Олександр Олесь. Драма-казка Микита Кожумяка


Горбова Олена Валеріївна, учитель української мови та літератури, Рибальченко Оксана Федорівна, студентка МДПУ
Олександр Олесь. Драма-казка «Микита Кожум’яка».
Інтегрований урок з української літератури і фізичної культури. 5 класМета:
ознайомити учнів з драмою-казкою, поняттям драматичний твір та його особливостями;
розвивати навички виразного читання драматичних творів, читання за ролями;
навчити учнів висловлювати власні міркування з приводу прочитаного;
виховувати кращі людські якості учнів, пошану до минулого, гордість за мужніх наших пращурів;
вдосконалювати життєво необхідні рухові навички та вміння використовувати їх у повсякденній та ігровій діяльності.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація, м’ячі, пам’ятка, канат.
Місто проведення: спортивна зала.
Структура уроку
І Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку 1хв
ІІ Мотивація 5хв
Розминка
ІІІ Актуалізація опорних знань 7 хв
ІV Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу 50 хв4.1. Гра «Театр»
4.2. Обмін враженнями від драми-казки
4.3. Еврестична бесіда
4.4. Богатирські розваги
4.5. Пальмінг (фізкультхвилинка)
V Закріплення знань, умінь і навичок 10хвКросворд
Рольова гра «Ти оратор»
VI Домашнє завдання 3хв
VII Підсумок 14хв
Хід уроку
«Той, хто в біді кидає свій народ,
стає його ворогом».
Чингіз Айтматов
Повідомлення теми та мети уроку 1 хв.
Мотивація навчальної діяльності 5 хв.
Вчитель У/Л.:
Доброго дня, любі нащадки козаків! Я рада бачити вас на сьогоднішньому незвичайному уроці, адже ми з вам будемо подорожувати минулим нашого народу.
Зверніть увагу на екран. Хто зображений на цих фото?
Так, це богатирі. Славетні, сильні, мужні та безстрашні воїни, які безмежно любили свою батьківщину та захищали її від лютих ворогів.
Що для вас значить слово богатир? Якими ви їх уявляєте?
Пригадайте, яких билинних героїв – богатирів ви знаєте?
З якими сучасними героями-богатирями ми можемо порівняти Микиту Кожум’яку?
Що, на вашу думку, спільного між ними?
Як ви розумієте епіграф уроку?
Як їм вдається підтримувати форму?
Давайте і ми з вами будемо підтримувати форму.
Інтелектуальний фітнес:
-3054352413000
Події колишнього життя певної країни, народу…минувшина
Події записані у хронологічній послідовності з використанням народних переказів, легенд, пісень … літопис
Перший літописець … Нестор Літописець
Перший літопис називається … «Повість минулих років»
Справжнє прізвище Олександра Олеся … Кандиба
Вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажів, такі, як феї, гноми, велетні тощо, називається … казка.
З’являється Микита Кожум’яка.
Микита Кожум’яка: Доброго дня діти! Я чекав зустрічі з Вами. Я спостерігав за вашим фітнесом. Ви мене вразили своєю фізичною та розумовою підготовкою. Сьогодні ми будемо загартовувати свій патріотичний та богатирський дух.
Актуалізація опорних знань. 7 хв.
Вчитель: Ведучи розмову про минуле нашого народу, ми продовжимо вивчення творчості українського письменника Олександра Олеся й про героїчне минуле нашого народу. А в кінці уроку пропоную скласти заповіт нашим пращурам.
Микита Кожум’яка:
З яких джерел ви дізнаєтесь про минуле наших пращурів?(літописи, підручник історії, перекази, легенди, казки, пісні)
З чого і від кого ви дізнаєтеся про минуле? (книги, фольклор, батьки, діди, історичні фільми, мультфільми)
- Я впевнена, що хоч раз у житті кожен з вас вже був в театрі. Що вас там вразило, що сподобалося?
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу 50-60 хв.
Я зараз запрошую вас у наш театр, де ви самі будете акторами і глядачами.
321500522415500Гра в театр.( Інсценізування драми-казки за ролями) картина друга.
Словникова робота (ЗА ПИТАННЯМИ УЧНІВ).
Обмін враженнями від драми – казки.
- Чи сподобалася, чим саме; чим драматичний твір за сприйняттям відрізняється від прозового? (більш напружений, динамічний.)
4. Евристична бесіда і практикум.
Тема: зображення мужності українського народу в боротьбі проти печенігів.
Ідея: уславлення патріотизму, мужності та сміливості українських народних героїв.
Микита Кожум’яка:
— Чи сподобався вам головний герой?

Опрацювання твору «Микита Кожум'яка» у формі бесіди за питаннями:
— Яким зображений народ? (Спочатку покірним, потім здатним до протесту — представником його є Микита Кожум'яка.)
— Що ви можете сказати про Князя, Княгиню? (Засмучені Масним горем, справедливі, знайшли підтримку в народу.)
— Який найнапруженіший момент у драмі-казці? (Кульмінація — двобій Микити і Змія.)
—  Як автор зображує ворогів?
-  Чи знайшов Володимир героя серед своїх вояк? Хто виголосився захистити батьківщину?
- Що придумав хан? На що він очікував?
-  Як минав двобій? Знайдіть описання в тексті,
-  Хто переміг? Як ця непересічна подія назавжди увійшла в історію нашої країни?
