Урок української літератури на тему : С. Ф. Черкасенко «Маленький горбань» ( 6 клас )

Урок української літератури в 6 класі
Людина починається з добра
Тема: С. Ф. Черкасенко «Маленький горбань» . Характеристика образу Павлика через призму вчинків

Мета : ознайомити учнів із ідейно-художнім змістом твору та образом головного героя; допомогти сформувати власні поняття про красу зовнішню та внутрішню;
розвивати творчі здібності, вміння осмислювати вічні поняття краси й потворності, висловлювати щодо цього власну думку;
виховувати кращі моральні риси людини – милосердя, людяність, доброту, співчутливість, здатність до співпереживання
Теорія літератури: проблематика, образи
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок аналізу характеристики головного героя
Обладнання: портрет письменника, мультимедійна дошка, дидактичний матеріал
Не залежить доброта від росту,
Не залежить доброта від віку,
Доброта з роками не старіє,
Доброта, як сонце, гріє
О.Жовнір

Хід уроку
І. Актуалізація навчальної діяльності

Створення позитивної атмосфери навчання

День добрий, друзі!
Ще один урок до нас
прийшов за розкладом
сьогодні

Тож часу не гаймо,
урок починаймо

Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром

Метод «Подаруй квітку»

На фоні музики

Учитель Я вітаю всіх вас із чарівною квіткою в руках. Вона в мене невипадково. Це - певний символ. Як ви думаєте, чого?

Учні Це - символ краси

Учитель Так, це - символ краси, добра , а ще - це символ квітки душі , яка живе в середині кожного з нас і розпускає свої чарівні пелюстки, коли ми щасливі , коли панує мир , добро , бо Людина починається з добра . Цю квіточку я дарую вашому класу на згадку про мене, про наш урок, нехай вона принесе вам гарний настрій, тепло та ніжність

Сьогоднішню розмову я почну словами українського поета Олександра Жовніра, які будуть епіграфом нашого уроку (Читає вчитель епіграф)
Як ви їх розумієте?
А що означає слово доброта?

Відповіді дітей
ДОВІДКОВЕ БЮРО:
Доброта - чутливість, стан душі людини,що спонукає творити добро

Учитель На минулому уроці ви познайомилися з оповіданням С.Черкасенка «Маленький горбань».

Експрес-опитування:

- Пригадайте , який твір називається оповіданням?
- Кого називають « головним героєм твору »?
- Хто є «головним героєм» у творі «Маленький горбань»?
- Чи цікаво вам було читати це оповідання?
Чим воно схвилювало вас?
Що ви відчули, коли вперше дізналися , що Павлик - горбань?
Чи вас це засмутило? Чому?


Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель : Сьогодні ви спробуєте бути дорослими. Спитаєте, як саме ? Відповім: Антуан де Сент- Екзюпері у творі « Маленький принц» уста-
ми одного з героїв сказав: «Найголовнішого очима не побачиш. Зірким
може бути тільки серце». Отже, працюючи на уроці, ми будемо вчитись бачити не тільки красу зовнішню, яку сприймають очі, а й красу внутрішню, яку можна побачити й відчути тільки серцем . Тому символом нашого уроку є серце

Зверніть увагу на проблемне питання.
- До кого треба проявляти виняткову доброту? Запам’ятайте, бо протягом уроку нам треба його осмислити і в кінці дати відповіді.

Учитель Я підготувала для вас анкети , які ви повинні заповнити в кінці уроку

Запишіть число,класна робота,тема..

ІІІ. Робота над характеристикою героя оповідання

Учитель. Головний герой Павлик – образ непростого хлопчика, який через призму вчинків є взірцем справжньої краси , втіленням найкращих рис людського характеру

Складання асоціативного гроно«Краса»

–Що таке краса в вашому розумінні?
1.Краса- це прекрасні вірші
2.Іде сніг, укриває землю білою завісою. Сніжинки схожі на білі пухнасті зірочки- я вважаю, це теж краса
3.На мій погляд, красу можна відшукати у взаєминах між людьми
4.А я думаю, краса – це хороші вчинки людей
5. На мою думку, справжня краса людини – її багатий внутрішній світ
6. А я вважаю, що краса – це чарівна музика ,прекрасні картини живопису
7. Думаю , краса – це щасливе обличчя людини,якщо там радість життя, бажання добра
8.На мій погляд, краса – це гармонія в усьому : у зовнішності ,у душі , у природі
Висновок : отже, краса скрізь , але важливо її помічати, звертати на неї увагу . Павлик- взірець справжньої краси
.
–Мені цікаво чи зміните ви своє уявлення про красу, охарактеризувавши Павлика на основі його вчинків?

