Саба? та?ырыбы: Т?здар гидролизі


Сабақ тақырыбы: Тұздар гидролизі Мектеп: №105 орта мектеп
Күні: 17.10.2015жыл Мұғалімнің аты-жөні: Дегенбаева Гүлнұр
Сынып: 9 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
Сілтеме Оқу бағдарламасы, 9 сынып оқулық, «химик анықтамалығы» журналы, интернет
Түйінді идея Оқушылар негіздік, қышқылдық ,бейтарап ортаны көрсететін тұздарды ажыратып, соған сәйкес реакция теңдеулерін жазу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Оқушылардың барлығы сабақтағы 4 термин сөзді 15 минут уақытта түсінеді, тұздардың формуласын жаза алады.
Оқушылардың басым көпшілігі: оқушылардың 60 пайызы тұздардың ортасын анықтап, гидролиздену реакциясын жаза алады, берілген 10 минуттың ішінде 12 формуланың ішінен негіздік, қышқылдық ,бейтарап ортанының 10-ын көрсететін тұздарды ажырата алады.
Жекелеген оқушылар: 40 пайыз оқушы 15 минут уақыт ішінде тақырыпты меңгереді, берілген 5 тапсырманың 4-ін қатесіз орындайды
Тілдік мақсат Тілдік мақсат:
Оқушылардың 60 пайызы 15 минут уақытта тұздардың формуласын жаза алады.
Негізгі сөздер мен тіркестерді қолдана отырып, дәптерге талдап жазады, айтады, негіздік орта, қышқылдық орта, бейтарап ортаның не екенін түсінеді, құрады
Күтілетін нәтиже Оқушылардың 60 пайызы тұздар гидролизінің теңдеулерін жазады және айтады
Тапсырмалар Топтық жұмыс, диалог, СТО («Дастархан» әдісі, «Фишбоун», әдісі ,«Алдын ала берілген атаулар» , «Еркін жазу»), АКТ-мен жұмыс
Сабақ барысы
Уақыт Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушылар іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
5 мин Кіріспе 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, сергіту сәтін жасайды
2. Топтастыру
Оқушылар сергіту сәтін жасайды, топтарға бөлінеді.
1-топ. Оксидтер
2-топ. Негіздер
3-топ. Қышқылдар
4-топ. Тұздар Өзара бағалау Интербелсенді тақта, үлестірме қағаз
7 мин Үй тапсырмасы 1-тапсырма. «Алдын ала берілген атаулар» әдісі
1-топ. Электролит, диссоциация, ион, ас тұзы
2-топ. Бейэлектролит, диссоциация, катион, тұрмыс
3-топ. Бейэлектролит, диссоциация, анион, күміс
4-топ. Бейэлектролит, диссоциация, ион, адам
1.Оқушылар топпен берілген
сөздердің анықтамасын еске түсіреді,
артық сөзді табады, сөйлем құрастырады Өзара бағалау
Критери
алды бағалау
1. Берілген сөздерден сөйлем құрастыру.
2.Артық сөзді тауып, сөйлемге кірістіру Постер,
оқулық, бағалау парағы
25-28
мин
Негізгі
бөлім
Жаңа сабақ. Тұздар гидролизі
1.Ой қозғау. «Еркін жазу» әдісі
(3 минут)
Оқушыларға қолдау көрсету: Ас тұзы, кір жуатын ұнтақ, су, күкірт қышқылын пайдаланып өз ойларын жазу
2.Тақырыпты топпен талдау
(8 мин)
«Қос жазба күнделігі» мәтін мазмұнын оқушылардың зейінін аударып, өз қатысын, қабылдауы мен түсінігін келтіре алатын кесте
Жеке сөздер Анықтамасы, реакция теңдеулері
Кейінгі тапсырмалар
1-тапсырма ( 5минут)
Әр топқа 3 формула беріледі. Гидролиздену реакция теңдеуін жазу
2-тапсырма ( 8мин)
1,2- топтар. Дастархан» әдісі
3,4-топтар. «Флишбоум» әдісі 1. Топта жұптық, топтық талқылау жасайды
2. Реакция теңдеулерін жазады
3. Топта бір-біріне көмектесіп, көпіршелер орнатады Өзін-өзі бағалау
формативті бағалау,
Екі жұлдыз, бір тілек
Оқулық,
постер,
интер.
тақта,
слайдтар, бағалау
парағы
5
мин Қорытынды «Еркін жазу» әдісі (3 мин)
Алдыңғы тапсырмадағы қателерді табады немесе толықтырады
2. Рефлексия (2 мин)
«Бір ауыз сөз»
(ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым) Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтып, сабаққа кері байланыс береді Өзін-өзі бағалау Стикер,
бағалау
парағы