Фізкультхвилинка (Вправи з кінессіології).
Вікторина «Вгадай мене»Впізнайте персонажа твору за описом.1. Військовий, дужий, непереможний. (Воїн-печеніг)2. Кремезний, сором'язливий, має неабияку силу. (Микита Кожум'яка)3. Талановитий стратег та захисник батьківщини. (Князь Володимир)
6. Теорія літератури
Гіпербола — художній засіб явного і навмисного перебільшення для посилення виразності і підкреслення сказаної думки.( Сила Микити Кожум’яки, сила Змія, двобій між ними)Віршовий ритм — це повторення сумірних мовних одиниць, що ними є самі віршовані рядки, які промовляються поспіль один за одним.
Драматичний твір — це твір, написаний у формі мови персонажів і ремарок. Основною її ознакою є призначення її для театрального спектаклю. Текст драматичного твору розпадається на дві частини — мови героїв і ремарки, що вказують режисеру на декорації і дії персонажів.
Герої драми-казки О. Олеся «Микита Кожум’яка»
Головні герої Другорядні герої
Микита Кожум’яка Батько, Князь, Княгиня, Князівна, Дівчина, 2-й Воєвода
Позитивні герої (які є носіями добра) Негативні герої (які уособлюють зло)
Микита Кожум’яка, Батько, Князь, Княгиня, Князівна, Дівчина, 2-й Воєвода Змій, воєводи, котрі зневірилися, готові підкоритися Змієві
Ті, хто вірив у перемогу Ті, хто не вірив у перемогу
Микита Кожум’яка, Батько, Князь, 2-й Воєвода 1-й Воєвода, Князівна та ін.
Микита Кожум’яка:
Як, на вашу думку, богатирями народжуються?
Давайте й ми з вами проведемо міні-змагання «Богатирські забави».
Богатирські забави.
«Дозор». Учасники стоять на одній нозі, рука "під козирок". Перемагає той, хто довше за усіх простоїть. (дівчата, хлопці)
Конкурс на самого сильного. Віджимання від підлоги. Дівчата – стрибки зі скакалкою за 30 хв.
«Перетягування канату» (команда) замість канату Кожум’яка
Пальмінг (фізкультхвилинка)
Лицарі в давні часи володіли мечем, шаблею і могли кидати ядра. А для того, щоб влучити в ціль, треба мати хороший зір. Давайте зробимо гімнастику для очей.
«Пальмінг» Сіли в позу пана,склали руки човником, розтерли до тепла, поклали на ніс, розслабилися. А зараз зробимо декілька вправ.
Намалюйте очима квадрат (3 рази).
Розділимо його на 4 трикутники (проводячи поглядом лінії з верхнього правого кута в нижній правий. (3 рази)
3. Намалюємо дуги вгорі з правого кута в лівий, потім з правого нижнього кута в лівий нижній кут.
44342057429500Намалюємо спіраль (3 рази).
Закріплення знань, умінь і навичок
Кросворд
Всі 4 команди повинні розгадати кросворд по одному, як естафета.
Знайдіть головних героїв казки-драми
Князь, Микита, Кожум’яка, дівчина, Змій, дід, джура, Княгиня, Князівна, репліка, драма
м о а к я м у ж о к
и к д і в ч и н а з
к д р е п л і к а д
и р щ я в ц ь і ж є
т а т с з й й у ю з
а м д і д і р б г х
р а а о б а в і т и
я і к н я з ь н і д
я н и г я н к ю а ж
2. Рольова гра «Ти оратор»
Інтонаційна вправа.
Завдання: прочитати речення з певними інтонаціями:
Спочатку із захопленням, потім з осудом (Ну і богатир!)
Із захватом, із розчаруванням (Оце так козак!)
Зачудовано, із зневагою (Яка красуня!)
Домашнє завдання 3хв.
Виразне читання й переказування драматичної казки; зробити ілюстрації. Порівняти образ Микити Кожум’яки з аналогічними образами в інших творах ( казках, переказах, легендах).
Підсумок (Рефлексія) 10-14 хв.
356552575184000Складання духовного заповіту пращурам «Як залишатися здоровим, сильним, сміливим» (на маленьких папірцях, які лежать на партах. Виходячи з кабінету, прикріпити до великого папірусу у формі тризуба).
Яка б не сталася біда
383222510414000На нашій славній Україні,
Чи лютий ворог, чи орда,
Я не скорюся, не покину
Ту землю, що сходив Тарас,
Ті рясні луки й полонини,
Я буду гнути меч війни,
Можливо й сам в стогах загину,
Та рідну неньку-Україну я не віддам, я не покину.
Висновок.
Сьогоднішній наш урок став доказом того, що в кожному з нас живе Микита Кожум’яка, сильна особистість, яка готова до нових звершень, нових перемог. І так само як наші сучасні богатирі – Василь Вірастюк, Валерій Газаєв, ми маємо змогу і будемо прославляти нашу Україну в усьому світі, залишаючись її патріотами назавжди.
Микита Кожум’яка. Я дякую вам за роботу на уроці і бажаю бути сильними духом людьми, адже «Віра кожного у власні сили - запорука сили всієї нації".
Література
Паращич В. В. Українська література. 5 клас: Плани-конспекти уроків. – Х.:Вид-во «Ранок», 2010.- 320 с. – (Майстер-клас).
«Українська Мала Енциклопедія»http://other.sport.ua/news/99236