2-сынып?а арнал?ан Бесік жыры саба? жоспар ?лгісі


Сынып 2 Сабақтың тақырыбы: Бесік жырыСабақтың мақсаты: Қазақтың қазынасының бірі бесік туралы әңгімелеу. Бесіктің жасалу құрылысы туралы, оны қолдану әдістерін білуге үйрету. Бесік жыры туралы мәлімет беріп, мағынасын түсіну.
Өз ұлтының әдет-ғұрпын, салт-дәстүрін білуге үйрету. Өз Отанына деген сүйіспеншілікті арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақКөрнекілік: интерактивті тақта, үлестірмелі тапсырмаларӘдіс-тәсілдер: ой қозғау, негізгі идеяны суреттеу, сұрақ қою, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Орнымыздан тұрайық,Амандасып алайық.
Ұқыпты тыңдап сабақты,Жақсы баға алайық,
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Өткенді қайталау.
Тест тапсырмалары.
1. Осы тараудағы Абай өлеңін ата?
2. «Қымыз молайып, қозы піскен кез» деп қай айды айтамыз?
3. Шыбынсыз айларды ата?4. «Дала» өлеңінің авторы кім?
5. Таң алдында ататын жұлдыз. 6. Ғабит Мүсірепов кім?
7. Малды жақсы көретін бала? 8. Жаз айларын ата?
9. Жыл мезгілін ата?10. Нөсер деген не?ІІІ. Жаңа сабақ.Бесік жыры туралы түсінік
Бесік Жыры — тұрмыс-салт жырларының көне түрінің бірі. Әлемде Бесік жырын айтпайтын халық жоқ. Халық педагогикасының мәйегіне айналған бесік жырында халықтың төл тарихының, дәстүрлі мәдениетінің, ежелгі наным-сенімінің, дүниетанымының көрінісі бар. Бесік жырын барша халық ұлттық тәрбиенің кәусар бұлағы деп таниды. Әлем халықтарының бесік жырылары әр елде әр түрлі аталғанымен, атқаратын міндеті, мазмұн байлығы, поэтикалық құрылымы мен саз-әуені жағынан үндесіп жатады. Бесік жырының басты қызметі — бесік тербелісіне ыңғайлас сазды әуен, ырғақты сөзбен баланы тыныштандыра отырып, оның жан жүйесі мен санасына ұлттық тәрбиенің алғашқы нәрін сіңіру. Бесік жыры баланың сәби кезінде, яғни 1-5 жас аралығында, бала жанына жағымды әуенмен айтылады, әуен - сазсыз Бесік жырының мәні де, сәні де келмейді. Қазақ Бесік жырының үлгілерін алғаш Ә. Диваев хатқа түсіріп, 1905 ж. жариялаған. Содан бері там-тұмдап жиналып келе жатқанымен, халық жырларының асыл үлгілері әлі де толық хатқа түсе қойған жоқ.
ІV. Оқулықпен жұмыс1. Бесік жырын мәнерлеп оқып беру
2. Мазмұнын талдау. Сұрақ - жауап әдісі.а. Анасы баласын қалай жұбатады?
ә. Анасы баласының кім болуын қалайды?
б. Өлең неліктен «Бесік жыры»деп аталған?
3. Іштей оқу4. Тізбектеп оқу5. Мәнерлеп дауыстап оқу
V. Сергіту сәті.
Өлең «Әй - әй бөпем, әй бөпем» өлеңін тыңдау
6. Дәптермен жұмыс.Өлеңдегі анасының баласына кім болар екенсің деп санамалап айтқан мамандық түрлерін, дәптерлерінетеріп жазу.
Ұста, балуан, ғалым, әртіс.VІ. Шығармашылық жұмыс.
Сенің кім болғың келеді? Шағын әңгіме жазу. Жазған әңгімелерін оқыту..
VІІ. Қорытынды.
VІІІ. Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Шеше мен бала Ы. АлтынсаринСабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Шығарма арқылы ана мен бала бейнесіне талдау жасау, терең түсіне білуге, қызыға оқуға жетелеу.
