Виховна година з теми Лялька-мотанка — Берегиня роду (6 клас)


Виховна година
ЛЯЛЬКА-МОТАНКА – БЕРЕГИНЯ РОДУ
Мета:
познайомити учнів з історією виникнення народної ляльки, з обрядами і тради- ціями, пов’язаними з її виготовленням;
навчити виготовляти ляльку-мотанку;
розвивати інтерес до культурних надбань наших пращурів;
виховувати повагу до звичаїв і традицій українського народу, любов до матері, до Батьківщини.
Обладнання: виставка мотанок, презентація «Лялька-мотанка – Берегиня роду», відеоматеріали, ілюстрації, пазли, матеріали для виготовлення ляльки-мотанки.
Епіграф:
Той, хто не знає свого минулого,
не вартий майбутнього.
М. Рильський
ХІД ЗАХОДУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель.
-Діти, сьогодні до нас завітали гості. Поверніться до них і своєю посмішкою передайте, що раді бачити їх у нашому класі.
(Лунає українська народна пісня «Зеленеє жито, зелене…».) (Слайд 1.)
Уявіть, що в ваших долонях – маленьке сонечко. Відчуйте його тепло. А тепер, частинку свого сонечка подаруйте один одному, а іншу частинку подаруємо нашим гостям, які завітали до нас. Нехай наше сонечко зігріє наші серця і ми станемо трішечки добрішими.
ІІ.МОТИВАЦІЯ
Учитель. Мабуть,кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить її від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніші бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення.
- Діти, а ви знаєте, що таке оберіг? (Слайд 2 .)
Оберіг - найдревніший амулет щастя , чарівний предмет, що призначений захищати свого власника, принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров'я .
- А які обереги ви знаєте? (Слайд 3 .)
(Християнські – свічка, ікони,хрест;слов’янські - рушник, вишиванка, хліб, квіти.)
Наші предки традиційно прикрашали свій дім оберегами, бо вірили, що вони охороняють від нещастя, хвороб, зурочення, поганих людей, стихійних явищ та різних напастей. Збираючись у дорогу, брали їх із собою, аби вони зігрівали душу та нагадували про рідний дім.
У нашого народу здавна існував ще один оберіг - це лялька – мотанка.
(Слайд 4. Відеофрагмент з телепередачі «До речі про речі».)
Моя перша зустріч із забутою іграшкою відбулася ще в дитинстві, коли бабуся показала, як із носових хустинок робили ляльки. Щось було магічне в тій зробленій нашвидкуруч іграшці. Зараз я розумію, що магічним було оживлення шматка тканини, а ще любов, яку вона вклала у цю ляльку.
Лялька - це дитяча іграшка і оберіг родини, це магічний талісман та символ зв’язку між поколіннями.
Як вона виникла, чому носить таку назву, що означає і чи складно її зробити – відповіді на ці питання шукаймо з вами разом на нашому занятті.
Адже людина має завжди пам’ятати, звідки вона родом, де її коріння, знати історію свого народу, його мову, звичаї.Саме тому доречними будуть слова М.Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього".
-Діти, поясніть як ви розумієте ці слова?
(Слайд 5. Відеофрагмент з телепередачі «Все буде добре»)
І тільки знаючи ці традиції, зможемо передавати культурну спадщину своїм нащадкам.Тож пропоную разом вирушити у подорож «Шляхами минувщини».
ІІІ.ОСНОВНА ЧАСТИНА
Зупинка перша « Пошукова».
Надаємо слово хлопцям.
Учень 1.
Історія української ляльки сягає сивої давнини і налічує близько 5000 років. Деякі вчені відносять її до часів так званої «Трипільської культури» .У цих племен існував культ жінки (про що свідчить багато глиняних фігурок жінок, знайдених під час розкопок). (Слайд 6 .)
Так само культ жінки – Берегині (жіночої фігурки з піднесеними для благословіння руками) – і сьогодні можна зустріти на українських вишиванках і писанках. (Слайд 7 .)
Імовірно, що саме ці жіночі фігурки з глини могли бути праобразом української
ляльки–мотанки. Вона схожа на свою сестру, яка робилася з глини і в неї також додавали зерно або злаки. Трипільці вирощували льон, коноплі. І в них було розвинене ткацтво. До сих пір вважають, що лялька, зроблена з ниток льону або конопель, має сакральне значення! (Слайд 8.)
Сакральний - священне, присвячене Богам;
те, що має магічний зміст, який звучить як заклинання.
