Урок по английскому языку Adventures holidays in Kazakhstan

1.
Тема урока: «Adventure holidays in Kazakhstan»
Цели урока:
1.образовательные:
-создать условия для отработки навыков и умений в чтении и письме, говорении и восприятии речи на слух;
-актуализировать знания о достопримечательностях Казахстана;
-расширить общий кругозор учащихся

2.развивающие:
- создать условия для развития коммуникативных навыков через разнообразные виды речевой деятельности;
-развивать такие аналитические способности учащихся, как умение анализировать, сопоставлять, сравнивать, обобщать, делать выводы

3.воспитательные:
-способствовать развитию умения отстаивать свою точку зрения
-способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в парах, группах, коллективе;
-содействовать повышению уровня мотивации на уроках через средства обучения

Методы и приёмы:
-работа в парах
-кластер «Достопримечательности Казахстана»
-ромашка «Блума»

Оборудование: УМК, интерактивная доска, раздаточный материал


Ход урока.
1.Организационный момент.
Тренинг «Волна»
2. Совместная постановка целей
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·ulary

Составление оценочного листа.

Today on a lesson there will be many different tasks that you will estimate independently. Before we will begin our work, I suggest to make an evaluation sheet you and work out evaluation criteria.


3.Составление кластера.
First we will fill the cluster of "Sight of Kazakhstan". For this purpose we need to be divided into 3 groups. For you the cut postals lie on tables. Collect a postal and form groups.

Now in groups on the folias of paper make a cluster.Write down everything, that you know about sights of Kazakhstan. On this task given you 5 minutes.Began!

4. Защита кластеров.
Now every group will present the cluster to us.
Now in a group will estimate each other, who how worked. Put estimations in your evaluation folias. (Оценивание).

5. Работа в группах.
- And now divide in groups on numbers. Еvery group has before itself text about one of sights of our republic.Your task to read him, to discuss, to distinguish most important and to tell to other group. every gro
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·(Оценивание).

Сначала группам предлагается просмотреть картинки и предположить что это, где это и т.д.После этого каждой группе выдаётся текст с информацией.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]Turgen George
In 90 kilometres from Almaty the wonderful corner of nature - Turgen George is situated. Rich in thermal sp
·rings, waterfalls, coniferous and mixed forests, lakes and springs, medical plants and berries, it leaves deep into on 44 kilometres to the enormous plateau of Assy. The Turgen George is famous waterfalls - them about seven. A waterfall Bear attracts the 30-meter height among overhanging rocks and green fir-trees. And the waterfall of Bozgul is known for the powerful stream of water, breaking through a whole tunnel in a rock. Rocks in a natural boundary keep the imprints of plants preglacial

Overhanging-нависание
fir-trees-ели
boundary-граница
the imprints-отпечатки
preglacial-доледниковый

[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ] A singing barkhan
Another miracle of nature is located on a right board of Ili. A singing barkhan is famous that in dry weather sands publish a sound look like the melody of organ. The friction caused by motion of air and dry grains of sand electrifies them, causing a vibration. This sound is audible for a few kilometres. Curiously, that a barkhan is not a nomad on plains, in spite of unsteadiness of sand and high winds, and remains in place here already a few millenniums

The friction-трение
grains of sand electrifies them- песчинки электризуют их
is audible-слышится
Curiously-любопытно
spite of unsteadiness-не поддаётся
remains-остаётся


6.Работа в парах.
Now I will give away the leaves of two colors to you. Form pairs on colors.
Task: make a mini-dialogue about sights of Kazakhstan, using information that you got today on a lesson.

On this task you get 5 minutes.
We will listen now, that turned out for you.
Now in a group will estimate each other, who how worked. Put estimations in your evaluation folias. (Оценивание)

А теперь вернёмся к нашему кластеру и добавим новую информацию.
7.Итоги. Рефлексия.

Ромашка «Блума».

First question: What did you know today on a lesson?
Second question:If did I get it right, you talked about sights of Kazakhstan?
Third question: Why must we guard and save sights of our country?
Fourth question : What will be if we will not save our sights?
Fifth question: As do you behave to disappearance of some sights?
Sixth question: What can be done, to save sights of our edge?

8. Оценивание.
Guys, today on a lesson you estimated itself. Now I want to listen as you estimated work of your class-mates. In turn I will comment and will propose to you estimations for a lesson.




Фразы-клише для слабых учеников.
I dis-/agree with you.
I like sights of our country.For example
It has beautiful hills, valley, georges.

Лист оценивания.



ФИУ
Задание № 1
Составление кластера
Задание №2
Защита кластера
Задание №3
Работа с текстом
Задание №4
Работа в парах, составление диалога


Критерии оценивания












1
Дорошенко В.





2
Есмагамбетова Э.





3
Жумабаев Т.





4
Иванова Т.





5
Молдыбаева А.





6
Радомская Э.





7
Сергеев А.





8
Смородова А.





9
Чепанёва Е.





10
Шрайнер С.






Заголовок 1 Заголовок 415