2. Дамытушылығы: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірлерін қорғауға дағдыландыру, көркем сөйлеуге және өзгенің пікірін сыйлауға үйрету.
3. Тәрбиелігі: Оқушыларды адамгершілікке, кішіпейіл болуға және әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау, пікір айту, ой белсенділігін арттыру.
Сабақтың түрі: Танымдық сабақ.Көрнекілігі: Тірек сызбалар, көрме, суреттер.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру.
II. Өткенді пысықтау.1. Өлеңді жатқа сұрау.2. Деңгейлік тапсырмалар.
I - топ. Тест орындау – 5 балаға.II - топ. Тыйым сөз – 4 балаға.III - топ. Карточка – 4 балаға.
III. Жаңа сабақ.
1. Оқулықпен жұмыс. Жаңылтпашты жаңылмай айтуға жаттықтыру. Мәнін түсіндіріп көрсету.
2. Автор туралы қысқаны түсінік беріп кету.1) ұстаз жазушы ағартушы
Ақын Ы. Алтынсарин аудармашыМектеп ашқан хрестоматия жазған
2) Ы. Алтынсарин атында көшелер, мектептер бар. Алматыда Ы. Алтынсарин атында Ғылым академиясы бар, медаль бар.
3. Анасын жырламаған адам жоқ. Енді оқушылар мына сұраққа жауап беріңдер1) Ақ сүт беріп аялаған,Менен бәрін аямаған.
Жанашырым саялаған,Ол кім? – ( Аяулы анам)Сендерді дүниеге әкелген кім?
2) Ана – біздің күніміз. Не айтасыңдар?
АНА
↓Ақылды сұлу, ардақты, құрметті, дос3) Ана бізге жарық дүние сыйлады,Ол түн ұйқысын төрт бөліп өсірді.Барлық жақсыны бізге арнады,
Барлық жақсы сөздерді бізге айтады.4. Мәтінді балаларға оқып беру, түсіндіру.
5. Сөздік жұмыс жүргізу.Тентек - бұзақыСауап - жақсылық жасағанды
Уәде - ант, сертКемге - арзанға, азғаКемтарлықпен - жоқшылықтан
Үнемді - үнемдеуСіңлі - сіңлісі (туыстықты білдіреді)
6. Сұрақ - жауап беру.1 ) Әңгімеге кімдер қатысады?
2) Сіңлісінің сөзін тауып оқы.3) Әңгімедегі кейіпкердің қайсысы ұнады?
4) Осы екеуінің ісі қамқорлыққа жата ма?5) Қамқорлық сөзіне жуық, жақын сөздерді табайық.
Әлпештеу ҚАМҚОРЛЫҚ аяушылықКөмектесу жаны ашу жақсылық
7. Пікірталас ойы? Оқушылардың ойы. Тақырыппен келісеміз бе?
8. Сергіту сәті: Қане, қанат жазайық,Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып - ұшып алайық,Орнымызға қонайық.
9. Диалогты түсіндіру. Шығармадағы екі немесе бірнеше адамның өзара сөйлесуі диалог деп аталады.
10. Балаларға оқыту, диалогпен.11. Шығармашылық жұмыс:
1) Ана деген сөзді естігенде есіңізге не түседі?2) Ана туралы шығарма жаздыру.
12. Сабақты бекіту.1. Мәтіннің қай түрі?2. Авторы кім?3. Кейіпкерлерін ата?
4. Диалог деген не?5. Сөздік ( тентек)6. Қорытынды ой.
13. Ғажайып қоржын.
1) Ана туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер?2) Әдептілік туралы мақал - мәтелдер айту.
3) Ана туралы білетін тақпақтар болса...4) Анаңа қандай тілек айтар едіңдер?
5) Қандай сыйлық сыйлар едің?6) Анаңды суреттеп, мінездеме.
Қорытынды: Мадақтау, бағалау.
Үйге оқып келу.