Конспект урока Відсоткові розрахунки

Оріхівська районна державна адміністрація
Відділ освіти
Районний методичний кабінет











Урок з алгебри у 10 класі з використанням комп'ютера
"Відсоткові розрахунки"

Вчитель Комишуваської ЗОШ І-ІІІ ступенів:
Пісоцька В.В.








Тема: відсоткові розрахунки.
Мета: повторити і систематизувати знання про відсотки; розвинути вміння проводити відсоткові розрахунки, можливості їх застосовувати; виховувати вміння проводити глибокий аналіз задачі, вміння зводити життєві задачі до математичних розрахунків, розглядати математику як науку тісно пов’язану з різними науками та сферами діяльності.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Обладнання: проектор, комп’ютери.
Хід уроку.
І. Орг. Момент. (2 хв.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (5 хв.)
Один учень пише на дошці властивості квадратного кореня і розв'язки № 61. В цей час усно перевіряємо відповіді до № 57, 58 та розглядаємо незрозумілі моменти.
Оцінити пояснення № 61.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Провести пояснення і закріплення матеріалу, використовуючи підготовану презентацію. (пояснення з прикладами і розв'язками 20 хв., закріплення 10 хв.)
Основні типи задач, приклади задач записуємо в зошит.
Запитання про інший спосіб розв’язання цих задач, націлює учнів на пошук нескладного, але універсального способу. Після короткого обговорення учні повинні прийти до відповіді, що перші три типи задач зручно розв’язувати з допомогою пропорції. Розв'язки можна записати на дошці.
Питання передостаннього слайду спонукає до обговорення використання відсотків. Відповідь на нього на слайді неповна, питання приєднується до домашнього завдання.
Розв'язки задач на закріплення матеріалу.
Задача 5.
Нехай початкова ціна авто буде х. Тоді після зниження на 15% його ціна буде х-0,15х=0,85х.
Після підвищення цієї вартості на 10% ціна авто стала: 0,85х.0,1=0, 085х – це підвищення, 0,85х+0,085х=0,935х – нова ціна.
В порівнянні з початковою ціною нова ціна зменшилася на х-0,935х=0,065х. Дріб 0,065 відповідає 6,5%.
Отже, ціна знизилася на 6,5%.
Задача 6.
Складемо пропорцію згідно умові. Весь розчин: 50г – 100% Сіль: х – 35% х = 50.35:100 = 17,5 (г)
Складемо пропорцію згідно умови. Весь розчин: х – 100% сіль: 17,5 г – 10% х = 17,5.100:10 =175 (г).
Отже, долили у розчин 175-50 = 125 (г) води.

Задача 7.
Складемо пропорцію. Чавун: 200 т – 100% залізо: х – 98% х = 200.98:100 =196 (т)
Залізо: 196 т – 60% Руда: х – 100%
Х = 196.100:60
·327 (т)
Отже, щоб отримати 200 т чавуну треба взяти 327 т залізної руди.

IV. Підсумок уроку. Проходження тестів на комп’ютері. (10 хв) З тестами працюють не всі учні: половина починає працювати в той час, коли інші розв’язують задачу 6 і аналізують розв’язані на уроці завдання, інші учні проходитимуть ці тести на початку наступного уроку. Обговорення двох останніх слайдів. Оголошення домашнього завдання.
Зміст запитань у комп’ютерних тестах:
Як називається дріб, що відповідає 50%:
Четвертина;
Третина;
Десятина;
Половина
Якому дробу відповідає 100%:
Одна сота;
Десять сотих;
Одиниця;
Сто сотих.
Чому дорівнює 1% від 3500:
350;
3,5;
35;
350.
Чому дорівнює 50% від 1000:
100
10
25
500
Чому дорівнює 10% від 1000:
1
100
Одна десята
10
Чому дорівнює 20% від 500:
100
25
10
50
Яка зарплата у робітника, якщо аванс (50%) становить 980 грн.:
1980
490
1960
2060
Огірок складається на 90% з води. Скільки води в 1 кг огірків:
900 г
90 г
500 г
100 г
З 25 учнів класу 5 написали контрольну роботу з математики на 8 балів. Який відсоток ці учні становлять від загальної кількості всіх учнів:
25%
5%
20%
35%
З 10 пострілів 2 влучили в ціль. Який відсоток попадань:
20%
2%
50%
35%
Формула складних відсотків має вигляд, якщо а0 –початковий вклад, аn – кінцевий вклад, n- кількість років, р – відсоток річних:
a0=an.(1+0,0p)n
an=a0.(1+0,0p)n
an=a0.(1+0,p)n
an=a0.(1+0,0n)p
Як зміниться ціна товару, якщо він спочатку подешевшав на 10%, а потім ціна піднялася на 10%:
Залишиться незмінною
Збільшиться на 5%
Зменшиться на 5%
Зменшиться на 1%







15