Туындыны есептеу (10 сынып)


Сабақ жоспары
Сынып: 10
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: дифференциалдау ережелерін қолдана білуін. Сызықтық, дәрежелік, күрделі функциялар туындысын таба білу біліктіліктерін тексеру
Дамытушылық: өзін-өзі бақылай білу дағдыларын дамыту
Тәрбиелік: табандылыққа, ерік жігерлі болуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: білімдерін қайталау және ортақтастыру сабағы
Оқу құралы: интерактивті тақта, тесттер, бағалау парағы, кеспе қағаздар.
Сабақтың түрі: білімдерін жүйелеу, бекіту сабағы
Сабақтың барысы:
1.Үйымдастыру кезеңі:
-сабақтың девизін айту;
- сабақтың мақсатымен таныстыру.
2.теориялық материалды қайталау.
Өткен сабақтарда біз сендермен туындыны табу ережелерімен танысып, сызықтық, дәрежелік, күрделі функциялардың туындыларын таба білуге үйрендік. Бүгін біз осы тақырыпты жалпылау сабағын өткіземіз. Әр оқушы сабақ бойы ұпай жинап кестеге белгілеп отырады, сол ұпай бойынша сабақ соңында баға алады. Сабақ мына кезеңдерден тұрады
І-кезең. Туынды табу формулаларын қайталау /7 мин/
ІІ-кезең. Білімді тесттік тексеру /10 мин/
ІІІ-кезең. Эстафета. Физминутка /8 мин/
ІV-кезең. Деңгейлік тапсырмалар орындау /8 мин/
V-кезең. Сәйкестікті орнат /7 мин/
VІ-кезең. Сабақты қорытындылау, рефлексия /3 мин/
VІІ-кезең. Үйге тапсырма беру /2 мин/
Бағалау парағын тарату, сәттілік тілеу
Аты-жөні 1-бөлім 2-бөлім 3-бөлім 4-бөлім 5-бөлім Ұпай саны баға

І-кезең. Туынды табу формулаларын қайталау.
Оқушылар бір-біреуден тақтаға шығып туынды табудың формулаларын, ережелерін жазады. Әр дұрыс жауап үшін 1 ұпай беріледі.
ІІ-кезең. Білімді тесттік тексеру. Әр оқушыға тест таратылады /екі нұсқада/ тестті орындап болған соң оқушылар дәптер ауысып бірін бірі тексереді /мұғалім дұрыс жауап кодын көрсетеді/. Бағалау парағына бал саны жазылады. Қателері бар тапсырмалар тақтада шығарылады
1-нұсқа

4. y=13x2-7x+5функциясының туындысын тауып, f/х+f/-1 өрнегінің мәнін тап
-254018669000А. -40 Б. 30 В. -10

2-нұсқа

4. y=2x2-3x+6 болса,онда мәндерін есептеңдер
А. -18; 6 Б. 36; 12 В. 22; -10

270510-1270Тест жауаптары
1-нұсқа: 1.В 2.А 3.А 4.А 5.Б 6.А 7.Б 8.Б
2-нұсқа: 1.Б 2.В 3.В 4.Б 5.А 6.Б 7.В 8.А
00Тест жауаптары
1-нұсқа: 1.В 2.А 3.А 4.А 5.Б 6.А 7.Б 8.Б
2-нұсқа: 1.Б 2.В 3.В 4.Б 5.А 6.Б 7.В 8.А

ІІІ-кезең. Эстафета. Физминутка
Эстафета тапсырмалары
I-нұсқа
7x6 15x5 -1x4y12a90x-63xII-нұсқа
16x12 5х x-9y100a901a319t27ІV-кезең. Деңгейлік тапсырмалар. 3 деңгейден тапсырма беріледі. /тақта алдында орындалады/
I-нұсқа
А. f(x)=(78-3x2)35B. егер fx=xgx=5+x болса, f(g(x)) және g(f(x)) кұрделі функцияларын құрыңдар
С. егер fx=x2+1 , онда f/(2) тең болады?
V-кезең. Сәйкестікті орнат. Барлық тапсырма орындалған соң интерактивті тақтада келесі тапсырмалар шығады/ауызша орындауға арналған/
Функция 1x8+24x23x3-4,2x2+5x4-1x4+1туынды 8x7-8x3-8x99x2-8,4xФункция 1-2x2x+13x3x3+xx33-2x2+5туынды 3x2+12x-8x
x2-4x-9x4VІ-кезең. Сабақты қорытындылау.
5-баға 20-25 ұпай
4-баға 15-20 ұпай
3-баға 10-15 ұпай
VІІ-кезең. Үйге тапсырма беру
1.f(x)=(2х+3)12f/-2-?2.f(x)=х+1х+2gx=х болса, f(g(x)) және g(f(x))?