Урок з української літератури на тему: С. Васильченко (Панасенко). Фрагменти біографії. Переказ оповідання Свекор


Урок з української літератури для 7 класу
на тему:
Степан Васильченко (Панасенко) (1879-1932).
Фрагменти біографії.
Переказ оповідання «Свекор»

http://www.megaoptika.ru/int.php?atdr=dagogzo/18364.jpg
Підготовлено:
Кошута Наталія Григорівна,
учитель української мови та літератури
МБОУ «Петрівська школа № 2»
Красногвардійського району
Республіки Крим
Урок №
Тема – Степан Васильченко (Панасенко) (1879-1932). Фрагменти біографії.
Переказ оповідання «Свекор»
Мета – ознайомити учнів з фрагментами біографії письменника, навчити переказувати
оповідання зі збереження відповідної лексики, дотриманням емоційності;
розвивати навички сприймати фрагменти біографії, записувати наважливіші моменти,
переказу оповідання зі збереження відповідної лексики, дотриманням емоційності;
прищеплювати почуття гумору, добрих родинних стосунків.
Тип уроку – вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Позитивна установка на вивчення теми.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Є люди, які наділені особливим даром – творити для себе та інших. Їх прийнято називати митцями: письменники, художники, музиканти, скульптори тощо. Їхня творчість приносить радість, змушує думати, стимулює ставати кращими. Для пересічного споживача ці люди – улюбленці Долі. І мало хто задається питанням: як жилося цій людині?
Важко сказати, чи був Степан Васильченко тим самим улюбленцем Долі, бо важко прийшлося йому в житті, але він зумів не скоритися.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
3.1. Пояснення вчителя.
У 1979 р. за рішенням ЮНЕСКО громадськість багатьох країн світу відзначала 100-ліття з дня народження С.Васильченка. Це світове визнання. А його могло б і не бути, якби ця людина не знайшла в собі бажання досягнути чогось у житті.
Народився на Чернігівщині в бідній селянській родині. Все його дитинство – це холодні зими, недоїдання, чад у хаті, брак чобіт, наймитування у багатших господарів, які зневажали хлопця, глумилися з його бідності. Проте дома панувала мамина ласка і добро, батьківське мудре слово і турбота. Так і зростав Степан серед крайніх злиднів і безмежної батьківської любові.
Для селянина не було більшого щастя в житті, як дати змогу своїй дитині жити краще. А інше життя можна було отримати лише завдяки науці. На руках загорнутими в свитину, бо не було взуття, носили батьки своїх дітей до школи, сподіваючись для них щастя-долі.
Степан був першим у роду Васильченків, хто йшов вчитися до семінарії. На науку його виряджала вся рідня з мудрими селянськими настановами:
- Пам’ятай батька, шануй матір!
- Не забувай, з якого коліна вийшов!
- Бідними не гордуй, бо сам з таких!
Хлопець гідно проніс в житті ці повчання-заповіти, які допомогли пережити не одне лихо.
Протягом свого життя Степан Васильченко вчителював (закінчив Глухівський педінститут), працював у газеті, завідував дитячим будинком у голодні 20-ті роки ХХ ст.., був членом комісії дитячої книги Наукового педагогічного товариства Всеукраїнської Академії наук та Ради дитячого театру, писав твори для дітей і про дітей. (За Н.Шумило//Васильченко С. Неслухняний глечик. – К., 1991).
Запишіть (!).
Степан Васильченко (1879, м.Ічня на Чернігівщині в селянській родині – 1932, Київ) – педагог, працівник газети, завідувач дитячим будинком у голодні 20-ті роки ХХ ст.., був членом комісії дитячої книги Наукового педагогічного товариства Всеукраїнської Академії наук та Ради дитячого театру, писав твори для дітей і про дітей.
ІV. Актуалізація опорних знань. Пригадайте
* Що таке сюжет? (Сюжет - (фр. «предмет») послідовність, і зв'язок опису подій у творі.
Переплетіння сюжетних ліній.
* Що таке композиція?
(Композиція або будова твору, або архітектоніка (гр. «мистецтво керувати») – побудова
художнього твору, певне розміщення і співвідношення його складових частин)
* Назвати елементи сюжету.
(Експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка)
* Назвати позасюжетні елементи
(Авторські відступи (*ліричні, історичні, філософські, публіцистичні);
вставні епізоди: сни, мрії, ретроспективи, тобто згадки про минуле)
описи: пейзаж, інтер’єр, портрет).
*Що таке оповідання?
(Невеликий прозовий твір про якийсь епізод із життя героя).
3.2. Робота з учнями над змістом оповідання.
Доведіть, що «Свекор» за жанром оповідання.
(Розповідь про життя однієї селянської родини, зокрема епізод з життя хлопчика Василька)
У творі більше уваги приділено подіям чи почуттям?
(Почуттям. Автор підсміхається з того, як Василько полюбляє «старувати», тобто повчати інших. Батьки по-доброму жартують над сином)
Що є кульмінацією оповідання? (Момент, коли Василько розплакався)
Чим привертав до себе увагу Василько?
(Великими сірими очима з суворим поглядом та поважною ходою, гучним голосом)
Чому хлопця прозвали в родині свекром?
(Любив «старувати», повчати, ніби свекор.
Свекор для родини – це батько з чужої сім’ї, який стає родичем через одружених дітей).
Де полюбляв свекор Василько проводити час? (Під піччю)
Чому Василько обирає одруження замість школи?
(«Школа хліба не дасть»)
Яким хлопець уявляє собі життя після одруження?
(Суцільною казкою. Він лежатиме та командуватиме жінкою)
Кого примітив Василько за дружину? (Ганну, яка врятувала його з болота)
Як виряджають Василька свататися?
(Одягли, дали люльку, хліб у руки, наказали помолитися Богові)
Що сказав батько сину перед виходом у свати?
(Йому слід буде в громаду ходити, податки платити, гроші заробляти, порядкувати сім’єю: сестру заміж оддати, батьків доглядати, себе й жінку годувати)
Що з батькових слів Василька не злякало?
(Що він буде хазяїном і всі його слухатимуться, тобто те, чого прагне хлопчик зараз)
Чому хлопець передумав женитися? (Бо то великий клопіт)
V. Підготовка до виконання д/з. Д/з. Вміти аналізувати образ Василька.
Подумати над питанням: *За допомогою чого досягається гумористичний сюжет оповідання?