Урок интегрированый. Урок литература на тему День космонавтики (3 класс)


ШҚО, Семей қаласы
«17 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Секетаева Толқын Муратовна
Әдебиеттік оқу, Русский язык
Пәні: әдебиеттік оқу, ағылшын тілі, русский язык 3- сынып.
Тақырыбы Тұңғыш ғарышкер
Мақсаты Ғарыш туралы мәтінмен таныстыру, мазмұны мен идеясын меңгерту.Ғарыш әлемі туралы, алғаш самғаған әлемдік және қазақстандық ғарышкерлер туралы мағлұмат беру.Мәнерлеп оқу білігін дамыту, сауатты оқып, жазуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже 1. Мәтін мазмұнымен танысады, мәнін ұғынады
2.Мәтіннің негізгі ойы туралы пікір айта алады, салыстырады, дәлелдейді.
3.Топпен жұмыс жасауға үйренеді, ой бөліседі
Түйінді идеясы Самғап биік, туы көкте, Олар білсең ғарышқа
Шарықтайды қырандар - Оқтай ұшқан зымырандар
Әдіс-тәсілдер СТО," Кубизм","Қар кесегі", "Пирамида құру", болжау кестесі, "Отрадағы қалам"топпен жұмыс
Сабақтың түрі аралас
Алдан -ала жүргізілетін жұмыс Ғарыш туралы мәліметтер жинақтау, тақпақ жаттату
Сабақтың мазмұны
Сабақ кезеңдері Стратегиялар Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Қызығу
шылы-
ғын ояту
Психология-
лық сәт -Балалар, біз сендермен шаттық шеңберінде, қуаныш шеңберінде тұрмыз. Бүгінгі күндеріңе сәттілік тілеймін. Айналаға алақанмен
Жылулықты шашайық!
Сәттілікті біз тілеп,
Сабағымызды бастайық!
/Барлағы бірге айтады/
Топқа бөлу
"Пирамида құру" Жұлдыз суретімен топқа бөлу.
-Балалар, бүгін біз топпен жұмыс істейміз,көздеріңді жұмыңдар, мен ашыңдар дегенде ашып, орындықтарыңның артына қараңдар.Кімнің артында стикер жабысып тұрса, сол топ жетекшісі болады.Топ жетекшілеріне бағалау парағы беріледі.
Жұмбақ
Зымырап ұшып барады,
Артынан із қалады. /Зымыран/
Сендермен ғарышқа саяхатқа шығамыз.Сабақтың тақырыбы:"Тұңғыш ғарышкерлер" деп аталады.Онда әр түрлі тапсырмалар болады. Тапсырма орындаған сайын алдарыңдағы қиылған суреттерден зымыран құрастырып, тақтаға іліп отырасыңдар.
-Балалар, ғарыштың өз ережесі бар. Мен ережені айтамын, сендер жалғастырыңдар!
М: Ғарышкерлер ұмытпа,
М:Біздің басты ережеміз
М:Ғарышкер болғың келсе,
М: Ғарыш жолы тек ашық
М: Көңілсіз тәртіпсіз
М: Ұшу басталды!
М: 5,4,3,2,1 /зымыран ұшу дауысы қосылады/ Жақсы атмосфера қалыптасады
Топ жетекшісі кім болғанын біледі
Жұмбақ шешеді.
Тыңдаңыздар, ұшамыз!
Зымыранымыз жылжиды,
Уақытша жермен қоштасып,
Ғарышқа біз самғаймыз!
Б: Әлемді біз самғаймыз!
Б: Бұйрықты орындаймыз!
Б: Көп біліп, көп оқы!
Б: Еңбек пен спортқа
Б: Біз ғарышқа алмаймыз
Б: Біз дайынбыз ұшуға!
Б:Ұштық! /Балалар көзін жұмады/ Үй тапсырмасы
"Кубизм"
.- Күн - қызған газды шар. Жерге ең жақын жұлдыз. Күн жерге жақын болғандықтан ғана үлкен болып көрінеді.
"Құпия тапсырмалар"конкурсы-Үйге қандай тапсырма беріліп еді?
-Қазір мына кубикті лақтырып ойын ойнаймыз.Кубиктегі сұрақтар:
1. Қазақтың тұңғыш ғарышкері?2. Екінші болып ұшқан қазақ ғарышкері? 3. Ең алғаш болып ұшқан адам ?4. Қазақ еліндегі ғарышкерлер мекені қай жер?5. Аспан әлеміндегі қанша планета бар?6. Ғарышқа сапар шеккен алғашқы ғарышкер ит?-Балалар, сендердің тағы айтарларың бар ма?
-Ю.Гагарин туралы туралы кім айтады?/ слайдпен сөйлейді/
-Т.Әубәкіров туралы ше? / слайдпен сөйлейді/
-Т.Мұсабаев туралы кім айтады? / слайдпен сөйлейді/
-А.Айымбетов туралы ше? / слайдпен сөйлейді/
Ғарыш әлемі туралы мәліметтер жинақтап келуге берілді.
