Музичне заняття з елементами логоритміки

ТРАДИЦІЙНЕ МУЗИЧНЕ ЗАНЯТТЯ


З ВИКОРИСТАННЯМ ЕЛЕМЕНТІВ ЛОГОРИТМІКИ


МЕТА:РОЗВИВАТИ звуковисотний слух,почуття ритму,голос і дихання;
сприяти розвитку фонематичного слуху,артикуляційної та загальної
моторики;продовжувати розвивати вміння виразно передавати мімі-
кою та пантомімікою образи різних тварин;розвивати творчі здібності.
ВИХОВУВАТИ інтерес до сучасної дитячої музики,захоплювати
дітей її настроєм,розважати дітей рухами в сучасних ритмах.
Виховувати бережливе ставлення до ДМІ та інструментів-саморобок,
атрибутів.
ВЧИТИ рухатися ритмічно,узгоджувати імітаційні рухи зі співом;
Точно передавати складний ритмічний малюнок окремих фраз,дотя-
гувати довгі звуки наприкінці фраз,розрізняти високі та низьки
звуки;імпровізувати у вільному танці характерні рухи звірят.

ОБЛАДНАННЯ:Ляльки бі-ба-бо(Ворона,Поросятко,іграшка-жук,ялинкова
гілка,картка із зображенням 2-х коротких і 3-ї довгої ялинкових гілок,
що символізують короткі і довгий звуки.
Дитячі музичні інструменти:барабани,балалайки,тарілочки.
Іграшки-саморобки:піаніно,баян,тромбон,контрабас.
Карнавальні маски різних звірят-по кількості дітей.

РЕПЕРТУАР: «Вітальна пісенька», «Прощальна пісенька», «Дві долоньки»-
Муз. Л.Железнової.
«Новий рік»муз.М.Шутя.
«Диво-ялинка»муз.О.Мажукова
«Карнавал»муз.Ж.Калюжної
«Звонкий день»муз.Варламова
«Что такое доброта»-гурт«Барбарики»аудіозапис


ХІД ЗАНЯТТЯ

Під веселу музику діти забігають до зали і стають півколом. Музичний керівник (далі М.К.) заспівує «Вітальну пісню» муз. О. Железнової, діти співають відповіді, супроводжуючи їх ритмічними рухами.
М.К.: Здрастуйте,малята Діти: Здрастуйте! Рухи:3 кивка головою.
Будемо займатися? Зробимо усе. З заспокійливих жеста рукою
Ви будете старатися? Як завжди. Жест плечима «А як же!»
Настрій добрий маєте? Отакий! Жест «Во!»великий палець.
М.К.Давайте танцювати і бавитися грою
Прошу вас, малята, повторюйте за мною.
Подивіться, в гості цуценятко йшло.
Відповідайте як вони
(Вихователь з вдягненою на руку лялькою бі-ба-бо (вороною -1р. і поросятком-2р.)
співає текст першого куплету. У відповідь діти співають звуконаслідування показаної
ляльки: «Кар», «Хро», зберігаючи рухи першого куплету.

Творче завдання «Проспівай своє ім/я».
М.К. пропонує дітям познайомитися з іграшками і для цього дзвінко і чітко по черзі
проспівати свої імена,використовуючи звуки різної висоти. Нагадує,що мелодія мо-
же складатися з повторювання одного звука,рухатись з гори вниз,знизу угору посту-
пово або стрибками. Діти виконують завдання,М.К. схвалює вдалі виступи. Якщо ди-
тина не справляється із завданням, М.К. пропонує усім дітям разом допомогти -проспівати ім/я цієї дитини хором.

Музично-ритмічна вправа «Дві долоньки»муз.Л.Железнової (аудіозапис).
(вправа проводиться без попереднього розучування за показом М.К.,як допоміжна до
наступного хороводу з метою розрізняння лівої та правої руки.
М.к.:Наші гості Іграшки хочуть перевірити,чи знаєте ви,діти,яка рука-ліва,а яка –права?
(згідно тексту діти підіймають то ліву то праву руку і виконують імітаційні рухи).
Дві долоньки-дві сестри:ліва є і права (2р.)
На городі сорняки виривають справно(2р.)
Дві долоньки-дві сестри:ліва є і права(2р.)
Воду моря і ріки загрібають справно (2р.)
Дві долоньки-дві сестри пляшуть безупину(2р.)
Дві долоньки-дві руки стряхують краплини(2р.)
Наприкінці вправи М.К. пропонує дітям заплющити очі і підняти праву (ліву) руку.
Коли діти відкривають очі -відразу стає помітно хто помилився.

