його оповідання, сповнені людяності та гуманізму.
З 1910 року С. Черкасенко працює в Києві. Він захоплюється журналістикою, співпрацює з журналом "Дзвін", займається педагогічною діяльністю , в театрі Миколи Садовського завідує літературною частиною. 1917 рік . Уряд відрядив його до Відня, де Черкасенко продовжив розпочату роботу по створенню підручників для нових українських шкіл.
Черкасенко переїздить до Ужгорода, яке входить до складу Чехословацької республіки. Працює референтом у товаристві "ПРОСВІТА", бере участь в культурному житті міста. Після зустрічі з поліцією покидає Ужгород і поселяється в Празі.
Останнє десятиліття свого безрадісного перебування на чужині
Черкасенко прожив у с. Горні Черношіце на околиці Праги.
Тут знайшла його страшна звістка про загибель сина Віктора.
Зболене батьківське серце не витримало. Черкасенко майже рік дуже хворів. Самотнього, нікому не потрібного на чужині письменника доглядали ченці.
8 лютого 1940 р. Спиридон Феодосійович помер. Поховали його на Ольшанському цвинтарі у Празі.
Поруч нього — могили відомих культурних діячів і поетів-емігрантів, зокрема, О. Олеся, С. Русової, В. Немировича-Данченка.
Творчий доробок письменника складає 30 книжок, а найвідоміші в Україні дві збірки – «Дітям» і «Маленький горбань», а також романтично-пригодницький роман для юнацтва «Пригоди молодого лицаря».
Черкасенко впевнено заявив про себе і як драматург.
На сьогодні відомо близько 50-ти його драматичних творів: трагедій, драм, комедій, одноактівок, етюдів, створених в традиції народної творчості. Він талановитий прозаїк.
Творив письменник і в публіцистичному жанрі, друкуючи протягом 1912—1913 років у "Літературно-науковому віснику» свої статті. На сторінках цього часопису вів публіцистичний розділ.
Твори Черкасенка вчать добру й справедливості, милосердю й гуманізму, здатності співчувати та переживати, оспівують дружбу.
«Родився мрійником – і мрійником сконаю!» – так написав у одному вірші про себе Спиридон Черкасенко. Він справді був мрійником, який хотів, аби люди жили, сповідуючи християнські закони любові до ближнього
Учитель. Твори С.Черкасенка вчать добру й справедливості, милосердю й гуманізму, здатності співчувати та переживати, оспівують дружбу.
«Родився мрійником – і мрійником сконаю!» – так написав у одному вірші про себе Спиридон Черкасенко. Він справді був мрійником, який хотів, аби люди жили, сповідуючи християнські закони любові до ближнього
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Мікрофон»
Слово вчителя
Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Цікавим, повчальним, продуктивним, проблемним, загадковим…)
А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими…)
Учитель. - Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
Учитель. Свій незвичайний урок ми починаємо.
Проблемне запитання. – Чи варто нам сьогодні говорити про добро?
Учитель. А щоб вам легше було визначитися, послухайте поезію Любові Забашти.
Людина починається з добра, з уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора, бо ми прийшли у світ добро творити.
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта
ІV. Пояснення нового матеріалу.
Слово вчителя. Роздивившись навколо, ми можемо побачити, що люди, які живуть поруч, різні за зовнішністю, поглядами на життя, знаннями, рівнем достатку. Кожний має свою віру, професію та спосіб відпочинку. Кожна людина – унікальна. У цьому людському розмаїтті необхідно бути дуже уважним, спокійним, поміркованим у спілкуванні.
Чи існує якесь особливе правило у взаємодії з людьми?
Так, є, і в ньому втілена сама мудрість доброго ставлення до людей. Це – „ золоте правило ” моралі : „ Поводь себе з іншими так, як хотів би, щоб інші поводились з тобою ”. А як же живеться Павлику серед людей?
( Жодні труднощі не можуть зруйнувати в душі Павлика великої доброти і любові до світу. На жаль, не всі народжуються досконалими, є і такі, що мають значні фізичні вади. Як же до них ставитися? У високорозвинених країнах давно вже не звертають уваги на зовнішність, каліцтво людини, а оцінюють її як особистість – розум, здібності, душевні якості. Як же до цього ставляться у нас? Це залежить від внутрішньої культури людини. Серед дітей нерідко можна зустріти маленьких жорстокосерців, які ображають немічних, насміхаються над ними, зневажають їх. Таке траплялося завжди.
Учитель. Назвати тему оповідання. (Зображення страждання шахтарського хлопчика Павлика через вади у стані здоров’ я (горб), що сприяло негативному, зневажливому ставленню до нього сільських хлопців.)
Основна думка. Головне в житті людини – бути добрим, порядним, чемним, цінувати дружбу, взаємодопомогу, на зло відповідати добром (за законами Біблії)
А що називається оповіданням?
Робота в зошитах.(словничках)
Оповідання – невеликий прозовий твір, у якому розповідається про якийсь епізод із життя одного персонажа (або кількох).
Для оповідання характерно:
* обсяг твору невеликий;
* кількість зображувальних подій із життя головного героя незначна;
* зображуваний відрізок часу короткий;
* кількість героїв твору невелика;
* мова – прозова.

