Технология.Ашы? саба?. Су монша?тан ал?а жаса?.


Сабақтың тақырыбы: Су моншақтан алқа жасау.Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақпен жұмыс істеудегі шеберлігін арттырып,білімін жүйелеу.Білімділік: Оқушылардың моншақпен тоқудағы білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы әсемдікпен сұлулықты бағалай білуге үйрету.Дамытушылық: Өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастырып, шығармашылық қабілетін дамытып, ой - өрісін кеңейту.Сабақтың түрі: Аралас сабақ, Сарамандық жұмыс,Көрнекіліктер: Моншақ түрлері, Моншақ кітабы.Керекті құрал - жабдықтар: Домалақ моншақ, бисер, инеСабақтың барысы:I. Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды түгендеу.Сабаққа даярлығын бақылау.II. Үй тапсырмасын сұрау.III. Жаңа сабақты түсіндіру.IV. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру.V. Сарамандық жұмыс.VI. Сабақты қорытындылау.VII. Оқушыларды бағалау.VIII. Үйге тапсырма беру.II. Үй тапсырмасын сұрау.Тест сұрақтары.1. Неолит дәуірінде моншақты неден жасаған?А. Тастан және сүйектен.Б. Ағаштан.В. Қорғасыннан.2. Моншақ қай дәуірде металдан жасалған?А. Неолит дәуірі.Б. Қола дәуірі.В. Тас дәуірі.3. Бисер өндіру әдісін ешбір мемлекетке жария етпей өте құпия ұстаған ел.А. Венеция.Б. Индия.В. Болгария.4. Моншақ ерте кезде қандай тастардан даярлаған?А. Шыны.Б. Хрустал.В. Капрон.Парақшамен жұмыс.1. Моншақтың формасы қандай болады?2. Шыныдан бисер өндіру кәсіпшілігі қай елдерде дамыған?3. Венеция өндіріс орталығында қандай моншақтар өндірді?4. Бағалы тастарға -------5. Жартылай тастарға ----------6. Әшекейлі тастарға -----------СөзжұмбақМОНШАҚ1. Моншақты кестелеп тігетін қажетті заттың бірі?2. сырмаққа не түседі?3. бисерді тұңғыш ойлап тапқан ел?4. Шашқа тағатын әшекей зат?5. Бағалы тас?6. Мойынға тағатын әшекей бұйым?III. Жаңа сабақты түсіндіру.Моншақ деген сөздің өзі ірі моншақтарға берілген жалпы түсінік.Бисер – ұсақ моншақтарға берілетін түсінік.Стеклярус – ұзындығы 3 мм түтікше тәріздес су моншақ түрі.Моншақ сөзінің шығуы “Мойын - шақ” немесе“Мойын - тақ” деген сөздерден құралған.Қазақ зергерлері көбінесе қыз келіншектердің ажарын ашатын, сұлу етіп көрсететін зергерлік бұйымдар жасаған. Сол зергерлік бұйымдардың сәнін келтіруге моншақтарды кеңінен қолданған. Атап айтсақ әйел бас киіміне тағатын үлкен моншақ маржанды - былқылдақ сәукеленің екі жағына кеудеге төгіліп тұратын моншақтарды - жырға деп атаған. Шолпы, шашбаудағы алтын, күмістен жасалған зергерлік бағалы бұйымдарды тізілген моншақтармен өзара қосып әшекейлеген. Алқаны су моншақтан, алтын, күмістен соғып домалақтап, асыл тастардан тізіп салпыншақ етіп жасайды.Моншақтың түрлері: домалақ, сопақша, таяқша,Моншақты неден жасайды?Шыны, керамика, хрусталь, металлМоншақты қандай бұйымдарға қолданадыКестелеу, киімдерге, аяқ киім, сөмке, әмиян, көз әйнектің қорабы,V. Сарамандық жұмыс.Нұсқау картамен жұмысҚауіпсіздік ережелерді еске түсіруVI. Сабақты қорытындылау.VII. Оқушыларды бағалау.VIII. Үйге тапсырма беру: “Мәрмәр” алқасын тоқып, аяқтап келу.