?аза? тілінен ?ыс?а мерзім жоспары: Та?ырыбы: Мені? Отаным — ?аза?стан.


Тақырыбы Менің Отаным – Қазақстан.
Сыныбы 4 сынып Қазақ тілі
Күні;
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары Оқушыларды «Менің Отаным» тақырыбында сөйлей алуға үйрету.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:Мәтінді оқи алады,аударады.Түсіне алады, тірек сөздерден сөйлем құрай алады.Отан тақырыбында сөйлей алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Мәтін мазмұнын түсіне алады.Сұраққа жауап бере алады. Мәтін бойынша диалог құра алады. Отан тақырыбында сөйлей алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Менің Отаным тақырыбында сурет бойынша мәтін құрастыра алады. Өз ойын айта алады.
Тілдік мақсат: Оқушылар орындай алады: Менің Отаным тақырыбында сурет бойынша әңгіме құрай алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отан – Родина
мемлекет – государство
Ту – флаг
Елтаңба – герб
рәміздер - символы
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің Отаным,
Талқылауға арналған сұрақтар: - Отан деген не ? - Сенің Отаның қандай?
Алдыңғы оқу: Отан туралы өлең жаттап келу.
ЖОСПАР
жоспарланған уақыт жоспарланған жаттығу түрлері ресурстар
Басы
8-10 минут І. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Көңіл-күйлерің қалай?
-Бүгінгі сабаққа сендерге сәттілік тілеймін.
ІІ. Шаттық шеңбері
Шеңберге тұрып, бір-бірінің қолын шапалақтау арқылы жақсы тілектер тілейді.
ІІІ. Топқа бөлу
«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінеді (отбасы мүшелерінің суретін құрау арқылы)
1-тапсырма
«Везуалдывидио» әдісі
Оқушылар «Менің Отаным»атты видионы көреді.
Осы видионы көре отырып, қандай әсер алдыңдар?
Видио не туралы деп ойлайсыңдар?
Сонда бүгін не туралы әңгіме болмақ, тақырыбымыз қандай болмақ
1 – тапсырма. Біліп ал.
Қазақстанның рәміздері
Ту. Елтаңба. Гимн.
2- тапсырма. Мәнерлеп оқу.
«4 – маусым – Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздер күні»
Рәміздер
Сәнді айшығы, бедері,
Рәміздер - ел беделі.
Бойға таққан тұмардай
Қастерлеймін мен оны.
Қазақстан картасының қиындылары
слайд
Ортасы
25-30 минут 3 - тапсыра. Мәтінді оқу?
«Сканерлеп оқу» әдісі
А. Мәтінді оқы. «Мәтіннен 10 «жұлдыз» сөзін тап
Ә. Осы мәтіннен жаңа сөздер мен тірек сөздерді тап, мағынасын түсін (сөздікпен жұмыс)
Б. Мәтінді ой бөліктеріне бөл, негізгі идеяны анықта, дәптеріңе жаз.
Қазақстан
Біздің Отанымыз – Қазақстан. Қазақстанның өз туы, Елтаңбасы, Гимні бар. Қазақстан Республикасының Президенті – Нұрсұлтан Назарбаев. Қазақстанның жаңа астанасы – Астана қаласы. Астана - жас қала. Қазақстан үлкен мемлекет.
2- тапсырма."Кубизм әдісі
"Отбасы мүшелерін ата?
Атаң неше жаста?
Әжең неше жаста?
Әкеңнің мамандығы қандай?
Інің неше жаста?
Отбасы сөзінің аудармасын айту?
3-тапсырма.
«Сұрақ –жауап » әдісі
А. Сурет бойынша сұрақтарға жауап бер.
Бұл не?
Отбасында неше адам бар?
Олар кімдер?
Олар не істеп жатыр?
Отбасы қандай?
оқулық,
қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
Сурет
Соңы
5 минут 5-тапсырма. Сурет бойынша сөйле.
Қазақстан Республикасының картасы.
Мемлекет, Ту, Елтаңба, Гимн, Президент, Астана. «Ыстық орындық» әдісі
-Кәне, балалар, бүгінгі сабақты толық түсіндім, өз біліміме сенемін деген оқушы орталарыңда бар ма?
-Бар болса, «ыстық орындыққа» отыруды ұсынамын.
(оқушылар «ыстық орындыққа» отырған балаға тақырып бойынша сұрақтар қояды. Жауап бере алмаса, сол сұрақты қойған оқушымен ауысады) орындық
Үйге тапсырма 60,61 бет. 1,6-тапсырма. 0қиды дәптерге жазады
Кері байланыс -Бүгін сабақта нені үйрендік?
-Нені білдік?
Отан деген не?
Рәміздерді ата?
Смайликтер.
Бағалау Оқушыларға бағалау парағына күлдіргіштер жапсыру арқылы бағалау ұсынылады. Қосымша ақпарат Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау- сіз оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?1-тапсырма 1-2 тапсырманы ауызша сөйлету арқылы смайликтермен ынталандыру арқылы.
«Ыстық орындық» әдісі барысында бас бармақ арқылы.Түсінген не түсінбегенін көрсетеді. Пәнаралық байланыс- барлық пәндермен байланысты. .Денсаулығына зиянды.
АКТ-байланыс бар.
Мамандықтар жайлы түсінік қалыптасты.

Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Сабақтың мақсатын тақырыпқа байланысты дұрыс қайталау тапсырмаларын орындаттым Бүгін оқушылар не үйренді? Бүгін оқушылар қайталау арқылы «Отан» туралы түсінік қалыптасты Сабақ қалай өтті қандай денгейде өтті? Балаларға қайталау жаттыулары ұнады
Келесі сабаққа барлық оқушыларға жеке карточкалар жасап тарату керек. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Жоспарланған саралау жүзеге асты ,Басым көпшілігі «Менің Отаным» мәтінін ауызша жақсы орындап шықты. Уақытты қалай пайдаланды? Алған тарау көп болғандықтан, уақытты дұрыс пайдалана алмадым. Жоспарыма қалай өзгеріс енгіздім және неге? Жоспарыма оқушылардың жас ерекшеліктеріне қарай тапсырмаларды өте күрделендірмемін. Топта отырған балаларды қызықтыратын және орындай алатын тапсырмалар ұйымдастырамын. Қорытынды бағалау Бүгінгі өткен сабағыма толық көңілім толды. Ең жақсы өткен екі нәрсе.
Қандай екі нәрсе тапсырма сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. «Менің Отаным» тақырыбында айтқан шағын әңгіме балалардың қызығушылығын оятты.
Дискрипторлар арқылы өздерін дұрыс бағалады.
Егер «Ыстық орындық» әдісін көбірек қолданғанда
Сканерлеп оқу әдісін қолданғанда
Сабақ бұданда тиімді өтер еді, деп ойлаймын. Осы сабақ барысында келесі сабаққа қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім. Сабақ барысында алған тыңдалым, айтылым, жазылым тапсырмаларын тиімді нақты қолдана білдім.Келесі сабақта жазылым дағдысын қамтуым керек.
Жазылымы баяу оқушылардың жылдамдығын арттыру үшін қажетті жұмыс атқару керек.
Үйлестірмелі тапсырмаларды орындауда дискриптоларды тағыда жүйелендіру керек.
Завуч: