Конспект урока по украинскому языку в 5 классе по теме Лексикология


5 клас
Тема. Подорож материком « Лексикологія»
Мета. 1. Повторити й узагальнити набуті знання з теми « Лексикологія».
2. Навчити дітей визначити лексичне значення слова.
3. Ознайомити їх з тлумачним, іншомовним, перекладним словниками.
4. Розвивати навички роботи зі словниками, дати поняття про словникову статтю.
5. Формувати вміння правильно, точно й доречно підбирати слова, уникаючи лексичних
помилок.
6. Розкрити роль слова в житті людини, його красу й значення.
7. Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку за дидактичною метою: повторення й систематизація вивченого.
Тип уроку заформою проведення: урок – подорож.
Обладнання: зошити , комп `ютери, виставка слоників, кольорові заставки, підготовлена програма, оформлена дошка, таблиця із зображенням мети уроку.
Хід уроку
Слова, слова… Вони в собі всі різні :
тривожні й тихі, радісні й сумні, є
терпеливі , є жорстокі й грізні, лукаві й
чесні, мудрі і смішні…
М. Ткач I. Організаційний момент.
II. Постановка мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вступне слово вчителя.
З дитинства ми засвоюємо багато слів, і так звикаємо до них, що нам здається, наче ми вже все знаємо. Але чи відомо вам, що слово – це чарівник, який має могутню силу. Воно здатне вилікувати людину, зробити її сміливою і навпаки. Тож сьогодні на уроці ми поговоримо про слова, що вони означають; як правильно використовувати цей дивний скарб. А ще ми дізнаємось, де живуть слова і завітаємо до них у гості.
Я запрошую вас у подорож на один із континентів рідної мови, де править королева Лексикологія.
III. Актуалізація опорних знань.
Як ви думаєте , чим керує Лексикологія? ( словами).
1. Погляньте на карту материка: на старті ви бачите вітрильник з запнутими вітрилами. І перша зупинка – перепона – мілина Безсистемності, яку можна обминути, впоравшись із тестами.
2. А тепер ми перевіримо свої відповіді , зупинившись у князівстві Контролю.
( діти перевіряють відповіді, ставлять бали у свої листки оцінювання)
3. Тепер ми можемо продовжити подорож і наступна наша зупинка – півострів Скарбів. Кожне слово щось означає , тобто має лексичне значення. Наприклад, що означає слово учень, Київ, країна, урок, лексика? ( діти відповідають, ставлять бали в листок оцінювання).
IV. Застосування знань і вмінь у новій ситуації.
1. Добре, а тепер погляньмо на екрани комп ютерів . Перед вами речення. Чи можете ви пояснити виділені слова? ( Ні)
1) Варто було образити горобця, як він миттєво шаленів, перетворюючись на тигра.
2) Цього разу він друкувався під автонімом.
2. Так, іноді ми не знаємо значення якогось слова , тому саме час завітати на ярмарок Знань.
Учитель презентує словники – тлумачний, іншомовний, перекладний.
3. А тепер повернемось до наших речень.
- У якому словнику будемо шукати значення слова шаленів? ( тлумач.)
- А тепер давайте перекладемо це слово, який словник стане в нагоді?
( переклад.) Запишіть переклад у зошиті.
4. Слово автонім – іншомовне , тому його значення потрібно шукати в словнику іншомовних слів. Хто швидше знайде?
Фізична розминка
V. Контроль засвоєння знань, обговорення припущених помилок і їх корекція.
1. Погляньте наш вітрильник прибув на причал Помилковий . Ось перед нами речення із помилками. Хто швидше відшукає помилку і виправить, скориставшись словником?
1) І тільки бліда луна освітлювала сонну землю.
2) Увімкнений телевізор мішав зосередитись на уроках.
3) Це була стара людина похилого віку. ( а що ж неправильно тут?)
2. Щоб остаточно вирватись із тенет Помилок, знайдіть у перекладному словнику слово баня і складіть з ним речення. ( діти читають речення, отримують бали в листки оцінювання.)
3. Нарешті ми пливемо далі. І наближаємось до Країни Пісенності. Перед вами рядки з відомої пісні , які тільки тоді зазвучать , коли ви швидко й правильно поясните виділене слово, скориставшись словником. А в зошити запишіть синоніми до цих слів.
Живе старенька мати у господі,
Невтомні руки, серце золоте.
Щодня і дітям , і онукам годить,
Хоч рідко хто з них дякує за те.
( Діти зачитують значення слів і звучить пісня).
VI. Підведення підсумків проведеної роботи.
1. Ось ми і дісталися останньої зупинки – берегів Кресляндії . Королева Лексикологія просить допомоги. Складіть схему до теми « Словники», щоб у ній був відображений увесь ваш запас набутих сьогодні знань (діти самостійно креслять схему).
2. Представлення і захист схем.
*Найкраща схема роздруковується всім.
VII. Рефлексія.
Скажіть, будь ласка, яка зупинка в нашій подорожі вам сподобалася найбільше і чому?
Який вид роботи сьогодні на уроці був найцікавішим?
Що нового ви відкрили сьогодні для себе?
VIII. Оцінювання на листках оцінювання, підведення підсумків роботи на уроці.
IX. Домашнє завдання. Написати відгук про сьогоднішню подорож.