В дитинстві відкриваєш материк, котрий назветься потім — Батьківщина.


В дитинстві відкриваєш материк,
котрий назветься потім — Батьківщина.
Виховна година
Мета: розширити знання учнів про рідну державу, розкрити суть понять «громадянин», «патріот», «патріотизм»; розвивати у дітей прагнення бути свідомим громадянином України та її патріотом; виховувати любов до рідної землі, до своєї держави.
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
I Організаційний момент
II Основна частина
Учитель. 1. На сьогоднішній виховній годині ми поговоримо про патріотизм, оскільки він є актуальним завжди. Тема нашої виховної години «Я – громадянин і патріот держави». Поглибимо свої знання про державу, розкриємо суть понять «громадянин», «патріот», «патріотизм». Епіграфом виховної години є вислів Іллі Шевельова : «У кожному з нас, хочемо ми того чи ні, закладена частинка Батьківщини. Не любити Батьківщину так само неприродно, як не любити себе». Чи погоджуєтесь ви з думкою І.Шевельова, скажете після розмови про патріотизм.
Робота в групах: з’ясувати тлумачення слова. (Діти хвилину діляться своїми думками стосовно того, як вони розуміють відповідне слово)
1 група «патріотизм»,
2 група – патріот,
3 група – патріотизм.
Звіт про роботу груп. Потім зачитується тлумачення цих слів за словником. Учні порівнюють свої відповіді з тлумаченням.
Учитель. 2.З чого починається Батьківщина для нас? Кожна людини з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місце, де вона народилася, де промайнуло її дитинство. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини. То її велике «Я», з якого починаються людина, родина, Батьківщина і вся наша велична й неповторна Україна. ЇЇ красою захоплювались поети, художники, композитори. Наприклад, Ліна Костенко.
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь,не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе, як є – дороги, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Україна – одна з найбільших держав Європи. Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей. Поряд з українцями в Україні живуть росіяни, білоруси, поляки, чехи, молдавани, болгари, євреї, поляки, греки. Усі вони в нашій державі мають однакові права, усі вони громадяни України. Громадянин – людина, яка постійно живе в державі, користується її правами й виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави. І якої б не були національності громадяни України – всі вони її діти, про всіх вона дбає, всім дає однакові права.
Робота в групах: скласти по одному слогану стосовно толерантного ставлення до інших націй, що живуть разом з нами в країні.
Учитель.3. Наша держава багата на творчі, обдаровані постаті. Громадяни нашої країни багато зробили в минулому і роблять зараз для розвитку мистецтва, культури, науки, спорту в нашій державі та в усьому світі.
Розповідь кожної групи про видатних людей України, які прославили нашу країну на весь світ.
1 група – Тарас Шевченко, Катерина Білокур
2 група – Михайло Грушевський, Роксолана
3 група – Сергій Бубка, Ірина Цісик.
Учитель.4.Війна. Найважча. Найгірша. Та, що зруйнувала щасливе дитинство. На захист своєї Батьківщини піднявся весь народ. І ми твердо переконані, що ми – єдині, що перемога буде за нами. Єдина Україна – іншого шляху у нас немає. У цій війні народжуються герої. Вони бачили смерть в обличчя. Війна їх загартовує, робить мужніми, дужими. Час спливатиме, але дуже важливо, щоб юні знали і пам’ятали про тих, хто не жаліючи сил, здоров’я і життя воює за незалежність. Народжені жити, любити, творити , давно пішли з життя, для них війна закінчилася не салютом, а свинцем у серці. Вони заповіли нам берегти і любити свою Батьківщину. Тож завдання нашого покоління – не забути людей, які прославили Україну своїм героїзмом.
Дівчинка в ролі Матері зі свічкою в руках, на фона музики читає вірш:
Я – мати, мати всіх дітей,
Що на фронтах воєнних полягли.
Сьогодні я звертаюсь до людей,
Щоб мир у світі пильно берегли.
Я – Мати… Я крізь усе пройшла:
Крізь дим пожеж, утрат і сто смертей.
Розтоптана і знищена була,
Та через роки йду я до дітей.
В душі моїй горить пекельний бій.
За всіх, усіх, яких не повернуть.
І крик душі лунає звідусіль.
Вони до нас ніколи не прийдуть…
Та я не вірю в похоронки ті!
Живі вони, бо пам’ять ще жива!
Мої сини, соколики ясні…
А всюди квіти…квіти…і трава.
Я – Мати ! Я до вас іду,
Щоб захистити, відвернути зло.
Та відвести від всіх людей біду,
І щоб війни ніколи не було.
Тож встаньте всі і голови схиліть,
Згадайте тих, хто йшов через фронти.
І вдячністю хвилину помовчіть,
Щоб пам’ять в нашім серці зберегти.
(Хвилина мовчання)
Учитель.5. Вікторина «Ерудит» ( Кожній команді дається по 6 запитань)
1.Кольори нашого прапора
2.Перші два рядки національного Гімну
3.Старовинний обряд уславлення різдвяних свят піснями
4.Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди
5. Дерево – символ, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат
6. Чим прикрашають голову українські дівчата
7. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя та долю, виряджаючи в далеку дорогу
8.Основний Закон України
9.Як співаю і слухають Гімн
10.Синій колір українського прапора символізує
11.Державний герб України
12.28 червня 1996 року – це День
13. Найрідніше, найкраще, найдорожче місце на землі
14.24 серпня 1991 року –
15.Державною мовою України є
16.Хто був і залишається в серцях українців Кобзарем
17.Земля там найкраща, де…
18.Кого з відомих українців ви знаєте.
Учитель.6.Гра «Раз, два, три»
У цьому класі друзі всі! Раз,два,три
Плещуть у долоні)
Ось і я, і ти, і ми! Раз,два,три.
Привітайся з тим, що зліва(Вітаються)
Привітайся з тим, що справа (…)
Ми-одна сім’я (Беруться за руки)
У цьому класі друзі всі! Раз,два,три.
Учитель.7.Людині визначено Богом місце народження, країна, небо, вона не може нічого змінити, як не може змінити саму себе. І куди б ти не пішов, твоя Батьківщина з тобою. І ми молимося за неї.
( Молитва за Україну)
Учитель.8. Проводяться підсумки. Визначається краще підготовлена команда, активніша команда, найкомандніша команда.
З’ясовується, що означають слова – епіграфа, чи відповідають вони темі класної години, які висновки зробили для себе учні.