–Діти, а чому образ Павлика непростий? Чим він відрізняється від інших?
-Характеризуючи Павлика, ми з вами будемо записувати його душевні якості та елементи опису зовнішності, тобто виконувати відому вам вправу « СОНЕЧКО»

– Описуючи зовнішність героя, на яку деталь звертає автор увагу? (очі) ЗАЧИТАЙТЕ.( «Очі – дзеркало душі людини») ( с.69, 70)
– Знайдіть у тексті слова, в яких описана самотність Павлика? ( с.71)

-Чи важко в житті самотнім людям, як ви думаєте?

– Де себе наш герой почуває потрібним і щасливим? (вдома і на лоні природи). Чому?

– Як Павлик ставився до природи? Чим це пояснити?Зачитайте (с.71)
-Що робить його уважним до чужого горя? (каліцтво)
- Хто виховував хлопчика?
- Під впливом чого формується лагідний характер? ( під впливом материних казок)

-Чи однаково ставились до зовні непривабливого героя матір, дід, діти? (Ні)

Пропоную вам продемонструвати ваше домашнє випереджальне індивідуальне завдання. Ви повинні були скласти розповідь про Павлика від імені персонажів твору. Оцінюючи вас, я буду враховувати не тільки зміст характеристики, а й ваше вміння вжитися в образ персонажу.

Рольова гра

Отже, Павлик очима діда Антипа

Мій онук Павлик – горбань. Мені боляче дивитися на його «худі, гострі коліна, великий химерний горб, невеличку рідковолосу голівку», на те, як він ходить. І за віщо покарав Господь? І неня ж гарна, добра людина вдалася, хай Бог дає на здоров’я. Вінце він, батько це через нього, п’яницю, Господь покарав калікою. Я дуже переймаюся майбутнім онука. Важко йому зараз серед бездушних дітей, нелегко буде жити і у жорстокому дорослому світі.
Я намагаюся не відпускати Павлика гуляти у хлопчаче товариство, тому що за великим Павликовим горбом діти ще не вміють побачити чудового серця його. Тому боюся, що пустуни зобидять хлопця: вже не раз доводилося мені, йдучи з роботи, рятувати Павлика й скубати за чуба напасників

-Про яку душевну якість свого онука говорить дідусь?
( про його чудове серце)
-Ви згодні з цією думкою ? Обгрунтуйте
( хвилювався за звірят,пташок,пробачив Захаркові)


Павлик очима матусі, найріднішої у світі людини :

Павлик – мій біль, моє щастя і горе. Мій соколик, мій синочок народився горбанем. Тяжко мені усвідомлювати це. Моя крихітка, моя кровинка, найрідніша людина – каліка. Але ж у нього добре чутливе серце! . Лагідний, добрий, гарний світ казок зробив і думки Павлика лагідними, а серце чулим до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним

- Про які душевні якості сина говорить матуся? ( добре чутливе серце, лагідні думки, чуйність- співпереживав казковим героям)

– Куди в думках відправляється Павлик, коли мати його водила чарівним світом казок? (мріяв, переживав за зайчика)

– Який улюблений казковий герой Павлуся? Чому? (зайчик)

Отже, з характеристики найближчих ,найрідніших людей Павлика ми бачимо, що квітка душі хлопчика розквітає найкращими пелюстками чого?
-добра, чуйності,співчуття)

-Як ставився Павлик до своїх рідних? ( з повагою)

(до матусі звертався «неня»)
Отже, дома дитина була «синочком», «серденьком»
А як до нього ставилися діти?