Әр топтан бір оқушы шығып, кубикті лақтырып, сұрақтарға жауап береді.
-Иә.
Оқушы қағып алып, жауап береді.
Ерке:Жұлдыз - өте күшті қызған газдан тұратын, өзінен жарық шығаратын және табиғаты жағынан Күнге ұқсас аспан денелерінің бірі.
Әр топ бір- бірін бағалайды
Мағынаны тану
Айдын Айымбетов туралы видео тамашалайық./ видео қосылады/
Конкурс «Планеты» (Слайд № 5)Расположить в порядке возрастания все планеты. Чья команда выполнит быстрее и правильнее./ Проверка по стихотворению/
По порядку все планеты
Назовёт любой из нас:
Раз — Меркурий,
Два — Венера,
Три — Земля,
Четыре — Марс.
Пять — Юпитер,
Шесть — Сатурн,
Семь — Уран,
За ним — Нептун.
Он восьмым идёт по счёту.
А за ним уже, потом,
И девятая планета
Под названием Плутон
Конкурс «Загадочный» (Слайд №6)
– В полёте космонавты в свободное время не только рисуют, но и сочиняют стихи. Потренируемся и мы. Вам надо закончить четверостишия.
Не в первый раз, не в первый раз
В огне и звуках грома
Ракета в космос поднялась
С земного (космодрома).
Уходит в небо экипаж,
Отныне знаменитый.
Мы будем слушать репортаж
С космической (орбиты).
У нас сбываются мечты:
Покажут в телекадре,
Как по Сатурну ходишь ты
В космическом (скафандре). Видео көреді.
Дети располагают карточки с названиями планет. Ресурспен жұмыс "Жұлдызды сәт" конкурсы
Мәтінді таратады. 1 топ-бірінші бөлік,2 топ -екінші бөлік, 3 топ-үшінші бөлік береді. Бірінші топтан:- Ары қарай не болады деп ойлайсыздар?-деп
сұрақ қояды.- Сіздердің болжауларыңыз дәл келді ме? деп қайта сұрайды: Мәтінді мәнерлеп оқиды.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады Өзара бағалау
Әр топ
бір-бірін бағалайды
Үш шапалақпен бағалау
Сұрақтар:
Топтар бір біріне сұрақ қояды.
Оқушылар сқрақтарға жауап бере отырып ұпай жинайды "Ортадағы қалам" топпен жұмыс 1-топ:Мәтінді бөлікке бөліп ат қой, дәптерге жаз.
2-топ: "Ғарышкер болсам"эссе жазу
3-топ: Энциклопедиядан іздену.
-Балалар, ғарышқа тұңғыш аяқ басқан адам бар. Ол 1965 жылы Алексей Архипович Леонов ашық ғарышқа шықты.Көзбен көргенін суретке салды, қандай әдемі бояулар.
"Ненің дауысы" атты конкурс. Қазір музыка қосылады, сендер ненің дауысы екенін анықтайсыңдар.
1 топ - ұшақтың дауысы
2 топ - поезд дауысы
3 топ - тік ұшақ дауысы
-Балалар көздеріңді жұмыңдар. Жерге қайтып ораламыз.
/музыка қосылады/ Әр топ өзіне берілген тапсырма бойынша талдап, өз ойларын ортаға салып, презентациялайды.
Әр топ анықтайды.
Көздерін жұмады. Рефлексия Кері байланыс Сендер сабаққа өте жақсы қатыстыңдар. "Біз ғарышқа ұшып, планеталардың әдемі екенін көрдік.Енді осы әдемілікті сақтап қалуға тырысайық" деп аяқтағым келеді.Ал тақтаға қарайықшы, зымырандарды да сондай әдемі құрастырыпсыңдар. Алдарыңдағы жұлдызға үйренген жаңа сөздеріңді жазыңдар да, оны зымыранның қасына іліңдер.Алдарыңда 2 түсті қағаз жатыр, егер сабақты түсінсеңдер, жасыл түстен ұшақ жасап, тақтаға іліңдер.Түсінбегендерің қызыл түстен жасаңдар. Оқушылар өз ойларын жазып іледі.
Өз қолдарымен ұшақ жасап іледі. Үйге тапсырма Оқулықтан бет өлеңді оқып, 1 шумағын жаттау. Күнделіктеріне жазады. Осы жасаған жұмысымыздың барлығын Жер бетінде бейбітшілік болсын деп арнағымыз келеді.
Зымыранды көрсеңіздер,
Жарқылдаған от қандай!
Шіркін, болсам ғарышкер
Талғат пенен Тоқтардай
Бағалау
(Бағ. парағы) Жиынтық баға қоюы
Көшбасшының бағалау парағын толтыруы "Екі жұлдыз, бір тілек"