Хоровод «Новий рік» муз. М.Шутя.(розучування першого куплету)

М.К.:Дуже легко було підіймати ліву і праву руки,коли ви стояли врозтіч і дивилися
в одному напрямку. Давайте спробуємо зробити це у колі.
(Діти утворюють коло, розучюється приспів хороводу: пряма пружинка і потрійний оп-
леск праворуч, знов пряма пружинка і потрійний оплеск ліворуч.1р.-без слів,2р.-узгод-
жуючи рухи зі співом).
М.К. пропонує дітям сісти на килим обличчям в центр кола. Використовуючи логорит-
мічний прийом пальчикової гри, М.К. пропонує дітям перелічити дії Діда Мороза, про
які співається у заспіві. Діти співають 4 фрази,загинаючи пальці на кожну строчку.
Другий прийом -добирання образних рухів до ціх фраз:
Дід Мороз діток збирає (зазиваючи рухи,наче кличуть до себе)
ДідМороз швидко іде. (вказівними і середніми пальцями «йдуть»по ногам)
Дід Мороз пісню співає, (співають в уявний мікрофон)
Дід Мороз танок веде. (руки в боки-сидячи пританцьовують)
М.К.:А тепер вставайте, візьміться за руки і заспівайте, рухаючись по колу.
(об/єднання заспіва і приспіва пісні).

М.К. пропонує ведучій дитині розірвати коло і легким бігом завести дітей до стільців
під музику без слів цього ж хороводу. В цей час вихователь одягає на руку Ворону
(лялька бі-ба-бо) і вкладає їй до дзйоба іграшкового жучка. М.К.обигрує ситуацію,
вказуючи Вороні,що під час співів рот повинен бути порожнім – ані цукерок, ані жуйок
і ніяких жуків! Ворона каркає, відкриваючи дзьоб -жук випадає,ворона сором/язливо ховається. Піднявши жука М.К. питає дітей як він говорить. Діти жужжать.
М.К. нагадує дітям, що вони нещодавна вчили з вчителем-логопедом чистомовку
саме на цій звук.

Розспівування: Спів чистомовки на звуках різної висоти(ознайомлення)

Жа-жа-жа-жа. В лісі стріли їжачка.
Жу-жу-жу-жу. Дали сливку їжачку.
Же-же-же-же. Їжачок з/їв сливку вже.
Жи-жи-жи-жи. Нам животик покажи!
а)спів під фортепіано, б)спів під плюсівку, в)спів під мінусівку.
(співаючи діти показують рух мелодії рукою згори униз за показом дорослих)

Поросятко(лялька на руці вихователя) « приносить» гілочку ялинки. М.К.бере у нього гілочку і надає дітям можливість помилуватися її красою, відчути на дотик як колються гілочки, відчути запах хвої, почути ритмічний малюнок приспіву наступної пісні, простуканий гілочкою по кришці піаніно. Діти пізнають пісню за ритмічним
малюнком.

Пісня «Диво-ялинка» муз. О. Мажукова (розучування 2-го куплету)
а)М.К. пропонує дітям пригадати слова і мелодію 2-го куплета.
б)М.К.показує картку, на якій намальовані дві короткі і третя довга гілочки ялинки,
розташовані горизонтально, які символізують два коротких і третій довгий звуки:
___________________________
| <<<< <<<< <<<<<<<< |



в) Діти проспівують закінчення фраз куплету з данним ритмічним малюнком.
М.К. акцентує увагу дітей на необхідності дотягування довгих звуків.
д) проспівується 1-й і 2-гий куплети.

М.К.: Ми проспівали пісню про новорічну ялинку, а який же новий рік без
Карновалу?

Пісня « Карнавал» муз. Ж. Калюжної (закріплення)

М.К.:Діти, зараз ми заспіваємо про новорічний карнавал, але спочатку пригадаємо
складний ритмічний малюнок «ті-ТА –ті-ТАЙ»,що зустрічається у пісні на словах
«в гості пришла» . Заспіваємо їх із «звучними жестами»
(діти проспівують складний такт з оплескоми, притупами, клацанням пальців,
оплесками по колінах. Потім весело і виразно співають знайому пісню « хором» із «диригентом» вихователем.

М.К.: Музиканту, як і співаку необхідне бути ритмічним. Подивіться на кубиках
лежать музичні інструменти. Зараз ми будемо музикантами звірячого оркестру.

Гра в оркестр: «Звонкий день» -фонограма плюсівка(повторення)

М.К. згідно тексту пісні поділяє дітей на групи:
Зайці (барабани),Їжачки(балалайки)Білочки (тарілочки),Ведмідь (контробас),
Лисиця (піаніно),Вовки(баяни), Барсуки(Тромбони).
Частина дітей ритмічно грає на ударних ДМІ, а друга частина імітує гру на
інструментах-саморобках, передаючи образи звірят –музикантів виразною мімікою
та пантомімікою.

М.К.Мої музики!Ви грали так завзято,
Що і мені схотілось танцювати.

Сучасний дитячий танок «Барбарики»-аудіозапис

М.К. пропонує дітям одягти карнавальні маски звірят, які вихователь
розклав на стільцях під час оркестрової гри, пропонує вибрати собі будь яку
маску за бажанням. Дорослі вдягають маски разом з дитьми і приймають-
участь у масовому танці,заохочують дітей імпровізувати рухи свого
песонажа.

«Прощавальна пісня» муз. О. Железнової (психогімнастика)

М.К. заспівує запитання, діти співають відповіді з рухами як на початку заняття:

М.К.:Тепер настрій ваш який? Діти: О-та-кий ! Рухи:жест «Во!»
Ви не втомилися? Ні-ні-ні Заперечливе хитання головою
Ми іще зустрінемось? Наступного дня Заспокійливий жест долонею
Заняття скінчилося До побачення Відповідний жест рукою
На заключення цієї музики діти вільно виходять із зали.