Заповнюється
«СОНЕЧКО»

Дівчатка про свого товариша Павлика

Ми любимо гратися з Павликом, тому що він дуже добрий, ніколи нікого не образить. З Павликом цікаво. Він знає багато казок, уміє цікаво їх розповідати. А ще хлопчик складає чарівні казки, в яких завжди перемагає добро.
Павлик не такий, як усі хлопці: в нього добре чуйне серце, він цінує усе прекрасне. Павлик любить звірят, пташок і плаче, навіть зомліває, коли при нім хто з хлопців розбиває яєчка або скручує голови горобеняткам.
Павлик - горбань, але ми не помічаємо його каліцтва. Ми бачимо його глибокі, розумні, променисті очі; в них – гарні-гарні думки і прекрасна душа цього хлопчика

– Що в хлопцеві подобається дівчаткам? (доброта , чуйне серце,глибокі, розумні,променисті очі, гарні думки, прекрасна душа). Запишіть

А що ж розкаже нам про Павлика Захарко?

Горбаня Павлика ми не часто беремо до своїх ігор. Він не може бігати так швидко, як ми; йому не подобаються наші розваги. Він, буває, кидається на нас з кулаками або ридає, коли ми розорюємо пташині гнізда. Тоді я можу дати йому по горбу. Хай іде жаліється дідові. А взагалі – йому з дівчатами гуляти, та й годі. Горбатий плаксій!

–Як Захарко ставиться до Павлика?

- А як Павлусь зреагував на те, шо дід хотів ременем покарати кривдника?

- В чому проявляється душевна краса маленького горбаня?

-Герої твору нам охарактеризували головного героя. Зараз я пропоную послухати самого Павлика

-Розкажи нам, Павле, що сталося з тобою за вигоном. Що ти пережив? Чому ти пробачив своєму кривдникові Захарку?

Якось з хлопцями я пішов за вигін на панське поле шукати катран. Пронька і Захарко знайшли там гніздечко жайворонка та вирішили забрати пташенят від матусі-пташки. Я не міг цього допустити, тому ховав ці гнізда. Захарко, побачивши це, налетів на мене хижим звіром, огрів кулаком, а коли я впав, то придавив мене коліном і садив кулаками під ребра, під груди, по спині.
Коли опритомнів, то був вже вдома. Вранці дідусь привів Захарка, щоб я помстився йому за біль, який він мені наніс. Але я бачив, як злякався хлопчик, мені стало його шкода, боляче було дивитися на його заплакане обличчя. Я пробачив Захаркові, бо вірю, що він зміниться, стане кращим і ми потоваришуємо з ним. Я не можу відповідати на зло злом. Знаєте, як в Біблії написано? «Якщо тебе вдарили по правій щоці, підстав ліву. Люби ближнього свого, як самого себе». Захарко і я потоваришували

Учитель. Дякую тобі, Павлусю ( катран-рослина степів або напівпустель,
Що має велике листя й багато білих квіток)

-А як ставиться автор до хлопчика?
( Із співчуттям)

Учитель Герої твору, автор і сам Павлик дали нам можливість побачити і відчути внутрішній світ хлопця

Павлик володіє всіма найкращими рисами характеру, які ми маємо виховувати в собі, щоб уміти знайти стежку до кожного серця, що б`ється поруч нас

Кольорова рефлексія

Яким кольором ми позначимо внутрішній світ героя??
1.На мій погляд, внутрішній світ героя треба позначити жовтим кольором , тому що він
-- відповідає сонячному світлу, майбутньому часу; це радість, теплота і віра в найкраще

2. А я вважаю, внутрішній світ Павлика треба позначити рожевим кольором, бо саме цей колір символізує доброту, характерну для героя. Ті,хто віддає перевагу рожевому, хочуть жити повноцінним життям, як і Павлик

3.На мою думку, білий колір відобразить внутрішній світ хлопчика, чистого, безневинного

Учитель
Отже, ви побачили що багатий внутрішній світ Павлика можна відобразити багатьма кольорами

Хвилинка відвертості

Спиридон Черкасенко у творі «Маленький горбань» розмірковує над тим, чи можуть такі люди, як Павлик, бути щасливими. Зачитайте. ( с.74)

Чи погоджуєтеся ви з цими словами? Чи справді щастя залежить тільки від зовнішності людини?


Учитель:
А зараз трішки пофантазуємо:

Вправа «Якби»

Уявіть собі, що Павлик – ваш однокласник. Що б ви йому побажали в житті?