В основі своєї голови лялька має спіральну форму коловорот (трипільський знак). (Слайд 9.) Можливо, ганчір’яна лялька створена саме в ті часи.
Учень 2.
Магічно–обрядове значення ляльки.
Раніше в Україні ляльку-мотанку робили, щоб викликати або припинити дощ, змінити погоду, залагодити сварку в родині, забезпечити добру подружню пару дівчині чи хлопцеві.
Ляльку часто використовували в обрядах. При виготовленні обрядової ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді. До кінця 19 ст. витоки обряду остаточно втратилися і забулися, а ляльки залишилися.
До наших днів дійшли обрядові зображення певних стихій чи символів природи з трави або дерева – Купайло та Марена (символи Води й Вогню на святі Івана Купала), Масляниця, яку роблять, коли проводжають зиму і зустрічають весну. (Слайд 10 .)
Узимку та навесні ляльки спалювалися («Колодій», «Масляниця»), влітку – закопувалася в землю («Зозуля»), топилися у воді або спалювалися («Купайло», «Марена».) (Слайд 11 .)
Учитель. Висновок. Яку ж роль відігравала лялька? (Виконувала обрядову роль.)
Учитель. В 20 столітті український народ зазнав непоправних людських втрат-це війни, репресії, голодомори, депортації, штучне «перемішування» населення. Саме тому люди не мали змоги передати культурну спадщину своїм дітям, і з часом мотанки себе віджили. Лише останнім часом, з набуттям Україною незалежності, ми знову повертаємось до своєї культури, споконвічних традицій українців.
Існує багато різновидів ляльок - мотанок. Вони різняться за матеріалами, формою та розмірами, а головне – призначенням.
Учень 3.
Один із різновидів ляльки-мотанки – солом’яні ляльки. Зазвичай, їх використовували у ритуально-культових обрядах. (Слайд 12 .)
Також були ляльки-мотанки у вигляді козачків, якими могли бавитися хлопчики(Слайд 13 .) У такий спосіб їм не тільки прищеплювали інтерес і любов до національного коріння, але й соціальну роль захисників. Серед іграшок для хлопчиків були популярними фуркалки, калатальця, музичні ріжки,коники, зайчик на пальчик. (Слайд 14 .)
Учитель. Висновок. Про яку ще роль ляльки ви щойно дізналися? (Була іграшкою).
Зупинка друга «Вісті з вернісажу»
Учитель. А дівчата підготували виставку ляльок, дізналися багато нового про ляльку-мотанку.
(Вернісаж ляльок, дівчата представляють ляльок, знайомлять з видами).
Традиційно виділяють ІІІ основні типи ляльок-мотанок: пеленашка, баба-берегиня, дівчина-наречена. (Слайд 15 .)
Учениця 1.
Лялька – пеленашка. (Слайд 16 .)
При народженні дитини виготовляли ляльку-немовля в пелюшках.Цих ляльок у родині робили найпершими. Їх клали в ліжечко до немовляти для відволікання злих духів, для охорони її сну і здоров'я. Це були перші іграшки малюка.
Учениця 2.
Лялька-наречена. (Слайд 17 .) захищала дівчат і підтримувала їх. Цю ляльку багато одягали і прикрашали, бо вона символізувала придане нареченої і привертала багатого нареченого.
Учениця 3.
Берегиня - це символ життя і родючості. (Слайд 18 .)
Берегиня – захисниця людей від усякого зла, добра «хатня» богиня, що оберігала оселю, малих дітей, добробут сім’ї. Ця лялька є символом здоров’я, достатку, материнської любові та захисту.
Дорослим людям вона допомагає повірити в себе, заспокоїтись, як в дитинстві, відчути себе захищеними. Цю ляльку традиційно ставлять навпроти вхідних дверей (вище рівня людських голів), щоби вона зустрічала гостей і не пускала злі сили до хати.
Берегиням на обличчі намотували хрести.
Учитель. Які ще ляльки набули популярності серед українців?
Учениця 4.
Нерозлучники. (Слайд 19 .) Нерозлучники - дружна сім'я лялечок-мотанок - допоможуть створити і зберегти розуміння, вірність, затишок і спокій в сімейному житті.
Це ляльки чоловічої та жіночої статі, які мають одну ручку на двох, що символізує злагоджене любов'ю життя.
Вони є також символом єдності. Їх дарували на весілля, щоб молоді ніколи не розлучилися і все робили разом.І нерідко таку парну ляльку садовили на першій підводі, якою молоді їхали до церкви вінчатися, щоб ця лялька захищала майбутнє подружжя від лихого ока. До речі, дотепер нерідко можна бачити на капоті машин весільного кортежу ляльку, хоча уже давно забувся первісний, сакральний символ цієї традиції.