Зазвичай оповідання має сюжет.
Сюжет – це основна подія чи кілька подій, які описані чи про які розповідається у творі.
Він складається із зачину (зав’язки) – початок розповіді у творі;
Розвитку дії (основної частини) – послідовне розгортання наступних подій; кульмінації – найвищого напруження подій; розв’язки ( кінцівки) – завершальної, підсумовуючої події.

Кожний твір має тему – основне питання, яке висвітлюється в ньому.
Головного героя – це образ-персонаж, довкола якого відбувається основна дія у творі, найглибше розкривається його характер.
Другорядних героїв – образи-персонажі, які допомагають розкрити характер головного героя, основний конфлікт у творі.
Учитель. Знайти в тексті портрет головного героя.
Учитель. – Група « Розумників » підготувала для вас питання за змістом оповідання.(Учні згадують поняття оповідання, а потім читають тести для однокласників, призначається вчитель, який оцінює учнів).
V. Основна частина уроку
Учитель. До нас на урок завітали гості – герої оповідання.
1. Інсценування уривка (початок IV розділу до слів «…А що ти, горбатий, робиш? Га? Ось я тобі! ..»
2. Інтерв’ю з героями твору.
У головного героя твору ви зможете взяти інтерв’ю.
Павлик
Де ти народився?
В якій сім’ї ти ріс?
Чи любила тебе мама? А ти її?
Який у тебе дідусь?
Чому ти обираєш собі для гри дівчаток?
Через що ти часто зазнаєш жорстоких нерозумних книпнів з боку інших дітей?
Чи страшно було, коли Захарко накинувся на тебе з кулаками?
Захарко
Хто твої батьки?
Чому ти так ведеш себе з хлопцями?
Навіщо ти почав руйнувати гніздечко?
Невже тобі не було жаль Павлика?
Як ти гадаєш, чи станете ви друзями?

Учитель – Молодці, діти, добре справилися із завданням.
3.Фізкультхвилинка
Дерева високі, високі, трава низенька, низенька,
Вітер віє, повіває, то ліворуч, то праворуч повертає,
То вгору, то вниз.
Птахи, летять відлітають, а учні тихенько за парти сідають.
Учитель - Діти, а що пов’ язано з птахами в оповіданні? Як ви вважаєте, який момент твору є кульмінаційним?
4.Робота за підручником. Виразне читання уривків, які сподобалися учням..
5.Метод «Асоціативний кущ (Гронування)»
Учитель. - Діти, які риси характеру відповідають Павликові. (Діти з учителем будують на дошці асоціативний кущ).
255968567310Лагідний, сумирний
00Лагідний, сумирний

31756359398000
262509099694Павлик00Павлик422465578105Добрий, фантазер. багатий
00Добрий, фантазер. багатий
19843752012950037611052012950088138078105Поважає дорослих
00Поважає дорослих

3446780-76200024847558826500
174117052705Любить природу
00Любить природу
371729052705Ввічливий, чуйний
00Ввічливий, чуйний

Учитель.Літературні твори навчають нас жити – не повторювати своїх та чиїхось помилок. В оповіданні „ Маленький горбань ” виразно відчувається тепле й співчутливе ставлення автора до Павлика. І передається воно вже із самого початку оповідання. С. Черкасенко навчає нас бути справедливими та співчутливими, не байдужими до горя ближнього. Важливо вміти бачити не тільки красу зовнішню, а і красу внутрішню, уміти відрізняти красу вдавану , позірну і справжню, душевну.
6.Робота в групах .
Риси характеру Захарка.
7.Домашнє завдання: Дібрати цитати до характеристики образу Павла.
VІ. Підсумок уроку.
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон»).
Учитель. – Наш урок підійшов до завершення.
- Діти,що в оповіданні перемогло добро чи зло? Хто б із вас хотів би мати такого друга як Павлик?
Давайте подаруємо Павлику « Букет побажань» (Діти прикріплюють свої побажання Павликові)
Метод
«Незакінчене речення»
Під час уроку я зрозумів(ла), що…
Під час уроку я подумав (ла), що…
Під час уроку я відчув (ла), що
Я можу…
Я хочу…
Мені сподобалось...
Я пам’ятаю…

-Мотивація оцінок.
Поаплодуємо собі за хорошу роботу.
Дякую всім, хто працював,
В зошитах гарно писав,
На всі запитання відповідав,
Різні тексти читав.
Та тим, хто в гості завітав.
До побачення