«Острів здоровя — дитинства край! Молодь для себе його обирай».


Виховна година
Тема: «Острів здоров'я - дитинства край! Молодь для себе його обирай».
Мета:
виховувати фізично і морально здорових, сильних, всебічно розвинених школярів;
спонукати учнів до активного способу життя, пропагувати здоровий спосіб життя;
розвивати прагнення до корисних звичок;
виховувати в учнів розуміння здоров’я як пріоритетної цінності в житті;
мотивувати школярів до самовиховання, прагнення до здорового способу життя, формувати активну життєву позицію.

Тип заходу: виховна година.
Вид (форма заходу): урок-подорож.
Обладнання: малюнки: корабля, овочів, фруктів; картки-сходинки; промені, сонечко; таблиці-назви зупинок, висловів; презентація, аудіо записи для муз. супроводу(«Бременские музыканты», «Песенка Красной шапочки»), скриня.

Емоційне забарвлення уроку
«Без здоров’я не можливе щастя» Д. Боккаччо.

«Здоровий бідняк щасливіший за хворого короля». Артур Шопенгауер.

«Той, хто хоче бути здоровим, вже починає одужувати». Д. Боккаччо.



Хід уроку.
Орг. момент.

1.1.Привітання.
Вч.: Добрий день, шановні гості.
Діти розподілені на 6 підгруп. Вони встають, вітаються з гостями:

-Доброго здоров’я!
Любо усміхаємось.
-Доброго здоров’я ми усім бажаємо!
-Доброго здоров’я всім дорослим, дітям!
-В доброму здоров’ї добре жить на світі!

1.2.Повідомлення теми.

Вч.: Наша виховна година сьогодні, як ви здогадались, присвячена найціннішому скабу людини – ЗДОРОВ’Ю.
-Давайте зараз спробуємо прочитати і пояснити висловлювання відомих мислителів про здоров’я (таблиця на дошці).

1.3.Ігровий момент.

Звучить музика, вбігає хлопчик (Здоров’ячок).

Вч.: Гей, хлопчику, ти хто?
Здоров’ячок: Як хто? Я- ЗДОРОВ’ЯЧОК!

Вч.: Звідки ти тут взявся?
Здоров’ячок: Та живу я тут!

Вч.: Де: тут?
Здоров’ячок: На Острові здоров’я. Ви хіба не бачите? (показує на 1слайд презентації)

Основна частина: подорож.

Вч.: А Тепер все зрозуміло. Діти, виявляється ми з вами, самі того не знаючи, за допомогою чарівних слів, потрапили на острів здоров’я.
Шановний Здоров’ячку, тоді дозвольте нам з дітьми здійснити подорж по вашому острову.
Здоров’ячок: Будь ласка! Я буду тільки радий.









Вч.: Тоді вирушаймо!
Здоров’ячок: Зачекайте, зачекайте! Ось вам корабель. На ньому вам легше буде подорожувати.

Вч.: Дякуємо. А ще в дорогу ми візьмемо веселу пісню і триматимемось за руки, щоб підтримувати одне одного, коли нас качатимуть хвилі. Тож – у путь!!!

Лунає музика («Бременские музыканты»), діти беруться за руки, співають.

Вч.: А ось і місто Чистоти та гігієни. Щоб відгадати, які мешканці в ньому живуть, треба відгадати загадки:

Зуби є, рота немає. (Гребінець)
Гладеньке, запашненьке,
Миє чистенько. (Мило)
Білий сніжний порошок,
Він по зубках скік та скок.
Заблищали наші зубки,
Посміхнулись наші губки. (Зубний порошок)
Щетинкова голівка
Залазить у наш рот,
Рахує наші зубки,
Знімає з них наліт. (Зубна щітка)
Наче їжачок на вигляд,
Та не просить їсти.
По одягу пробіжить –
Стане одяг чистий. (Щітка для одягу)
Лежу в кишені і чекаю
Ревуль, бруд нуль, а також плакс.
Потоки сліз їм витираю,
Тож не забуду і про вас. (Носова хустинка)
Гумова Акулинка
Пішла гулять по спинці.
Поки вона гуляла,
Спинка рожевою стала. (Губка)

Вч: Молодці! А тепер, щоб показати мешканцям міста, що ми з вами теж знаємо та дотримуємось правил гігієни, пограємо в гру «Так чи ні?»:

-вранці та ввечері треба вмиватися і чистити зуби;
-після чищення зубну щітку слід мити та зберігати голівкою догори;
-після вулиці руки мити не обов’язково;
-нігті на ногах та на руках треба стригти 1-2 рази на тиждень;
-волосся не треба прочісувати;
-волосся треба мити в міру забруднення;
-треба мати завжди чистий вигляд та бути охайним.