Учениця 5.
Лялька-багаторучниця - допомога для господині.(Слайд 20 .)Свою назву лялька отримала за наявність великої кількості рук (п`ять пар).Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу. А лялька допомагала їй у цій справі.
Виготовляють з соломи чи сіна, обов’язково використовували нитки червоного кольору.
Таку ляльку дарують нареченій на весілля, щоб вона все встигала і усе в неї ладилося.
Учениця 6.
Лялька-Зерновушка (Крупенічка). (Слайд 21 .) Серед ляльок-оберегів виділяються ляльки-зерновушки, які, за народним повір'ям, приносять у дім достаток, благополуччя, допомагають досягти успіхів у роботі.
Тому круп'яничка має бути кругленькою, повненькою. Таку назву отримала через те, що всередині вона наповнена крупою (зерном). Основне правило при виготовленні - заборона застосовувати подрiблену крупу, обов'язково лише ціле зерно: пшеницю, гречку, рис, пшоно, горох.....
По тому, наскільки повненька лялечка робили висновок щодо достатку у родині. Якщо круп'яничка була худенькою - значить в родині скрута.
Учениця 7.
Трав’яниця. (Слайд 22 .) Ця лялька подібна до сучасної аромотерапії. Її поселяють в будинку, щоб повітря було чистим. Тільце цієї лялечки наповнене запашними заспокійливими травами, які час від часу слід оновлювати. Ляльці цій місце там, де ви відпочиваєте, і біля ліжка хворого, щоб вона відганяла духів хвороби. Лялечка ця особлива: на відміну від інших ляльок-мотанок дуже любить, щоб її «потискали», пальчиками массажик частіше робили. А травиця розстарається, подарує вам аромати цілющих трав. Така ось стародавня аромотерапія!
Учениця 8.
Подорожниця. (Слайд 23 .)Збираючи чоловіків у дорогу, нерідко дівчата (жінки) разом з речами клали коханим зроблену своїми руками мініатюрну лялечку-оберіг "Подорожницю".
Це крихітна лялечка з клаптиків тканини, з вузликом в руках, в якому було сховано декілька крупинок пшона або іншої крупи та нитки. Крупа була символом ситості, щоб подорожній завжди був в дорозі ситий. Нитки клали з метою, щоб подорожній завжди міг знайти дорогу додому. 
Учениця 9.
Мотанка-Матуся – одна з найдобріших і найулюбленіших ляльок. (Слайд 24 .)
Вона символізує головне призначення жінки - дати життя новій людині, піклуватися, захищати та оберігати малюка все своє життя. Її обов’язково робили пишногрудою (треба ж малюка годувати). У руках вона тримає ляльку-немовлятко (пеленашку). Поставити слід у дитячій. Вважається, що мотанка-Матуся захищає і оберігає малюка від злих сил, лихого ока і хвороб.
Учитель. Висновок. То про яку ж ще роль мотанки ми дізналися?
(Ляльки-мотанки були оберегами.)
Гра «Збери пазл»
(Із розрізаних зображень ляльок-мотанок скласти картинку і назвати її, пояснити свою думку.).
Учитель. А які ж існували традиції виготовлення ляльки-мотанки?
Учениця. (Слайд 25 .)
Не можна шити голкою…- мотаю!
Замотуємо тільки за годинниковою стрілкою, як повертається сонце, позитивна енергетика.
Вважається, що лялька – мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить Берегинею – з хрестом замість обличчя;
Майстриня, створюючи ляльку – мотанку, закладає у своє творіння щасливі побажання.
До голови додавали копійки та пшеницю – на добро та здоров’я.
Мотати потрібно тільки з гарним настроєм і думками.
Вишивають чи пришивають елементи костюму заздалегідь (голка на порчу!)
Здавна виготовлення ляльки супроводжувалося обрядовими піснями, і це було свого роду магічним актом, спрямованим на добру долю, гармонію в родині.
Учень. (Слайд 26 .)
Важливу роль відігравав і колір ниток:
зелений — колір здоров'я та багатства;
червоний — колір життя, вогню, кохання;
жовтий — колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;
синій — колір творчості та саморозвитку;
фіолетовий — колір мудрості;
золотий — колір Божої любові.
Зупинка третя Майстер-клас»
Вчитель.
- Яка лялька-мотанка вам найбільше сподобалася?
- А чи вмієте ви виготовляти ляльку-мотанку – таку, якою колись бавилися діти, яку дівчата берегли аж до весілля?
