Конспект уроку Статеве розмноження організмів (біологія,11 клас) з використанням технології Ажурна пилка та технологічних карт.


УРОК №2ДАТА_________
ТЕМА: «Статеве розмноження організмів»
МЕТА:
розглянути статеве розмноження, як універсальну властивість живих організмів; дати поняття про статеве розмноження організмів та його форми; з’ясувати, для яких організмів характерне;
розвивати вміння працювати з підручником, аналізувати інформацію, виділяти головне; розвивати навички складання опорних схем за окремими смисловими блоками та об’єднувати їх в єдиний опорний конспект, вміння працювати в групах;
виховувати взаєморозуміння, взаємоповагу та взаємодопомогу при груповій роботі; наполегливість при здобутті знань.
ТИП УРОКУ: сприйняття та засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ.
І. Мотивація навчально-виховного процесу та повідомлення теми, мети і задач уроку.
Використання інтерактивної технології колективно-групового навчання «Ажурна пилка» та технологічних карт дозволить засвоїти добре навчальний матеріал, який необхідний для успішного виконання контрольної роботи з теми та для здачі зовнішнього незалежного оцінювання.
ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів. Організація класу для роботи за інтерактивною технологією.
1.Фронтальне опитування
- Особливості статевого розмноження порівняно з нестатевим.
- Що таке зигота, гаплоїдний, диплоїдний та поліплоїдний набір хромосом.
- Як відбувається статевй процес у прокаріот?
- Яка будова та функції акросоми?
- Що таке центріолі?
2. Саморстійна робота - тести на відповідність «Нестатеве розмноження»
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.
Робота у «домашніх групах» - 5 груп ( у кожній групі учні мають різнокольорові
позначки – червоні, зелені, сині, жовті, оранжеві кружечки).
Кожна група отримує технологічну карту і завдання для засвоєння. Члени групи повинні опанувати інформацією на рівні, достатньому для обміну цією інформацією з іншими учнями.
Робота у «експертних групах» ( «кольорові групи: 1-сині, 2- зелені, 3- червоні,
4-жовті, 5- оранжеві). Кожен представник «домашньої групи» доносить свою інформацію до інших членів «експертної групи», група аналізує матеріал в цілому, проводить експертну оцінку навчального матеріалу, використовуючи технологічну карту.
Робота у «домашніх групах». Обмін інформацією, отриманою в експертних групах,
остаточне узагальнення та корекція отриманої інформації, складання опорного конспекту.
ІY. Узагальнення та систематизація знань
Відтворення навчального матеріалу – відповіді учнів.
Визначення та біологічне значення статевого процесу.
Що таке кон’югація, привести приклади.
У чому полягає копуляція, форми копуляції.
У чому полягає партеногенез, як відбувається, привести приклади.
Значення штучного партеногенезу.
Гра «Пазли» - на швидкість працюють в «домашніх групах»: на питання знайти відповіді ( на окремих листочках надруковані питання та відповіді)
Y. Контроль знань.
1. Саморстійна робота - тести на відповідність «Статеве розмноження»
YІ. Підсумок уроку, домашнє завдання.
Вивчити опорний конспект.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
«Статеве розмноження організмів.»
Смислові
блоки Завдання Засоби навчання Рекомендації
Пізнавальні задачі Що зробити Де знайти Як зробити
І
Статевий процес. Біологічне значення. Надати відповіді на питання: Текст підручника П.Г.Балан,Ю.Г.Верес,
«Біологія», 11 клас Сутність статевого процесу?
Біологічне значення. Пар.2, стор.9 Записати визначення.
Письмово.
ІІ
Форми статевого розмноження. Що таке кон’югація? Пар.2, стор.9, мал.2.1 Прочитати і зрозуміти.
Що таке копуляція?
Форми копуляції. Пар.2, стор.9-10,
Мал.2.2 Прочитати і зрозуміти.
Що таке партеногенез? Пар.2, стор.10-11, до останнього абзацу
Мал.2.3,2.4 Прочитати і зрозуміти.
Значення штучного партеногенезу Пар.2, стор.11останній абзац, стор.12 Прочитати. Усно привести приклади
9.Доповнити опорну схему
«Статеве розмноження»
Опорний конспект
«Статеве розмноження.»
Статевий процес
поєднання в одній клітині спадкового матеріалу двох клітин


Кон’югація -…Копуляція-…
(Деякі бактерії,водорості –спірогіра,1. Ізогамія-…
Інфузорія –туфелька)(улотрикс, хламідомонада)
2.Анізогамія-…
3.Оогамія-…
(…
Партеногенез
Розвиток організму із незаплідненої яйцеклітини.
Відбувається мейоз –…
( трутні
Не відбувається мейоз – …
(дафнії

Штучний партеногенез-…
ТЕСТИ
на відповідність «Статеве розмноження»
ПИТАННЯ ВІДПОВІДІ
1. Поєднання в одній клітині спадкового матеріалу двох клітин А Хламідомонада, улотрикс
2. Форма статевого процесу, при якому клітини обмінюються спадковим матеріалом. Б Кульбаба, нечуйвітер
3. Для яких тварин характерний процес обміну мігруючими ядрами В Копуляція
4. Процес злиття двох спеціалізованих статевих клітин Г Кон’югація
5. Злиття двох однакових гамет Д Дафнія
6. Злиттяч двох гамет, різних за формою, розмірами та особливостями будови. Е Статевий процес
7. Процес ізогамії характерний для Ж Інфкузорія-туфелька
8. Злиття рухомого сперматозоїда та нерухомої яйцеклітини З Оогамія
9. Розвиток дочірнього організму із незаплідненої яйцеклітини І Ізогамія
10. Тварини, які мають гаплоїдний набір хромосом після партеногензу, бо під час розвитку яйцеклітини відбувається мейоз. К Анізогамія
11. Тварини, які розвиваються із яйцеклітини, де не відбувається мейоз. Л Самці медоносної бджоли - трутні
12. Комахи, здатні до партеногенетичного розмноження. М Партеногенез
13. Рослини, здатні до партеногенетичного розмноження. Н Шовкопряд
14. При селекції якої тварини партеногенез був ефективним? О Попелиця, паличники, дибка