Урок читання Казка Калинка


Проектний урок
Тема: Калина – символ краси та дівочої вроди.
Читання. Г. Демченко «Калинка» (казка)
Мета: 1. Вчити учнів виразно читати; збагачувати мовлення учнів; виховувати любов до природи рідного краю.
2. Розвивати комунікативні здібності; вміння робити висновки, презентувати свої дослідження.
3. Розширити знання дітей про калину як рослину – символ України та символ дівочої вроди, лікарську рослину.
Обладнання: гілочки з кетягами калини, малюнки та ілюстрації із зображенням калини.
Хід уроку
Організаційний момент. Привітання гостей
Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості – це свято. То ж проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво і радісно.
Учні: Доброго ранку травам росистим!
Доброго ранку квітам барвистим!
Доброго ранку сонечку ясному!
Людям усім і всьому прекрасному!
Звучить уривок із концерту «Пори року. Жовтень»
П.І. Чайковського
Давайте розпочнемо нашу роботу з уявної подорожі до осіннього лісу. / слайди /
Пізня осінь, листопад, короткі сірі дні, довгі темні ночі. Рідко цієї пори ми потрапляємо до лісу.
Як в народі називають листопад? ( падолист, зимобор, листопадень, куцінь, листовній, напівзимник ).
Дійсно, сумний і непривітний ліс листопадової пори. Але раптом ми зупинилися вражені! Давайте пофантазуємо, що дивного ми могли побачити у лісі? Що нас здивувало, вразило?
Послухайте загадку, відгадайте її і дізнаєтеся, що мене вразило.
Загадка: У віночку жовтолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду ( Калина )
Оголошення теми.
Сьогодні ми будемо оспівувати красу нашої України – символ – калину. Будемо читати казку «Калинка» Г. Демченко; будемо вдосконалювати техніку читання; ви багато цікавого дізнаєтесь про калину.
Розповідь про калину.
Символом любові до рідного краю, до неньки України є калина. З покоління в покоління народ передавав любов до цієї рослини. Тому в народі кажуть: «Безе верби і калини немає України». В калині материнська любов і мудрість, а ще це символ дівочої краси та ніжності.
Сьогодні у нас звітний урок за проектом «Калина – символ краси та дівочої вроди». Про свої здобутки звітуватимуть наші групи:
Журналісти
Фотографи
Літератори
Творці
Що ви пригадуєте, уявляєте, коли чуєте слово «Калина».
Мова
Ліки Дім


УкраїнаКалина Краса


Весілля Луг
А зараз про свою роботу прозвітує наша перша група «Журналісти».
На нашій планеті росте понад 200 видів калини. Це високий гіллястий кущ до 4 м заввишки з сірою корою.
З ягід калини готують начинки для пирогів, короваїв, киселі, мармелад, смачні напої.
Калина – лікарська рослина, її вживають при простуді, при болях у серці, при кашлі.
Вона регулює тиск крові. Соком калини вмиваються, щоб обличчя рум’янилось.
Молодці, дякую за вашу роботу.
Робота над казкою «Калинка»
Калина порівнюється з красою дівчини. Тому кажуть: «Така красива дівчина, як калина у лузі».
Чому красу дівчини порівнюють із кущем калини?
Чому калину називають калиною, ви дізнаєтесь, прослухавши казку «Калинка» Г. Демченко. Але перед читанням та слуханням розберемо незрозумілі слова: Крислатий – пишний
Попідвіконню – під вікном
Звеселилося – зраділо
Стрепенувся – прокинувся
Курний – з пилом
Обабич – з обох боків
Слухання казки ( аудіозапис )
Робота над змістом:
Як звали головну героїню казки?
За що любили Калинку?
Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце?
Як кущ віддячив Калинці за турботу?
Що тут казкового?
Зарядка для очей
Підготуємо наші очі для читання. Знайдіть очима числа від одиниці до дев’яти.
Удосконалювання техніки читання. Читання казки.
1 ч. напівголоса
2 ч. ланцюжком
3 ч. хором «земля – небо»
4 ч. за початком учителя
Фізкультхвилинка «Ой, у лісі калина»
Робота в групах. Гра «Словесний конструктор»
Зараз я дам кожній групі запитання. Ваше завдання – скласти зі слов відповідь на це запитання.
Як дівчинка ставилася до квітів?
/Дівчинка дуже любила квіти/
Як Калинка доглядала за стебельцем?
/Калинка поливала водою стебельце/
Що сказав подорожній?
/Спасибі рукам, що кущ посадили/
Що кущ сказав дівчинці?
/Подаруй мені своє ім’я/
Про свою роботу прозвітує група «літератори».
Легенда про калину
Було це дуже давно. На Україну напали монголо-татари. В одному селі було весілля. Дівчата – красуні веселились. І раптом увійшли у село вороги. Вони захотіли викрасти дівчат. Але ті почали тікати в болото. Монголо-татари побігли за ними. Так і загинули дівчата – красуні й вороги у болоті. Де загинула красуня – там кущ калини, де загинув ворог – там купа гнилі.
Молодці!
Про свою роботу розкажуть і покажуть наші «фотографи»
Влітку: Краса калини може зачарувати кожного. Влітку ми бачимо її неповторну красу.
Навесні: У моєї бабусі біля вікна росте калина. Навесні вона зачаровує нас своїм білим цвітом.
Восени: Саме восени дивує нас калина червоними кетягами.
Взимку: А це фото калини взимку. На ній немає жодного листочка. Але з-під снігу виглядають смачні ягоди.
Зараз презентуватимуть свою роботу творці, які зробили перші спроби пера.
Ось калина над водою Червонясте,променисте,
Віти стеле по воді. Розцвітає, як в огні.
Хто це щедрою рукою Дай хоч трішечки намиста,
Їй намистечко надів? Калинонька, і мені.
Стоїть дід над водою з білою бородою.
Тільки сонечко пригріє, борода почервоніє.
Підсумки уроку
Наш урок скінчається. Що нового ви, діти, впізнали? Всі дуже гарно сьогодні працювали. Всім ставлю одинадцять. Молодці!
Діти, колись по всій Україні росли калинові гаї. Коли будували нову хату саджали калину біля неї. Вважали, що вона приносить людям щастя. Зараз калинових гаїв стало зовсім мало. Давайте уявимо, що калина ожила і може говорити. Про що вона нас попросить? /мікрофон/
Покуштуйте ягідки, які у вас на партах. У калини гіркувато – солодкий смак. А кісточка схожа на маленьке серце. Я хочу, щоб у вас в серці завжди було добро до всього живого. Будьте щедрими на добро, храніть його у своєму серці. А коли виростете, обов’язково посадіть біля будинку калинку.
Шановні гості! У нашому проекті приймали участь і батьки. Дозвольте Вас пригостити короваєм з калиною і запросити на калиновий чай.
На все добре Вам! Хай всім щастить!