Урок англійської мови Годинник.Розпорядок дня 3 клас


Англійська мова, 3 клас
Tема уроку: Годинник. Розпорядок дня.
Мета уроку:
Активізувати лексику теми, вдосконалювати
усне та писемне мовлення учнів,
розвивати мислення, вміння спілкуватися
іноземною мовою;
виховувати інтерес до вивчення англійської мови
Обладнання: ПК, роздатковий матеріал, проектор
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення1. Привітання - Good morning, everybody! I am glad to see you. How are you today?
- Good morning! We are glad to see you, too. We are fine, thank you.Let us greetіng with our guests
Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, good morning,
We are glad to see you!
2. Введення в іншомовну атмосферу сл.2
Tick-Tock
"Tick-tock, tick-tock,
Little Dino,
Play and walk!"
Says the clock.
“Days of the Week” сл.3
Сomplete the verse
(On Monday) we go to school,
(On Tuesday) we jump in the pool,
(On Wednesday )we write our names,
(On Thursday )we play our games,
(On Friday )we watch TV,
(On Saturday) we swim in the sea,
(On Sunday) we sing our song
It isn’t very long.
- Well done, children. сл.4
GAME “Snowball” Цифри сл.5
Look at the board and find the odd word сл.6
1) Monday, Tuesday, teacher, Friday.
2) Read, swim, write, speak.
3) Book, tennis, pen, pencil.
4) Teacher, English, schoolboy, schoolgirl.
5) Monday, Math, Music, Art.
2.Мовна розминкаWork in pairs сл.7
1. What day is it today?
2. What lesson do you like?
3. Do you like Music?
4. Do you like Reading?
5. When is Maths?
6. Why do you like English? a) Because I like speaking, reading and writing English.
b) It’s Tuesday .
c) It’s on Monday , Tuesday, Friday and Wednesday.
d) I like Art.
e) No, I don’t. I don’t like singing.
f) Yes, I do.
Answer my questions сл.8
Do you have a friend?
What`s his (her) name?
What is your favourite day of the week?
How many lessons have you got today?
What is your favourite lesson?
(Діти відповідають на питання вчителя, і в якості подарунка отримують одну із наступних літер: ( c l o c k)
Вчитель збирає літери у дітейT:Who has letter «c»?
P1:I have letter «c»………..
3.Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Основна частина уроку
1. Формування навичок читання сл.9
[ æ ] – fat, rabbit, Maths.
[ ju: ] - new, Music, computer, Tuesday.
[ i: ] – teeth, reading, season, clean, please.
Фізкультхвилинка (відео) сл.10
2.Вивчення нових ЛО сл.11
wake up – прокидатися
get up - вставати
wash – умиватись
teeth – зуби
brush - чистити
dress – одягатися
breakfast – сніданок
сл.12 - сл.17
3. Активізація лексичного матеріалу
Перегляд відео про годинник сл.18
What time is it?
It’s 5 o’clock….
Answer my questions сл.191. When do you get up ? сл.20
2. When do you brush your teeth and wash your face ? сл.21
3. When do you have breakfast ? сл.22
4. When do you go to school ? сл.23
5. When do you do your homework ? сл.24
6. When do you read a book ? сл.25
7. When do you watch TV ? сл.26
8. When do you help your mother ? сл.27
9. When do you go to bed? сл.28
Фізкультхвилинка для очей (відео) сл.29
4.Формування навичок письма сл.30
I have a breakfast
I wake up at 7 o’clock
I go to school
I wash my face and brush my teeth
III. Заключна частина уроку
1.Домашнє завдання сл.31
Ex.2, p.58 – д. р.Ex.1, p.58 – с. р.2.Підведення підсумків
- Do you like our lesson? сл.32