Урок-гра «У країні звуків» 5 класс


ТЕМА. Звуки мовиМЕТА: повторити й узагальнити знання про голосні та приголосні звуки, розвивати фонетичний слух учнів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови.
ОБЛАДНАННЯ: Сонечко з зайчиками, ромашки із завданням, цеглинки з літерами, підручник.
ТИП УРОКУ: урок повторення й узагальнення.
ФОРМА УРОКУ: урок-гра «У країні звуків»
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Слово вчителя.
- Діти, сьогодні ми з вами повторимо відомості про звуки, набуті вами на попередніх уроках, будемо розвивати фонетичний слух і працювати зі звуками та буквами.
Створення ігрової ситуації.
Стук у двері. Принесли лист. Читаємо:
5-А классу Джанкойської загальноосвітньої школи-комплексу № 2 від Сонечка з Блакитного Неба.
Доброго дня, шановні учні!
Підступні Ромашки викрали у моїх сонячних Зайчиків літери та не віддадуть, поки Зайки не виконають всі їх завдання. Діти, допоможіть, будь ласка, Зайчикам, адже вони не навчалися у школі.
Ясне СонечкоP.S. Почніть із першої Ромашки.(Біля дошки висить плакат із Сонечком із Зайченятами, до якого прикріплюються літери:: у класі по різних місцях розташовані Ромашки з завданнями).
Слово вчителя.
- Діти, подивіться, вив же, мабуть, помітили, що у класі з`явилися Ромашки. Допоможемо сонячним Зайченятам. Де перша Ромашка?
(Діти вказують на ромашку з цифрою 1 за якою завдання)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнівПовторення про графіку, орфоепію, орфографію.
Слово вчителя.
- Діти, ми з вами протягом декількох уроків подорожували країною, яка називається – ФОНЕТИКА. Познайомилися з її мешканцями – це ЗВУКИ МОВИ. Бачили, які вони всі різні. Скажіть, а хто ще допомагає Фонетиці у її володінні?
Відповідь учнів.
- Це мудрі королеви: ОРФОЕПІЯ, ГРАФІКА, ОРФОГРАФІЯ.
Слово вчителя.
- Наша мова – звукова, і значення в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов`язана з усіма галузями мовознавства. Одак, особливо тісно пов`язані три розділи науки про мову.
Завдання 1 Ромашки:
Що вивчає орфоепія, графіка, орфографія?
(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Робота в группах зі словами.
- Діти, ви вже знаєте, що звуки мови служать, передуім, будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд – СЛІВ. Ізольовано вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють СЛОВА.Завдання 2 Ромашки:
Побудуйте з кожної пропонованої купки цеглинок-фонем два (або й три) слова. (Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Робота біля дошки.
Завдання 3 Ромашки:
Змінюючи звук, позначений виділеною буквою, утворіть від поданих слів назви:
тварин і звірів; 2) дерев; 3) птахів.
Гілка, ротик, кут, казан, тінь, лава (білка, котик, кіт, кабан, кінь, лама)
Лапа, клин, куб, бік, м`яз (липа, клен, дуб, бук, в`з)
Лайка, морока, осел, корона (чайка, сорока, орел, ворона).
(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Робота з підручником.
Завдання 4 Ромашки:
Розгляньте таблицю на стор.96 підручника, дайте відповіді на питання:
Скільки звуків в українській мові?
Які бувають звуки?
Які бувають приголосні звуки?
Як утворюються звуки мовлення?
Назвіть голосні звуки.
(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Хвилинка відпочинку.
Розподільний диктант.
Завдання 5 Ромашки:
Запишіть слова з літерами г і r у дві колонки
(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Самостійна робота.
Завдання 6 Ромашки:
Записати прислів`я, вставивши потрібні голосні звуки.
Зр…б…в д…л… – г…л…й см…л… .Хт… л…д…й п…т…(й)…, т…й р…з…м м…(й)… .
(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Завдання 7 Ромашки:
Запитання-жарти(Коли діти виконають завдання, беру у Ромашки літеру і прикріплюю її до Зайчика)
Слово вчителя.
- Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання й повернули Зайчикам їх літери. Хто ж здогадався, що говорять вам Зайченята у відповідь? (МОЛОДЦІ)
- Так, дійсно, ви молодці і добре сьогодні попрацювали, а я, в свою чергу, поставлю вам оцінки за вашу роботу на уроці.
ІV. Підсумок уроку
Слово вчителя.
- А тепер давайте ж підсумуємо наші знання про ознаки звуків.
(Вивішую заголовки «Голосні», «Приголосні», а ознаки «розсипаються». Діти допомагають зібрати і самі вивішують під звуками їх ознаки).
V. Коментування домашнього завдання.