Урок Координати роздоріж. Тематика і проблематика повісті І.Франка “Перехресні стежки”

Розгорнутий план-конспект уроку з української літератури
До проведення уроку допущено:

Урок №
Дата:
Клас 10
Тема Координати роздоріж. Тематика і проблематика повісті І.Франка “Перехресні стежки”
Мета: розглянути повість І.Франка “Перехресні стежки”, визначити тематику і проблематику твору
Завдання: освітні – визначити тематику та ідейне спрямування повісті, докладно розглянути образ головного героя як виразника поглядів самого автора
розвиваючі – розвивати навики роботи над епічним твором, формувати читацьку культуру учнів
виховні – виховувати в учнів громадянські та патріотичні почуття
Тип уроку: комбінований
Методи: евристичний, пошуковий
Прийоми: бесіда, повідомлення учнів, наведення цитат, слово вчителя
Обладнання: текст повісті, Унікальна збірка1777. Кращі учнівські твори. 5- 11 класи / Укладач С.С.Скляр, - Х.: Торсінг, 2002.



Франко малює так, як природа.
Його характери – символи характерів,
Його події – символи подій
Гнат Хоткевич.

Хід уроку
Організаційний момент
Привітання
Перевірка присутніх

Актуалізація опорних знань
Якщо поблукати перехресними стежками творів Івана Франка, можна побачити, що вони суголосні життю самого письменника. Що спонукає людину служити громаді, які втрати і здобутки чекають на цьому шляху, чи актуальні ці питання сьогодні. Відповісти нам доможе ідейно-тематичний аналіз повісті „Перехресні стежки”.
Де відбуваються події повісті? (на Галичині)
Хто є головним героєм повісті (Є.Рафалович)
Які верстви галицького суспільства зображено в повісті? (селяни, робітники, землевласники)
Який конфлікт лежить в її основі? (соціальний)
Які життєві цілі ставить перед собою молодий адвокат Євгеній Рафалович? (стати народним захисником, розворушити „темне царство”, підштовхнути селян до політичної боротьби за соціальні та національні права)
Визначіть тему повісті (зображення соціальних і національних проблем Галичини, боротьба освіченої людини за права знедоленого селянства)

Оголошення теми уроку
Твори І.Франка вимагають уважного читання, інтересу до слова, репліки, бо другорядних героїв, подій у нього не має. Сьогодні ми продовжуємо роботу над повістю І.Франка “Перехресні стежки”


Бесіда за змістом твору
Головним героєм твору є Євгеній Рафалович. Що нам відомо про нього? Як розкривається його характер?
(характер розкривається у вчинках та поведінці. Його мета – служити громаді, захищати інтереси бідних верств населення, запроваджує в адвокатській конторі українську мову, організовує позичкові каси)
(Красномовною є манера Рафаловича говорити, поводитися в різних ситуаціях – він послідовний, виважений, оптимістичний, відвертий, оптимістичний, чесний)
Життєва мета Євгенія – зміна соціальних і національних обставин у Галичині: „Яке ти маєш право бути вільним, коли твій народ у неволі?”. У повісті показано не революційний, а еволюційний, політично-реформаторський шлях боротьби за вдосконалення суспіл
·ьства.
У чому полягає символізм характеру Рафаловича?
У яких двох аспектах зображені події в творі, які дві сюжетні лінії можна виокремити? (Боротьба і любов)
Через що визначаються два комплекси проблем (соціальні і загальнолюдські) і конфлікт твору – зовнішній та внутрішній (заповнення таблиці)
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
Які перешкоди долає Євгеній? Що протидіє його намірам? (наклепи, інтриги, неоднозначне ставлення селян)
Що є суттю внутрішнього конфлікту? У чому він виявляється?
(зустріч з минулим, а зараз „недозволеним” коханням, принесення в жертву особистого щастя)

Літературний критик Микола Євшан говорить, що розв'язка повісті „перехресні стежки” зробила на нього гнітюче враження, відчуття тріумфу „якоїсь демонічної, убійчої сили”. Причиною є знищення особистого щастя людини, яке повинно стимулювати і давати сили для суспільної праці.
А сучасний літературознавець Володимир Панченко зазначає, що фінал „перехресних стежок” , незважаючи на трагічність постаті Рафаловича, обнадійливий і навіть закінчується на обнадій лівій ноті. Адже головного героя визнано невинним, він готов знов поринути у вир боротьби за соціальні та національні права свого народу.
- Яке відчуття викликав у вас фінал повісті? Думка кого з названих літературознавців вам імпонує ближче? Аргументуйте відповідь
- Що становить психологізм твору? (Внутрішня боротьба, роздвоєння душі(Євгеній), марення, афективний стан, галюцинації (Реґіна), психологія садизму(Стальський), божевілля (Баран)
- Яке поняття закладено в образ – символ перехрестя?
1. перехрестя як метафора історії українського народу
2. перетинаються шляхи Євгенія і Стальського, Євгенія і Регіни
3. перетинаються погляди, інтереси персонажів
4. роздоріжжя в душі головного героя
5. повсть написана на межі століть – перехресні дороги – глобальні зміни в суспільстві




Закріплення вивченого
- назвіть тему твору, його основну ідею (кожен, якщо захоче, може знайти своє місце на ниві служіння народові, людина завжди має вибір –прийняти лицемірну мораль суспільства чи боротися з несправедливістю)
- розкрийте двоплановість сюжету


Висновок учителя

Перехресні стежки бувають реальними, а бувають і уявними, символічними. Існують перехрестя думок, людських доль, інтересів. Іноді людські стежки перехрещуються задля великих, корисних народові справ. Саме про це і йдеться в повісті „Перехресні стежки”



Підсумок уроку
Виставлення оцінок з коментарем

Домашнє завдання
Знайти і пояснити символічні образи; підготуватися до характеристики образів інших персонажів


Оцінка за урок: Вчитель-методист:

Методичне обґрунтування оцінки, зауваження та рекомендації щодо удосконалення уроку:


ЄВГЕНІЙ

Лінія боротьби

Лінія любові

Соціальні проблеми

Загальнолюдські (психологічні) проблеми

Зовнішній конфлікт

Внутрішній конфлікт