Я В ПІДЛІТКОВІЙ КОМПАНІЇ заняття з елементами тренінгу

Вадим Щорс соціальний педагог Вінницького технічного ліцею



Я В ПІДЛІТКОВІЙ КОМПАНІЇ
заняття з елементами тренінгу

Мета: нагадати учням-підліткам про можливість потрапляння до позитивної чи негативної підліткової компанії; познайомити з впливом різних видів неформальних субкультур на підсвідомість молодої людини; виховання моральних принципів поведінки підлітка.

Епіграф:
„Немає в світі нічого складнішого й багатшого за людську особистість”.
В.Сухомлинський

Хід заняття.

Організаційний момент.

Оголошення теми заняття.

Вступне слово психолога (соціального педагога).
Кожна людина народжується особистістю, яка має індивідуальне(і):
відношення до чогось або когось;
власний світогляд, самосвідомість;
норми поводження;
цінності.
Але прожити життя одинаком не можливо, бо протягом життя з’являються люди, які стають справжніми друзями, виникають різноманітні компанії (у дитячому садку, у школі, у дворі і т.д.). Однією з таких компаній є підліткові, у яких дитина пізнає життя з позитивної або негативної сторони, вчиться спілкуватися з однолітками, обирає одну із соціальних ролей у взаємовідносинах з друзями (стати лідером у дворовій зграї дітей чи підкоритися комусь), проявляються позитивні та негативні риси характеру. Вам це навіть краще за мене відомо, бо ви знаходитеся саме в цьому віці і в певній підлітковій компанії.

4. Поняття «субкультура», «неформальні об’єднання».
Всі ви чули такі поняття як «субкультура» та «неформальні об’єднання» чи як їх ще називають «неформали». Так що це означає? Як ви вважаєте?
Субкультура сукупність соціально-психологічних ознак (норм, цінностей, стереотипів, смаків тощо), які впливають на стиль життя і мислення певних номінальних і реальних груп людей і дозволяють їм утверджувати себе як «ми», відмежованому від «вони» (інших представників соціуму).
Неформальні об’єднання це групи об’єднань, які найчастіше, виникають спонтанно, не мають чіткої мети, в них немає офіційного лідера, який би керував ними. Його роль на себе бере неформальний лідер, який діє авторитарно, часом жорстоко, з використанням фізичної сили.

5. Обговорення «Принципу дії неформального об’єднання»
Неформальні групи діють за таким принципом:


“Я” – кожен член неформального об’єднання,
“Ми” – усі члени цього об’єднання,
“Вони” – всі хто не входить до неформального об’єднання.

6. Інформаційне повідомлення учня: «Види неформальних об’єднань»
Неформальні об’єднання поділяються на:
Позитивні;
Нейтральні;
Негативні.
1. Позитивні об’єднання – це такі неформальні об’єднання, які не несуть негативного впливу на підлітків. Вони поділяються на: військово-патріотичні, театри-студії, клуби авторської пісні, молодіжні рухи (природно-охоронного характеру, збереження історико-культурних пам’яток), соціально-політичні клуби, спортивні та багато інших.
2. Нейтральні об’єднання. Їхня діяльність спрямована головним чином на отримання задоволення, відпочинку. Вони поділяються на: металістів, брейкерів, рокерів, музичних фанів, спортивних фанатів, мажорів, емо тощо.
3. Негативні об’єднання – це такі об’єднання, які відкрито нехтують звичними нормами людського співжиття, пропонують свою мораль, яка заперечує загальнолюдську. До негативних належать: нацисти, готи, хіпі, панки, алкоголіки, наркомани, токсикомани та інші.
Але треба пам’ятати, що вступивши до неформального об’єднання, неможливо буває з нього вийти. Тому потрібно дотримуватися моральних принципів життя, які забезпечують гуманні відносини в колективі.
Мораль система ідей, принципів, законів, норм і правил поведінки та діяльності, які регулюють гуманні стосунки між людьми.
Основними факторами формування особистості у підлітків є:
- особливості побуту, культури, природи місця проживання;
- родина;
- середовище безпосереднього спілкування: сусіди, друзі, знайомі, родичі;
- школа;
- позашкільні установи.

7. Гра-змагання
Клас ділиться на три команди. Назвіть сучасні позитивні справи, які ви можете запропонувати своїм одноліткам, з підліткової компанії. Яка команда більше назве, та й виграла.

