«Сызы?тар, пішіндер мен т?стердегі дыбысар» та?ырыбына арнал?ан ?ыс?а мерзімді саба? жоспары 1 сынып


Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі_____________________
Мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Пәні Көркем өнер
Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы «Сызықтар, пішіндер мен түстердегі дыбысар»
Оқыту мақсаттары 1.2.1.1
Өз идеялары мен сезімдерін айқындау үшін қарапайым тәсілдерді
анықтап, қоршаған ортадағы кейбір визуалды элементтерді қолдану
1.3.2.1
Орындалатын шығармалардың және материалдардың тақырыбын талқылау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
* оқушылар сызықтарды, пішін түрлерін атай алады, сызықтарды пайдаланып өз көңіл күйлерін бейнелейді
Оқушылардың көпшілігі:
*Сурет салуда сызықтарды орынды қолданады
*Шығармашылықпен таңдау жасап, сызықтар, формаларды ажыратады және пайдаланады.
Кейбір оқушылар:
*Сызықтармен сурет сала отырып оларды дыбыстап бере алады
*Шығармашылықпен таңдау жасап, сызықтар, пішіндерді, үлгілерді ажыратады және пайдаланады
Тілдік мақсаттар Оқушылар:
Айналадағы бұйымдардың белгілерін сипаттау және олардың қалай көрсетілетінін түсініп, көрсету үшін сын есімдерді қолдану
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Түзу, қисық, ұзын, қысқа, жуан, жіңішке, жұмсақ, қатты, баспа, сурет, қарындаш, бор
Диалог/жазу үшін қажетті лексика мен терминология:
* Альбом не үшін керек?
* Балалар қандай сызықтарды білеміз?
* Сіз қандай формалар/ сызықтар көріп тұрсыз?
* Бұл бейне қалай жасалған?
*Бұл сызық қандай дыбыс шығарады?
Диалог/жазу үшін қарапайым тіл:
Сурет салғанда ... қолданамыз.?
... үлгілер мен формаларды қию үшін бізге ... қажет?
Осыған дейін меңгерілген білім Қарындашпен сурет салуды, сызықтар мен формаларды жасау, сурет салу, бедерлерді үйкелеу арқылы алу
Сабақ барысы Сабақ кезеңдері Сабақтағы жоспарланған әрекет Ресурстар
16960854973955720725439737572072543973757207254397375Сабақтың басталуы
0-3 минут
4-6
6-15
1717675637921016945172923952
Сабақты оқушылардың қал жаңдайларын сұрап, сабаққа дайындықтарын сұраудан бастау. Көңілді әуенмен бастау.
Жұмыс түрлері мен алдыңғы сабаққа шолу жасау. Оқушылар жұмыстарының үлгілерін көрсету және әртүрлі сызықтардың қалай түрлі сезімдерге бөлейтінін талқылау. Сұрақ қою: «Бұл сызықтар немесе таңбалар қандай сезім туғызады»?
Оқушылардан белгілі бір дыбыстар немесе музыка үзіндісін тыңдауларын (музыка сабағында дайындаған өзіндік шығармасын) ұсынамын және салынған таңбалар/суреттер мен сызықтарды оқушыларға көрсетемін. Олардан қай сызықтардың музыканың әр үзіндісіне сәйкес келетінін көрсетуді сұраймын. Олардың таңдау себептерін талқылаймыз.
Оқушыларға көркем жұмыстардың үлгілерін, мысалы, абстрактілі өнер Сембіғали Смағұлов "Қазақ киіз үйі", Әбдірашит Сыдыханова "Таңба Алаш хан", Бурдесбекова Бақытнұр суретшілердің сызық, түс және пішіндер арқылы сурет пен музыканың бір-бірімен байланысын қалай беретінін көрсетіңіз.
Оқушылар музыканы тыңдай отырып, сурет құралдарының көмегімен өзіндік сызықтарын құрайды, сол сызық пен таңбалардан әртүрлі дыбыстар шығатынын елестетеді.
Түс пен пішін туралы алдыңғы сабаққа шолу. Оқушылар жұмыстарынан үлгілер көрсетіңізжәне қолданылған түс пен пішінді талдаңыз. Сұрақтар қойыңыз: «Сіздер қандай пішін мен түстерді пайдаландыңыздар»?, «Сізге қандай түс ұнайды»?
В.В.Кандинскийдің «ҮІІІ композиция» суретіне мұқият қараңыз. Суретші өз ойын бейнелеп көрсету үшін қандай визуалды элементтерді қолданған? Жұпта талқылаңыз.
Оқушылардан кейбір дыбыстарды және/немесе қысқа музыка үзіндісін тыңдауларын сұраңыз(мүмкіндігінше өз жазбасы) және оқушылар салған түсті коллаждарды қарап шығыңыз. Қандай коллаждың музыка үзіндісіне сәйкес келетінін сұраңыз. Таңдау себептерін талқылаңыз.
Содан соң оқушылар музыканы таңдай отырып, түрлі музыкаға сай келетін, әртүрлі пішінде кесілген және боялған қағаздардан өз коллаждарын жасайды. Оқушылар кейбір түстер мен пішіндердіңбелгілі бір сезімдерге қалай сәйкес келетінін ортаға салады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын сақтап қою үшін фотоға түсіреді.
Оқушыларды өз жұмыстарының нәтижелерімен және идеяларыменбір-бірімен бөлісуге ынталандырыңыз. Алдыңғы сабақтарда орындалған жұмыстар
Көркем материалдар
Коллажға арналыпалдын ала қиылған түрлітүсті мүсіндержинақтары
Мұғалім таңдаған музыкалы жазбалар
А.Сыдыхановтың, Б. Бурдесбековтің, В.Кандинскийдің көркем туындыларының үлгілері
http://www.wassilykandinsky.ruСабақтың ортасы
15-20
02-27
27-30
30-35
Сабақ соңында Құралдарды жинаймыз Қосымша ақпарат
Дифференциация-сіз қолдауды қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырма беруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарайсыз?
Пәнаралық байланыстар
Денсаулық және қауіпсіздік
АКТ – мен байланыс
Құндылықтармен байланыс
(тәрбиелеу элементі)
Оқушылардың қайсысының жұмысты жеңіл орындайтынын, ал кімге көмек қажеттігін бақылаймын және белгілеп жүремін.
Оқушыларға жұмысты орындау барысында шабыттану үшін алдыңғы сабақта үйренген әндерін фондық музыка ретінде қою ұсынылады. Олар коллаж жасауға арналған бірқатар көркем материалдарды пайдаланатын болады. Оқушылардың бояу түстерін атай алуы, оларды саусақ үштарымен сурет салуы және түсіндіре алуы бағаланады
Оқушылармен өтілген тақырып бойынша кері байланыс орнатамын, сұрақтар қою арқылы материалды игеруін тексеремін
Сабақ түсінікті болса жасыл, сұрақ туындаса сары, түсінбесе қызыл түсті қарындаштарын көтереді
РефлексияСабақтың мақсаттары\оқу мақсаттары шынайы болды ма?
Оқушылар бүгін нені үйренді?
Сабақта көңіл-күй неге ұқсас болды?
Менің диференциялық әдісім дұрыс болды ма? Мен уақытында үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгеріс енгізуді қалар едім және неге? Осы тарауды сабақтың рефлексиясы үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз
Қортынды бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартатын еді
1.
2.
Мен сабақ барысында сынып және жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуыма көмектесетін қандай деректерді білдім?
16960854973955