Урок з мови для 6 класу Займенник як частина мови


Урок з української мови для 6 класу
Тема: «Займенник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди за значенням. Правопис та відмінювання займенників»
Мета: поглибити знання учнів про займенник як самостійну частину мови; формувати вміння розпізнавати займенники в реченні, визначати їх розряд за значенням, граматичні ознаки та синтаксичну роль; розвивати орфографічні навички; виховувати увагу та спостережливість.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань
- Який розділ мовознавства ми вивчаємо? (морфологія)
- Які частини мови ми вже вивчили? На які питання вони відповідають? (іменник, прикметник, числівник; Хто? Що? Який? Чий? Котрий? Скільки?)
- До якої групи належать вивчені частини мови? (до іменних частин мови)
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу
1. Робота в довідниках.
- Записати визначення поняття «займенник», пояснити його назву, співвідношення займенника з іншими частинами мови.
Займенник — самостійна частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку, кількість, але не називає їх. Займенник вживається в реченні замість іменника, прикметника або числівника, тому так і називається, тому й відповідає на їх питання:
хто? що? який? чий? скільки? Всі займенники змінюються за відмінками. Деякі — за родами та числами. У реченні займенники найчастіше виступають підметом, додатком або означенням.
- Заповнення таблиці «Розряди займенників за значенням»
Розряд за значенням Особливість Приклади
особові має категорію особи я, ми, ти, ви, він, вони
зворотний не має форми називного відмінка себе
питальні стоять на початку речення хто, що, який, чий, котрий, скільки
відносні стоять в середині речення хто, що, який, чий, котрий, скільки
неозначені утворилися від питальних за допомогою префіксів де-, аби-, казна-, хтозна-, будь- та суфіксів -сь, -небудь дехто, абиякий, казна-чий, будь-хто, якийсь, скільки-небудь
заперечні утворилися від питальних за допомогою префікса ні- ніхто, ніщо, ніякий, нічий
присвійні змінюються за родами, числами та відмінками мій, твій, свій, наш, його, їх, її
вказівні мають відмінкові закінчення прикметника цей, той, такий, стільки
означальні вказують на ступінь повноти охоплення предмета, явища, ступінь якості. сам, самий, увесь, всякий, кожний, інший
Червоним кольором позначити ті частини слова, які пишуться разом,
зеленим – через дефіс.
Заповнити таблицю «Особові займенники»
Особові займенники
особа однина множина
1. я ми
2. ти, Ви ви
3. він, вона, воно вони
2. Робота біля дошки.
Виписати з речень словосполучення із займенниками, визначити їх синтаксичну роль, назвати розряд за значенням, граматичні ознаки; де треба, пояснити правопис.
- Коли б кому-небудь (неозначений, давальний відмінок, додаток) забажалося добре придивитися з того (вказівний, чоловічий рід, однина, родовий відмінок, означення) берега на наш (присвійний, чоловічий рід, однина, знахідний відмінок, означення), то відразу побачив би нас (особовий, 1 особа, множина, знахідний відмінок) у цьому (вказівний, середній рід, однина, місцевий відмінок) лелечому гнізді.
- Я (особовий, 1 особа, однина, називний відмінок, підмет) єсть народ, якого (відносний, чоловічий рід, однина, родовий відмінок, означення) правди сила ніким (заперечний, орудний відмінок, додаток) звойована ще не була.
- Хто (питальний, називний відмінок, підмет) може про себе (зворотний, знахідний відмінок, додаток) сказати всю (означальний, жіночий рід, однина, знахідний відмінок, означення) правду незнайомій людині?
3. Індивідуальна робота
Провідмінювати 3 займенники з попереднього завдання
Н. ми, ніхто, весь
Р. нас, нікого, всього
Д. нам, нікому, всьому
Зн. нас, нікого, весь/всього
Ор. нами, ніким, всім
М. на нас, на нікому, на всьому
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Загадки-жарти. Відповіді записати у зошити.
1. Який займенник складається з однієї букви? (Я.)
2. Який займенник жіночого роду став спортивним терміном? (Нічия.)
3. Які два займенники заважають їздити по дорозі? (Ями.)
4. Як за допомогою трьох займенників можна зробити руки чистими? (Вимити.)
V. Домашнє завдання
Вивчити матеріал за довідником, дібрати 5 прислів’їв та приказок, виділити в них займенники, визначити їх граматичні категорії.
Додатки до уроку
Розряди займенників за значенням
Розряд за значенням Особливість Приклади
Червоним кольором позначити ті частини слова, які пишуться разом,
зеленим – через дефіс.
Особові займенники
особа однина множина
1. 2. 3. Урок з української мовидля 6 класу спеціалізованих шкілучителя Коцан Євгенії Олександрівни
Донецьк-2016