Памятаєте дівчинку з казки В. Катаєва « Квітка-семибарвниця» зі словами

Ти лети, пелюстко- цвіт,
Через захід і на схід.
Й повернись, зробивши коло,
Через полюси навколо.
І землі, торкнувшись враз ,
Мій тоді здійсни наказ:
Зроби так, щоб

Учитель: Ваші побажання, щоб

щоб хлопці потоваришували з Павликом;
щоб Павлик знайшов своє місце в житті;
щоб знайшовся лікар, який би зробив операцію Павлику і він не був би калікою;
щоб у Павлика було більше щасливих і радісних днів;
щоб мама хлопця більше посміхалася і менше сумувала;
щоб дідусь пишався б своїм онуком і радів за нього;
щоб Павлик міг грати в повільні ігри з дітьми

Всі ми родом з дитинства і любимо казки. Дівчата підготували міні -проект про літературних казкових героїв,доля яких схожа на долю Павлика

(«Гидке каченя» , « Царівна – жаба», «Лускунчик», «Карлик Ніс»

1.Казки- супутники дитинства кожного з нас,які навчають нас добру, правильним вчинкам

У казці «Гидке каченя» Ханса Християна Андерсена колишнє «бридке каченя» , яке перенесло багато знущань, небезпеки з боку інших качок із-за свого зовнішнього вигляду, перетворюється на прекрасного лебедя

2.Основна думка казки «Царівна –жаба» заключається в тому, що не треба судити людину за зовнішнім виглядом ,слід оцінювати людей за їхніми справами, за внутрішніми достоїнствами

3 У казці Гофмана « Лускунчик» розповідається про те,як Лускунчика полюбила дівчинка за внутрішню красу і він став принцем
4.У казці Гауфа « Карлик Ніс» основна ідея- торжество багатства внутрішнього світу над зовнішнім, значення дружби і відданості в житті людей

Що єднає всіх цих героїв?

Розгадування кросворда

Він любив Павлика більше свого життя.
2. Павлик найбільше милувався музикою саме цієї пташки.
3. Ця книга стала вчителем для С.Черкасенка.
4. Ім’я автора оповідання «Маленький горбань».
5. Ім’я героя оповідання, який найбільше знущався над Павликом.
Слово вчителя:
Ви знайшли ключик до потаємних дверцят душі людської - це ключик добра. Ним ви відкриєте двері у прекрасне щасливе майбутнє , де пануватимуть милосердя, взаєморозуміння, взаємодопомога, гармонія з природою.

Учитель

Висновок

Треба бережливо ставитись до слабших від себе, до інвалідів, розуміючи, що здоров’я – це божий дар, і ми не повинні хизуватися ним перед слабшими за себе.

Поруч із нами живуть люди, які не можуть пересуватися, бачити, чути, говорити, але інтересу до життя не втрачають, виявляють у собі
приховані таланти, знаходять бажання творити, хочуть бути потрібними суспільству.

3 грудня ми відзначали День людей з обмеженими можливостями. Ви могли бачити багато матеріалів про силу духу, життєві перемоги саме таких людей

ІV. Підсумок уроку
Учитель. Давайте повернемось до нашого проблемного питання.

Скажіть, до кого ж треба проявляти особливу доброту? (До людей з обмеженими можливостями, до інвалідів, до людей похилого віку)

Учитель

Так, дійсно, ставитися до таких людей потрібно доброзичливо, не підкреслюючи їх вади, даючи зрозуміти, що вони рівні серед людей, до їх думок прислухаються, вони потрібні й цікаві не лише своїм рідним, а й друзям, знайомим і незнайомим .Символ нашого уроку-серце ми даруємо таким людям

Тож ніколи не забувайте творити добро, бо(читає епіграф уроку).
Я вам дякую за урок, за ваші міркування і вашу допомогу. Ви – молодці! Старанно працювали на уроці і з гордістю можете сказати: мені це вдалося!

- Анкета

Оцінювання

Домашнє завдання : скласти асоціативне гроно до слова Павлик; малюнки

-Дякуємо гостям, що до нас завітали ,ч асу свого не пошкодували

Завершити хочемо словами Любові Забашти

Людина починається з добра,
                                          Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
              З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
     З уміння співчувати, захистити.
  Це зрозуміти всім давно пора,
              Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра,
   Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
  А й досі на добро нас надихає.
Слово гостям










13PAGE \* MERGEFORMAT14715




Рисунок 215