План урока информатики на тему Excel-де формула ж?не функциямен ж?мыс


Ақкөл орта мектебінің информатика пән мұғалімі Шайхимова Самалгул Бахытжанқызы
Тақырыбы: Excel –де функция және формуламен жұмыс
Мақсаты: ЕхсеІ программасында мәліметтерді енгізу, формулаларды және функцияларды пайдалану, енгізілген мәлімет арқылы графиктер құру әдістерін үйрену.
Күтілетін нәтиже: Есептеулердің әдіс-тәсілдерін және олардың графиктерін құру жолдарын үйрену.
Пәнаралық байланыс: математика, физика, сызу т.б.
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды түгендеп, мақалдың жалғасын табу арқылы топқа бөлініп,топ мүшелерін сайлау және топ ережесін сақтау.
Үй тапсырмасы: Жасырынған ұяшықтағы сұрақтарға жауап беру.
MS Excel қалай іске қосылады?
Excel-де жаңа құжатты қалай құрамыз?
Excel-дің жұмыс парағы дегеніміз не?
Ұяшыққа қандай мәліметтер енгізуге болады?
Excel-де құжатты қалай сақтаймыз?
Жол мен бағанның қиылысуы?
Қандай есептеулер жүргізе аламыз?
Жаңа сабақ:
1. Топтық жұмыс флипчарт қорғау «Excel-де функция және формуламен жұмыс»
ЕхсеІ –дің есептеулері туралы толық мағұлмат беру. Флипчарт жасап, қорғайды.
2. Деңгейлік тапсырмалар1-міндетті деңгей: Семантикалық карта
Жолдар Бағандар Ұяшық Аудан Формула ұяшыққа қалай енгізіледі

= Латын әріптерімен Араб цифрларымен В13:С19 Жол мен бағанның қиылысуы 2-лайықты деңгей:
1. Экономикалық есеп.Қызметкерлердің тізімін, жалақысын, табыс салығын, зейнетақы қорын жазып, қолына алатын жалақысын есептеу.
№ Бөлімі Лауазымы Фамилиясы, аты Айлығы Табысы салығы Зейнетақы қоры Қолына алатыны
1 Жабдықтау Директор Азимов асқар 56000 4480 1120 2 жабдықтау Менеджер Комеков Асхат 45000 3600 900 3 Бақылау Аудитор Дастанова Рабиға 43000 3440 860 4 Бақылау Секретарь Тастанова Камила 23000 1840 460 5 Шару.бөлім Еден жуушы Қадырова Ардақ 16200 1296 324 6 Шару.бөлім Қарауыл Каримов Азим 17300 1384 346 2. Төмендегі y=x 2 функциясын есептеп графигін құрыңыз.
х у
2 4 6 8 10 12 3-жоғары деңгей
Физикалық есеп.
Төмендегі кестеде тізбек бөлігі үшін кернеүі тұрақты болғандағы, кедергінің мәнінің5 Ом<R<14Oм аралығындағы өзгерісі көрсетілген I=U\R пайдаланып ток күшін есептеңіз және графигін құру жолын қарастыру.
I,A R,Oм 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
U,B 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20
Тренинг
Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін тексеру. Слайдтан компьютер құрылғыларын жазып, 1минут оқыту. Слайдты өшіріп дәптерге компьютердің негізгі, қосымша, енгізу, шығару құрылғыларын ретімен жазу.
Негізгі құрылғылар Енгізу құрылғылары Шығару құрылғылары Қосымша құрылғылар
Монитор
Жүйелік блок
Пернетақта
Тышқан Пернетақта
Тышқан
Сканер
Микрафон Монитор
Принтер
Калонка Микрафон
Принтер
Сканер
Модем
Бағалау: Бағалау критериі бойынша
Үйге тапсырма: Өздеріңіздің жасаған жеке тапсырмаларыңызды тексеріп, саралап келіңіздер және дәптерлеріңізге сол туралы есеп жазыңыздар.
Оқушының өзін-өзі бағалағау парағы
Оқушының
аты-жөні Тапсыр маның № Кри-терий
Дискрипторлар
Тексерілетін элементке қойыла-тын ұпай Тапсырма-ға берілетін ұпай
Ж
О
Л
Д
А
С
О
В
А
А
Л
Ь
Б
И
Н
А
Үй тапсырма-сы А Оқыған материалды есте сақтап, өз сөзімен айтуы 0 5
Оқушы төмендегілердің ешқайсына жетпеді Нақты фактілерді білу 1 Берілген тапсырманы өз сөзімен айтуы 2 Оқыған материалды есте сақтап, қайталап отыруы 2 Флипчарт-пен жұмыс В Материалды талдай, талқылай білу 0 5
Оқушы төмендегілердің ешқайсына жетпеді Әдіс-тәсілдерді нақты айта білуі 2 Жеткізу әдісі 1 Сауаттылығы 2 1-деңгейлік тапсырма С Материалды пайдалана білу 1 5
Мүмкіндіктерін пайдалан білуі Техникалық сауаттылығы 2 Толыққанды жауап беруі 2 2-деңгейлік тапсырма Д Материалды пайдалана білуі 5
Техникалық сауаттылығы 2 Ойын тұжырымдау 1 Материалды білуі 2 3-деңгейлік тапсырма Е Материалды пайдалана білуі 5
Материалдың қажеттілігін анықтай білу 1 Математикалық сауаттылығы 2 Практикалық сауаттылығы 2 Тренинг Ғ Алған біліміне сүйене отырып, ойын жинақтау 5
Есте сақтауы 2 Нақыт фактілерді білуі 2 Сауаттылығы 1 ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ:
Критерийлер бойынша ұпай саны Барлық жинаған ұпай Баға
А В С Д Е Ғ 4 4 4 5 5 5 28 5
ҰПАЙЛАРДЫ МЕКТЕП БАҒАСЫНА АУЫСТЫРУ:
Жинаған ұпайлар саны Баға
30-25 «5»
24-19 «4»
18-9 «3»
8-0 «2»