- Ні? Тоді маєте чудову нагоду навчитися. Яку б ляльку-мотанку ви хотіли зробити?
(Діти дають відповіді).
Учитель. Кожна з цих ляльок цікава і важлива.
Але для родини найголовнішою є Берегиня.
Тож сьогодні, діти, шановні гості, пропоную виготовити власноруч ляльку Берегиню.
(Слайд 27.Відеоролик «Народження ляльки-мотанки».)
Всі готові? Давайте візьмемося всі за рученята і скажемо один одному:
«У тебе все вийде!»
Тож почнімо. Приступимо до роботи з чистим серцем, щирими помислами. Перед кожним із вас найпростіший набір необхідних матеріалів для виготовлення ляльки-мотанки.
(Виконується фольклорна обрядова пісня.)
Тканина. Для ляльки – оберега брали клаптики ношеного одягу, до того ж «щасливого», не затьмарені ні лихом, ні бідністю. Обрядові ляльки робили з нової тканини, прикрашали вишиванням, шовковими стрічками.
Змотуємо спіраль – символ безконечності Буття і вічності. Покриваючи тіло ляльки тканиною, вкладайте в неї свої думки і наміри: для чого ця лялька робиться і в чому буде допомагати нам.
Потім голівку обмотуємо ниткою, викладаємо сакральний хрест. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – з хрестом замість обличчя. Це має подвійну причину: по-перше, хрест, як один з найдревніших оберегів, має сильне захисне значення, а по-друге, ляльку остерігалися пов’язувати з конкретною людиною, зробити обличчя, а особливо очі, в них може влетіти дух живої істоти. А люди бувають різними..
Одяг.Після того ляльку одягають. Усі елементи одягу мотанки є символічними:спідниця- уособлює землю;сорочка— три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір — очіпок, стрічка чи хустка — зв’язок із небом...
Вбрання та кольори підбирає майстер за своїми уподобаннями та враховуючи символічне призначення ляльки. Наприклад, якщо лялька робиться на добробут та здоров’я родини – для одягу підбираються червоно-зелені відтінки, для успіху в фінансових справах – зелені та золотисті, для щастя у коханні чи подружньому житті – червоні, рожеві, помаранчеві кольори, для успіху в творчості – блакитні.
І, звісно, велику силу має вишивка, яка несе в собі позитивну енергію багатьох поколінь. Потужну захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна – це універсальний родинний оберіг від нещастя і хвороб.
Тож ось яка лялька у нас вийшла!
Тепер кожен з вас має свою захисницю. Лялька-берегиня має стояти на видному місці.Її в жодному разі не можна підвішувати за голову. В крайньому разі її можна почепити на стіну за спеціальну петельку ззаду на поясі.
Коли ви вносите ляльку в дім і ставите на призначене для неї місце, можна їй «розказати», для чого вона прийшла у ваш дім. Не варто у присутності ляльки-берегині лаятися або з’ясовувати стосунки. І не варто ляльку, зроблену для вашого дому, передаровувати іншим людям. Разом з нею може піти ваша домашня гармонія …

ІV. ПІДСУМКИ
Прадавній український талісман, зігрітий теплом Твоїх маленьких долоньок, готовий здійснювати заповітні бажання та захищати Твій дім від злих сил. Нехай ваша, для когось перша, лялька – мотанка стане для вас сьогоденним оберегом, бо ви «примотали» до неї всі свої побажання і сонячне тепло. А оскільки ми робили її з любов’ю та були налаштовані позитивно, то можна бути впевненими, що така річ, зроблена власноруч, пов’язана з історичним минулим, стане справжнім оберегом та допоможе, якщо буде у цьому потреба.
Тож до рук її візьмітьІ до серця пригорніть. Лялька пращурів забута- Нам дорога у майбутнє!Хай вона оберігає,Душу й серце зігріває.І на долю, й на доброЩоб усе у вас було!
V.РЕФЛЕКСІЯ
- Чи сподобалось вам створювати цю ляльку- мотанку ?
- Діти, а з якою метою ми сьогодні знайомилися з лялькою-мотанкою?
- Чи бажали б ви запропонувати навчити своїх друзів чи родичів робити ляльку?
- Добре. Мені дуже приємно було навчати вас.
А зараз давайте промовимо :«Ми молодці! »
А наприкінці цього майстер-класу, я хочу кожному подарувати ось такий смайлик.
Люди-смайлики багато посміхаються і позитивно налаштовані.Тож, сподіваюся, після нашої зустрічі у вас залишаться лише позитивні емоції.