Вч.: Добре, діти! Ви добре знаєте правила чистоти та гігієни, що такі необхідні для здоров’я кожної людини. ( Вішає правила на дошку) А тепер вирушаймо далі.

Прочитайте, що це за станція: Фізкультури та спорту.

Без руху м’язи робляться слабкими, кволими, серце і легені погано розвиваються та і голова стомлюється швидко.
Здорова людина хоче рухатися, гратися, допомагати іншим, творити добро.
Діти, у мешканців станції сталося лихо: налетів буревій і зламав сходинки для тренування, щоб їх відновити, треба розповісти, як протягом дня слід займатися фізкультурою та рухатися з користю для здоров’я.
(Діти магнітом чіпляють смужки до дошки, пояснюють, чим корисна певна діяльність для здоров’я, деякі демонструють:

1.Дорога до школи
2.Ранкова зарядка
3.Фізкультхвилинки (виконують під музику)
4.Офтальмологічні паузи (виконують)
4.На перерві рухливі ігри і фізичні вправи (гра «Лабіринт»)
5.Активність на уроках фізкультури
6.Спортивні секції (гра «Спортсмени»:
Легка атлетика-стрибки на батуті;
-біг на місці;
Бокс;
Плавання;
Важка атлетика-штанга;
Парашутний спорт-приземлення)
7.Рухливість під час прогулянок
8.Фізична праця

Вч.: Добру справу ми зробили. Час пливти далі. Ось і станція Загартовування.

Погляньте, здається мешканці цієї станції залишили нам зашифровану пораду. Складіть її, розставивши геометричні фігури в порядку збільшення кутів.
Сонце, повітря, земля, вода – твої найкращі друзі.
- Чому на станції загартовування нам залишили таку пораду?
- Ой, а що це ми знов зупинились. Ну звичайно, ми ж на зупинці Здорового розвитку.
Діти, а ви знаєте, що людині для нормального розвитку треба обов’язково щось бачити, чути, до чогось торкатися, запам’ятовувати, мислити. Тому пропоную вашій увазі розумову розминку (конкурс команд на найшвидше збирання пазлів).












А ось і осередок Корисного харчування.
Ще в минулому столітті було встановлено, що крім білків, жирів і вуглеводів, людині для нормального повноцінного харчування і збереження здоров’я необхідні вітаміни (А,В,С,Д,Е) мінеральні солі та мікроелементи.
Щоб здоровим бути, треба добре дбати

Про своє здоров’я кожен день і час.

Тільки все корисне слід нам споживати,

Щоб в лікарні зовсім не діждались нас.

-А ви хто?
-Ми – вітаміни!

(Презентація: слайди )

Інсценізація
Я-вітамін А. Живу у моркві. Якщо мене не буде в організмі- не побачиш, що написано у книжці.
Я-вітамін С. Живу в смородині, цибулі, яблуках.Якщо не будеш С вживати-слабким ти будеш, будуть зуби випадати.
Я-вітамін В. Живу в чорному хлібі. Якщо не будеш ти мене вживати, ти будеш плакати й погано спати.

-Сідайте, шановні. Пограйте з нами в гру «Кухарі». А готуватимемо ми тільки корисні страви.
1.Бутерброд.
2.Чай. 3.Салат.
4.Компот
5.Борщ
(команди презентують страви)

-Увага! На горизонті селище Корисних звичок!
Я хочу, щоб ви уважно подивилися на деревце і сказали, чого йому не вистачає? (плодів). А для того, щоб деревце дало плоди, вам потрібно йому допомогти. Для цього у вас на столах лежать листочки, на яких написані корисні і шкідливі звички. Ваше завдання вибрати тільки корисні звички, які сприяють збереженню здоров’я і роблять наше життя гарним і щасливим. (Листочки з правильними відповідями прикріплюються до дерева, а листочки з шкідливими звичками ми покладемо у скриню та кинемо у море).












