Математика п?нінен Кез келген б?рышты? тригонометриялы? функциялары саба? жоспары 9 снып


Алгебра 9 сынып
Сабақтың тақырыбы: §17. Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік – Оқушыларды санды шеңбер,кез келген бұрыштың синусы,тангенсі және котангенсімен таныстыру, "тригонометриялық функцияның анықталу облысы" ұғымымен таныстыру.
2.Дамытушылық: - Аргументтің берілген мәні бойынша тригонометриялық функцияның мәнін табуға және белсенділігін арттыруға,ой өрісін кеңейтуге дағдыландыру.
3Тәрбиелік – Ойлай білуге,шапшаңдыққа,өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:алған білімді қайталау және пысықтау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,жұппен,топпен.
Сабақтың көрнекілігі: тапсырма жазылған карточкалар,тестік тапсырмалар,деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: (3 минут)
Амандасу,оқушыларды түгендеу,тақтадағы сабақтың тақырыбын жазу,сабақтың мақсатын айту.
Кіріспе.Оқушылар биылғы жыл Қазақстан үшін спорттық бәсеке жылы болып тарихқа енбек.30қаңтар мен 6 ақпан аралығында қысқы спорт түрлерінен Азия ойындары өтеді.Осы ойынға қатысу үшін біз дайындық жұмысымызды үй тапсырмасын тексеруден бастаймыз.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
§17. №276; №278 есептер
Қысқы Азиада ойындары кезінде Астана мен Алматыда 11 спорт түрі бойынша жарыстар өтіп,барлығы 69 алтын жүлде сарапқа салынады.Осы алтын жүлдеден үміткер ретінде өзіміздің білімімізді пысықтаймыз,ол үшін мынандай пысықтау сұрақтарына жауап беріңіздер.
ІІІ. Пысықтау сұрақтары
α бұрышының синусы,косинусы дегеніміз не?
α бұрышының тангенсі,котангенсі дегеніміз не?
Оларды қалай белгілеп жазамыз
Сан осімен санды шеңбердің айырмашылығымен ұқсастығы неде?
у= cosа ; у= sinа функцияларының мәндері неге [-1;1] кесіндісінде жатады?
Неге α= π2 болғанда, у = tg∝ және ∝ = π болғанда, у = ctg∝ функциялары анықталмайды?
Алау барлық өңірді аралайды,жалпы бұған дейін 6 рет өткізілген қысқы Азия ойындарында эстафета ұйымдастырылмаған. Енді ол Қазақстанның барлық өңірлерін аралайды.Жақсы біліммен қарсы алу үшін оқулықпен жұмыс жасап,төмендегі есептерді шығарамыз.
ІV.Оқулықпен жұмыс жасаймыз.
№279; № 280
Бүгін сол алау Қостанай қаласына келеді.Өзіміздің жоғарғы деңгейлігімізді көрсету үшін деңгейлік тапсырмаларды орындаймыз.
V.Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей: 1. 2cos60°+ 3cos30° 2. 5sin30°-ctg45° 3. 2sin45°-4cos30° 4. 6ctg60°-sin60°ІІ деңгей: 1. 2cosπ3*tg π3
2. 7 tgπ6*ctg π6
3. 2sinπ6*tg π4
4. 3tg π4*tg π3ІІІ деңгей: 1. sin3π4*cos 3π4-tg3π4+1.5ctg 3π4
2. tg22π3-ctg2 2π43-103 sin22π3+cos2 3π3
3. 4cos5π6sin 5π6+3tg25π6 4. tg3π4*sin3π2-ctgπ2*cosАзиада алауын Астана қаласына шығарып салу үшін,МАБ тестін тапсырамыз.
VІ. МАБ-ге дайындық (тест тапсырамалары 5 минут)
VІІ. Сабақты қорытындылау. Ол үшін үш карточканы шешу.
(сабаққа үнемі жақсы қатысқан 3 оқушы 3 карточканы шешіп,Азиада алауын жағады).
sin 390°
cos 420°
tg 540°
sin 2 - 1

(1+tg2 * cos2∝)


мекеніңе
құт береке!
қасиетті
Азиада
Қазағым әкелсін

VІІІ. Үйге тапсырма §17 № 281; № 282
Бағалау.
«Глазунов орта мектебі» ММ

Тақырыбы:

Қостанай облысы,
Қостанай ауданы,
Глазунов ауылы
Глазунов орта мектебі
Математика пәнінің мұғалімі
Сейдина Ақжүніс Зікір қызы
2011 жыл