М?тін ж?не оны? т?рлері ?аза? тілі 2-сынып


Директордың оқу- ісінің меңгерушісі:
_________________Тлепбергенова Г.
Мұғалімі: Балықбаева А.
Сынып
2 «Ә»сынып
Пәні Қазақ тілі
Мерзімі 14.11.2014жыл
Тақырыбы «Мәтін және оның түрлері.»
Мақсаты Оқушыларға атақты ақын І.Жансүгіровтің өмірі шығармашылығы туралы айта отырып,өлеңнің негізі-білім, білімнің көзі мектеп,кітап екендігін ұғыну,білім алуға талпындыру.
Күтілетін нәтиже І.Жансүгіров өмірімен танысады, Өлең шумақтарының мазмұнын айтады.Топпен жұмыс жасауға дағдыланады.
Қажетті құралдар Плакаттар, конфет түрлері,интерактивті тақта,түрлі-түсті қаламдар,смайликтер
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық
Сергіту сәті
Топқа бөлу.Конфет түрлері арқылы топқа бөлу. Мен бақытты баламын
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда
Осы жылуымды жер бетіндегі барлық адамдарға
жолдаймын. Іс қимылмен көрсетеді.Төрт түрлі конфет түріне байланысты топқа бөлінеді. 2-мин Қол соғу арқылы бағалау.
Білу Үй тапсырмасын сұрау. Сапарғали Бегалиннің өмірі мен шығармасы туралы айту. Зеректік әңгімесінің мазмұнын айту. Сөздік мағанасын ашады. Үй тапсырмасын айтады.Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларын топпен орындап ақын өміріне және әңгімесіне тоқталады. Сөздікпен жұмыс жасайды. 7-мин Смайликтер арқылы бағаланады.
Түсіну және қолдау. І.Жансүгіров «Күн шыққанда» өлеңі.Тақырыпқа байланысты мақсат міндеттерді белгілеу. І.Жансүгіров кім? Ол туралы не білеміз? Интер тақтадан ақын суреті көрсетіле отырып өмірі мен еңбектеріне тоқталу.
Сызбада берілген мәліметтерді «Ілияс ата» ағашына түсіру. Оқушылар мұғалімнің көмегімен мақсат қояды,міндеттерді белгілейді.
Әр топ ұжымдық жұмыс жасайды,әңгімені түсініп оқып ,мазмұнын айтады.Сызбадағы мәліметтерді «Ілияс ата» ағашына түсіреді. Бүгінгі сабақ бойынша айтады. 15-мин Белсенді оқушыларды марапаттау.
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Талдау
Өлеңде қандай еңбек, іс-әрекет туралы айтылады?
Түсінік береді. Өз бетінше оқулықта берілген мақалды жалғастырады.Бұлақтың суы таусылмайды.
Кітаптың сөзі таусылмайды. Өлеңдегі еңбек түрлерін салыстырады,топтастырып жазады, топта қорғайды. Тақырыпқа байланысты оқулықтағы мақалды құрастырады. 10-мин Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Жинақтау І.Жансүгіров туралы сызбадағы мәліметтерді
толықтыру. Жұмбақ шешуін тауып суретін салғызу.( Оқулықпен жұмыс жасату) Кітап сөзіне түсінік беру. Оқулықта берілген тапсырма
сызбаны толтырады.Жұмбақ шешуін тауып суретін салады. Әр топтан бір адам қорғайды.Кітап сөзіне түсінік береді. 5-мин Топ бақылаушысының
Бағалауы Смайликтер арқылы бағалау.
Бағалау
Үйге тапсырма Өз ойын жүйелі баяндауына,топпен жұмыс жасауына бағалау Критериалды бағалау Пікірталас кезінде жүйелі
ой айту,өз пікірін сеніммен,өзін-өзі бағалау. 3-мин Білім көлемін зерделеу.Жиынтық
Баға қою.
Бағалау
Кері байланыс жасау. Кері байланыс арқылы ұсыныс жасалады 2-мин