Корисні звички (листочки). Посміхатися друзям, бути чемним і вихованим, займатися фізкультурою, бути чесним і відкритим, загартовування, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування, мити руки перед вживанням їжі, оберігати природу, дбати про рідних, знати свої права та обов’язки, чистити зуби, здобувати освіту, вивчати правила дорожнього руху, не чіпати бездомних собак і кішок,не відкривати двері незнайомим.

Шкідливі звички (листочки). Куріння, алкоголізм, вживання наркотиків, неповага до старших, битися з товаришами, гризти нігті, гратися з електроприладами, ходити по льоду, бути злим і роздратованим, гратися з сірниками, ходити по залізничним коліям, купатися у заборонених місцях, бути жадібним і заздрісним, перебігати дорогу під час руху авто.

Ви прогнали шкідливі звички, адже вони негативно впливають на здоров’я людини! Викликають захворювання, неспокій, знервованість та багато зла.

-Ми прибули у долину Добра і краси спілкування.

Мешканці цієї долини - казкові герої. Вони надіслали вам загадки про себе, а ви назвіть їх імена.

- Я дуже люблю свою бабусю, яка живе за лісом. Я дбаю про неї і часто ношу їй пиріжки. (Червона Шапочка)

- Я в скрутну хвилину завжди поруч зі своїм господарем. Заради його щастя мені довелося битися з Людоїдом. (Кіт у чоботях)

- Я, незважаючи на свій маленький зріст, врятувала ластівку. (Дюймовочка)
- Наші герої раді, що ви знаєте про їх добрі вчинки.
-А які добрі вчинки робили ви в своєму житті? (Відповіді дітей)
Мешканці казкової долини теж підготували для вас подарунок. Це казка.

Інсценування казки "Ромашка і Метелик"

Ромашка: - Доброго дня! Я - Ромашка! Я росту тут, на краю Квіткової галявинки, одна-однісінька. Мені нудно. Мені так хочеться подружитися з ким-небудь! (Танцює метелик).

Ромашка: - Ах, який чудовий метелик летить! Він ніби танцює. Метелик! У тебе такі красиві крила, я дуже хочу з тобою подружитися!

Метелик: - Здрастуй, Ромашко! Я прилетів сюди здалеку. Мені теж самотньо. Я буду часто прилітати до тебе!

Автор: - Метелик вирішив оселитися поблизу, щоб прилітати до Ромашки кожен день і розповідати їй цікаві історії про ті місця, де він побував, ділитися новинами. А Ромашка, розкривши пелюстки, радісно зустрічала свого друга.





Але одного разу, коли метелика не було поруч, по галявині йшов хлопчик. Він йшов з села до річки і замилувався красивою Ромашкою.

Хлопчик: - Чарівна квітка! Зірву я тебе!

Ромашка: - Хлопчик, будь ласка, не зривай мене!

Хлопчик: Ні, я зірву, ти мені сподобалася, Ромашко!

Та ось з’явився метелик і хлопчик переключився на нього. Однак Ромашка,захищаючи, відштовхнула Метелика.

Хлопчик: - Вирвався! Вередливий метелик! Полетів! Огидна квітка! Ось тобі!

(Ламає квітку, тікає).

Метелик: Ах! Моя бідна подруго! Це я винен, це через мене тебе зламали. Пробач мені! (Плаче).

Бесіда

- Хто з героїв казки був по-справжньому красивий душею і серцем?

- А вчинок Хлопчика вам сподобався? Яким словом можна назвати його вчинок? (добрий? жорстокий? потворний?)

- Як добра людина ставиться до природи? (дбайливо)


Нарешті ми прибули на останню зупинку Гарного настрою і щоб покращити настрій собі і іншим давайте засвітимо сонечко.
Гра «Засвіти сонечко».

- Якого кольору життя? (Оберіть промінчики: веселе, гарне, яскраве, добре, цікаве, здорове)

(Діти беруть-промінчики та закріплюють їх на дошці на якій намальовано сонечко, яке символізує життя. ).

Погляньте, які різні промінці! Життя – це перш за все здоров’я людини

3.Заключна частина.
3.1.Підведення підсумків. Бесіда-висновок (останній слайд презентації).
(Нагородження переможців наліпками: за активність, за кмітливість, за старанність, за наполегливість, за мобільність).

Підготувала: вчитель СЗШ №25 м. Дніпродзержинська
Нестерович Т.М.


15