8. Життєва ситуація
Учні розігрують наступну ситуацію:
Ситуація А.
Слова автора: Подвір’я багатоповерхового будинку. На дворі місяць жовтень. Дівчата та підлітки 1113 років, товаришують ще з дитячих років. Вони вже прийшли зі школи додому, закинули свої речі, переодягнулися і вийшли на вулицю до друзів поспілкуватися, відпочити від навчання, подихати свіжим повітрям. Зайняли свої улюблені місця на спинці лавки.
Сергій: Підемо сходимо кудись прошвирнемося.
Ганна: Що ти маєш на увазі під словом «прошвирнемось»?
Сергій: Пройдемо квартал-другий, зайдемо до Макдоналдзу, з’їмо по морозиву з гамбургером.
Богдан: Ні, краще пішли купимо у магазині пива й вип’ємо собі спокійно по пляшечці. Дешево і сердито. Як вам така пропозиція?
Олег: Краще вип’ємо коли.
Богдан: Що за дитячі пропозиції Coca-Cola, морозиво. Може ще по цукерці на паличці та спатки?
Олена: Я нікуди не піду. Мені ще вчити вірша та робити англійську.
Сергій: Встигнеш ти зробити домашку. Ти й так завжди все робиш. Один раз не виконаєш домашку, ніхто й не помітить.
Олена: Це звичайно так, але тоді у кого ти будеш списувати її.
Сергій (задумливо): Тоді йди робити домашнє завдання.
Ганна: Чого ви все про школу й про школу. Давайте просто відпочивати.
Олег: А давайте підемо до мене подивимося новий фільм, який вчора тато купив, а то я щось змерз.

Запитання до класу:
1. Про що розповідалося у даній ситуації.
2. Охарактеризуйте відношення друзів один до одного.
3. Хто, на вашу думку, є у даній підлітковій компанії лідером.
4. Чия пропозиція вам найбільше припала до душі?
5. Як відреагують друзі на останню пропозицію Олега? Погодяться чи ні?
6. Продовжить дану ситуацію та порекомендуйте, чим їм зайнятися саме зараз.

Ситуація Б.
Слова автора: Звичайна сім’я: мама, тато, бабуся, дідусь, старша сестра Тетянка та Андрій. Андрій школяр, 11 років. Йому подобається слухати гучно музику, голосно підспівувати. Він фанатіє від іноземної рок-музики та репу. Але його уподобання не подобаються бабусі та дідусю, які не розуміють що тут називається музикою, а тим паче піснею. Старша сестра полюбляє слухати сучасну вітчизняну естрадну музику.
Бабуся: Ти вже зробив уроки, онучку?
Андрій: А як же. Звичайно.
Бабуся: Ну і славно. Чим будеш зараз займатися?
Андрій: Слухати музику!
Бабуся: Оту балаканину?
Андрій: Бабуся, це не балаканина, а популярна сучасна музика. Що ти в ній розумієш. (Андрій махнув у бік бабусі рукою і дістав з полиці диск з улюбленою музикою і збирався його прослухати).
Бабуся: От коли я була молодою, ми слухали справжню музику, то були слова, музика, ритм
Андрій: Досить бабуся про це. Я вже чув твою розповідь. (І вмикнув музичний центр).
Бабуся уходить.
Тетяна: Зроби музику тихіше, я роблю домашнє завдання з математики. Включив би, краще, мій диск.
Музика продовжує лунати.
Бабуся (до тата): Піди скажи щоб вимкнув цю балаканину. Якщо хоче слухати музику, то нехай включить щось мелодійніше і тихо.
Тато: Трохи тихше можна зробити. Але музика нічого собі, мені, навіть, подобається.
Бабуся: І ти туди ж.
Дідусь: Це жах якийсь, і що слухає Андрій, і що слухає Тетяна.
Мама: Хай слухають що їм до вподоби.
Мати заходить до кімнати сина.
Андрію, ти слухаєш музику занадто голосно і заважаєш усім, але ти маєш право слухати музику, яка тобі до душі. Я прошу тебе скористатися моєю порадою: одягни навушники і насолоджуйся музикою досхочу.

Запитання до класу:
Яку позицію, на дану ситуацію, ми бачимо у родині? Охарактеризуйте думку кожного члена родини. Чия позиція вам ближче?
Чому мама не забороняє дітям слухати музику яка їм до вподоби?
Щоб ви на місце батьків порадили сину?
Змоделюйте кінець даної ситуації.


9. Принципи формування духовно-моральних рис підлітка
Досягайте успіху в навчанні, спорті, музиці тощо;
Дотримуйтеся позитивних навичок поведінки, викорінюйте негативні;
Власна діяльність як запорука успіху;
Працюйте над розвитком розумових здібностей, емоцій, почуттів;
Робіть добрі справи кожен день і не хваліться ними;
Намагайтеся адекватно себе оцінювати.
Психолог (соціальний педагог) роздає аркуші з даними принципами кожному учню та пояснює їх.

Робота з епіграфом заняття.

Підведення підсумків заняття.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

Великий тлумачний словник сучасної української мови / [yклад. і головний редактор В.Т. Бусел.] – К., Ірпінь: ВТФ „Перун”, 2001.
Євтух М.Б., Сердюк О.П. Соціальна педагогіка. – К.: МАУП, 2003.
Сорочинська В.Є. Соціальна педагогіка. – Вінниця: Видавництво ВДПУ, 2001.
УСЕ: Універсальний словник-енциклопедія / [гол. ред. ради М. Попович]. – Київ „Ірина”, 1999.
Энциклопедия ума или словарь избранных мыслей / [сост. и пер. Н. Макарова]. – М.: ТЕРРА, 1998.









13PAGE 15


13PAGE 14515



“Я – ми – вони”.



Заголовок 2 Заголовок 3 Заголовок 4 Заголовок 5 Заголовок 615