Урок природознавства за темою «Україна на планеті Земля»

Управління освіти
адміністрації Жовтневого району
Харківської міської ради

Районний методичний центр

Методичний кабінет
Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 162
Харківської міської ради Харківської області









Розробка уроку
з предмету «Природознавство»:
«Розташування України на планеті Земля»
у 4-А класі








вчителя початкових класів
вищої категорії
Сисоєвої В.М.






Харків
2012
Тема: Україна на планеті Земля.
Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; вчити правильно працювати з картою; розвивати навички критичного читання, спостережливість, пам’ять, увагу; виховувати любов до своєї Батьківщини, патріотизм.
Обладнання: глобус, фізична карта України, атласи, підручник «Я і Україна», мультимедійний підручник «Природознавство. 4 клас», запис пісні Наталії Бучинської «Як у нас на Україні», презентація про Україну.
Хід уроку.
І. Підсумок фенологічних спостережень.
Почнемо наш урок природознавства з повідомлення Гідрометцентру про погоду дня.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація. Повідомлення теми і завдань уроку.
Робота в малих групах.
Зараз, діти, ви попрацюєте в групах. Ваші правильні відповіді допоможуть нам визначити тему уроку.
Державна мова нашої країни?
Назвіть першу столицю нашої держави.
Яке місто зараз є столицею нашої країни?
Головна вулиця Києва.
Найбільша річка країни.
Державні символи нашої Батьківщини.
Рослини – символи України.
На уроці ви поповните, розширите свої знання про нашу рідну неньку Україну, її географічне положення.
Отже, тема нашого уроку «Україна на планеті Земля».
ІІІ. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу. Перегляд відео уроку.
1. Україна поміж інших держав.
На карті світу налічують 185 країн. Одна з них – Україна.
Україна самостійна, незалежна держава. Вона знаходиться у європейській частині материка Євразія. Нині площа нашої держави становить 603,7 тис. кв. км. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі перевищує площу найбільших країн – Франції та Іспанії.
Сусідами України є Росія, Білорусь, Молдова, Польща, Словаччина, Угорщина та Румунія.
Західний кордон України проходить по р. Західний Буг, Волинській височині, Карпатах, виходить до Середньо-Дунайської низовини і далі повертає на схід, перетинаючи Карпати, виходить до меж з Молдовою.
На південному заході державний кордон проходить по Дунаю, на півдні України межа йде Чорним та Азовським морями.
2. Практична робота з картою. Складання асоціативного куща.
У якій півкулі знаходиться Україна? На якому материку?
Визначте і назвіть країни, з якими вона межує.










3. Водні простори України (відео).
Чорне море є частиною Атлантичного океану і займає величезну глибоководну заглибину з пласким дном. Його найбільша глибина – 2245 м. Уявіть і порівняйте: ваш зріст 1 м., а глибина моря – 2245 м. Також Україна омивається Азовським морем і має сприятливі умови для розвитку морського транспорту. Важливим видом морського транспорту є річковий. На кожний квадратний кілометр припадає 250 м. річок, налічується до 70 тис. річок і струмків. Найбільшими річками нашої країни є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.
Дніпро (довжина 2285 км) – третя за величиною річка в Європі, належить до 27-ми найбільших річок світу. Живлять її приблизно 1200 річок. Впадає в Чорне море. З іменем «Дніпро» пов’язана історія становлення слов’янської держави Київської Русі.
4. Практична робота з картою. Складання асоціативного куща.
Покажіть моря, які омивають Україну.
Покажіть найбільші річки України.






5. Рельєф та природні умови (відео).
Більша частина території України – рівнина, четверту частину якої складають височини. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські гори).
Природні умови України досить гарні, тут не дуже холодна зима, літо тепле і тривале, щороку випадає достатньо опадів для розвитку сільського господарства, чому також сприяють родючі ґрунти.
6. Практична робота з картою. Складання асоціативного куща.
Які гори знаходяться на території України? Назвіть їх вершини.



7. Столиця України – Київ.
Київ – столиця України. Це велике й красиве місто. Більшого своєю частиною він розкинувся на правому березі Дніпра. Тут багато красивих вулиць з великою кількістю дерев: каштанів, кленів, лип, тополі.
Каштани – символ Києва, квітуча гілка каштана зображена на гербі міста. Головна вулиця столиці України – Хрещатик. Саме на Хрещатику знаходиться центральна площа Києва – майдан Незалежності, де в святкові дні відбуваються народні гуляння та святкові паради.
Софійський собор – найбільша споруда давнього Києва. Це був головний храм Київської Русі. Саме тут коронували князів на київський престол. Побачити Софію приїжджають тисячі туристів з різних країн.
Києво-Печерська Лавра – один з найдавніших храмів міста. Це святиня українського народу. Тут все овіяне легендами: печери, церкви, дзвіниці. Лавра і досі приваблює тисячі віруючих людей і туристів з усього світу.
Зараз Київ – великий історичний, культурний, промисловий і освітній центр України.
8. Практична робота з картою. Складання асоціативного куща.





9. Зорова гімнастика «Спіймай метелика».
ІV. Осмислення учнями нових знань.
Робота з підручником (с. 106-107).
Читання тексту з позначками. Опрацювання статті у підручнику «Україна на планеті Земля».
V – знайома інформація;
+ – нова для вас інформація;
– - інформація, яка протиставляється вашим попереднім уявленням (раніше ви думали інакше);
? – інформація, яка здивувала вас і викликала інтерес, ви хочете дізнатися про це більше.
Відповіді на запитання.
Яка інформація для вас була знайома?
Яка інформація для вас нова?
Чи є інформація, про яку ви думали інакше?
Що здивувало вас, викликає інтерес і ви хочете дізнатися про це більше?
Фізкультхвилинка.
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати:
як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця –
не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли,
поки додому не прийшли.
V. Пізнавальні завдання для засвоєння нових знань.
Робота в парах (зошит с. 46).
Завдання № 3. Козак Петро знову переплутав надписи на карті. Знайди і виправ 5 помилок.
Робота в групах.
Гра «Розшифруй і покажи» (ребуси).
Розшифруй назви міст, річок, морів та покажіть їх на карті.








VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів. Метод сенкан.
Про яку країну на уроці ви дізналися багато нового?
·
Яка це країна?
·
·
Назвіть 3 дієслова
·
·
·
Ваше відношення?
·
·
·
·
Назвіть слово-синонім до теми.
·
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати статтю «Україна на планеті Земля» (с. 106-107), відповісти на питання (зошит с. 45 № 2), на контурній карті позначити кордон України, с. 47.
VІІІ. Творча робота.
Україна! Наша рідна земля! Чарівний і неповторний край. Багато поетів присвятили їй вірші. Я думаю, що зараз доречно прослухати вірші про Україну, які склали учні нашого класу, виконуючи творче завдання з громадянської освіти.
Читання учнями складених віршів.
У кожної людини є мрії стосовно свого життя, майбутнього своєї країни.
2. Давайте, діти, поділимося з нашими гостями дуже цікавими, незвичайними мріями з проекту «Майбутнє моєї України».
3. І завершуємо ми наш урок нашею улюбленою піснею «Як у нас на Україні».



Україна

півкуля

східна

Євразія

материк

Країни-сусіди

Росія

Білорусь

Польща

Словаччина

Угорщина

Румунія

Молдова

Моря

Річки

Чорне

Азовське

Гори

Дунай

Сіверський Донець

Дністер

Кримські

Дніпро

Південний Буг

Карпати

Софійський собор

Києво-Печерська Лавра

Найвідоміші історичні пам’ятки Києва

Столиця

Київ



15